Pozor na novelu stavebního zákona

Podle novely stavebního zákona od 1. 1. 2018 vydává pro celou Prahu závazná stanoviska k souladu stavby s územním plánem odbor územního plánování Magistrátu hl. m. Prahy. A již tu máme první neblahý případ.

Podle novely stavebního zákona od 1. 1. 2018 vydává pro celou Prahu závazná stanoviska k souladu stavby s územním plánem odbor územního plánování Magistrátu hl. m. Prahy. Je to jedno z mnoha stanovisek, které jsou pro územní řízení potřeba. Dříve ho vydával stavební odbor městské části. Došlo tedy k posunu rozhodování z úřadu blízkému místu, o kterém se rozhoduje, na centrální úroveň.  A již tu máme první neblahý případ.
Významnou část Prahy tvoří sídliště. Záměrem jejich tvůrce byla vyváženost staveb, která společně s hojnou zelení vytvoří na relativně malé ploše přijatelné bydlení pro velký počet obyvatel. Vyšší obytné bloky domů jsou tak vyvažovány nižšími objekty občanské vybavenosti. Bohužel stále častěji se setkáváme s nápady investorů zastavět nejlépe výškovými budovami na sídlištích „co se dá“, tedy i tyto nízké objekty. Jeden takový projekt plánuje společnost Trigema na objektu obchodního centra ve Vosátkově ulici v Praze 12. Honosně ho nazývá revitalizací a považuje ho za úžasnou dominantu, která tuto oblast „pozdvihne“. Toto vyjádření opravdu „pozdvihlo“, ale řadu občanů i zastupitelů ze sedadel. O potřebě revitalizace objektu nikdo nepochybuje, ale proč jít zase do extrému? Jedna věž 18 pater a druhá „pouhých 14". Důvod je jednoduchý, náklady na stavbu se zaplatí prodejem bytů  v nižších patrech  (dle nákladů na podzemní část stavby) a prodej bytů v dalších patrech již představuje téměř čistý zisk. To že objekt zastíní domy v nejbližším okolí, investora nezajímá.  Stejně tak, že 400 nových obyvatel bude parkovat na již plných parkovištích a posílat děti do již nyní plně obsazených  škol. Stavba je v rozporu s Metropolitním plánem, který na dané, místě připouští jen stavbu o dvou podlažích. Developer zpracoval územní studii, jejíž výsledkem však bylo pouze konstatování, že věže nenaruší „pražský horizont“. Ostatní se má řešit v územním řízení. Developer si však s předstihem projekt nechal posvětit na odboru územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy, který podle novely stavebního zákona nově od. 1.1. 2018 vydává stanovisko, zda projekt odpovídá územnímu plánu. Problém je, že stanovisko lze přezkoumat až v rámci územního řízení, což je daleko komplikovanější než dříve, Odvolat se účastníci mohou až po skončení územního řízení a v té chvíli už může  lhůta na odvolání proti závaznému stanovisku vypršet. Čím nás ještě novela stavebního zákona překvapí?

Autor: Eva Tylová | úterý 24.4.2018 12:43 | karma článku: 21,82 | přečteno: 1148x