Očkovací strategie státu spíše připomíná Babišovu státní účtenkovou loterii

Včerejší spuštění registrací na očkování seniorů starších 80 let doprovázela řada problémů. Během dopoledne se ke své rezervaci dostaly asi tři tisíce z nich a registrovalo se jich přes osmdesát tisíc. Vláda to považuje za úspěch.

Včera v osm hodin ráno byl spuštěn na adrese registrace.mzcr.cz dlouho očekávaný registrační on-line systém, který by měl zájemcům o očkování přiřadit rezervaci, takzvaný slot, tedy místo a čas, kde by se měli dostat ke své vakcíně proti nemoci COVID-19. Během několika prvních minut internetové stránky navštívilo kolem sedmdesáti tisíc zájemců, z nichž mnozí hlavně z důvodu zasílání ověřovacích sms zpráv, nemohli svoji registraci dokončit.

Například, PIN kód jim přišel příliš pozdě, takže již nebyl platný, a museli si vygenerovat nový PIN kód. Podle dostupných informací během první hodiny čekalo ve frontě několik desítek tisíc sms klíčů, bez kterých nebylo možné registraci uskutečnit. Po té se díky reakci mobilních operátorů podařilo propustnost sítě navýšit, a sms začaly přicházet do několika vteřin. Ministr Jan Blatný později tuto situaci přirovnal k silvestrovské půlnoci, kdy si lidé vyměňují miliony zpráv a telefonátů.

Ještě stále doznívala aféra s odvoláním ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského, který byl údajně pod velkým tlakem od premiéra Babiše, aby vakcíny, co nejrychleji zaočkoval. Přesný text Babišovy SMS přinesly dnes ráno seznamzpravy.cz. Babiš, který sám sebe označuje za "krizového manažera z jiného světa", se rozhodl věnovat mikromanagementu, v této zprávě píše ředitelům státních zařízení, že očkování probíhá příliš pomalu, a že je třeba přidat na tempu. Z jakého důvodu dostal SZÚ tak velké množství vakcín, když zde pracuje jenom několik desítek lékařů, však není jasné.

Na několik minut včera údajně zkolabovala i koronavirová linka 1221, kde se mohli senioři telefonicky na očkování registrovat. Můžeme tedy polemizovat, jestli spuštění on-line registrací byl úspěch, nebo ne. Vláda je spokojená, protože se během prvního dne podařilo zaregistrovat zhruba 116 tisíc seniorů starších 80 let, což je více než čtvrtina z celkového počtu 431 tisíc lidí v této věkové kategorii. Senioři, kterým se to nepodařilo, to mohou podle ministra Blatného zkusit i v následujících dnech, přičemž o své přednostní místo nepřijdou.

Blatný tím měl na mysli pravděpodobně to, že registrační on-line systém se měl od 1. února otevřít pro širokou veřejnost. Andrej Babiš jako vůdčí osobnost v očkovací strategii státu však zařadil zpátečku, když si uvědomil, že ke včerejšímu dni nebylo očkováno ani na sto tisíc lidí, a tak mu přijde zbytečné, aby se v tuto chvíli mohli registrovat běžní občané, kteří mají o očkování zájem. Podle jeho odhadu se totiž během prvního čtvrtletí letošního roku podaří naočkovat pouze senioři a lidé z dalších rizikových skupin.

Když na začátku roku Babiš mluvil o spuštění rezervačního systému od 1. února, tak bylo zřejmé, že vláda nemá ještě nic připraveného. Babiš chaoticky mluvil o tom, že lidé budou do systému sami zadávat svoje neduhy jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita, což jim zaručí, že se v pořadníku posunou do vyšších pater, a přijde na ně řada dřív. "No, tak to samozřejmě potom někdo zkontroluje, určitě jako, pokud by někdo tam dával nějaké jiné údaje," koktal Babiš na Primě. Takže desítky tisíc údajů potom "někdo zkontroluje", tomu říkám strategický management jako hrom.

Že má Babiš jako krizový manager přesné informace ukázal mimo jiné i tím, když řekl, že obézních lidí v Česku je údajně necelých sto tisíc. Není ale vůbec jasné, jak k takové informaci došel. Lidí trpících obezitou je v Česku totiž několikanásobně více, jsou jich minimálně stovky tisíc. Je jasné, že by bylo daleko jednodušší registraci navázat například na lékový záznam, který vloni v červnu vláda s velkou pompou konečně spustila, nebo na nějaký mezinárodní skórovací systém onemocnění, jako je například ASA, který má každý člověk k dispozici u svého ošetřujícího lékaře, apod.

Zamýšlený způsob, který vláda v očkovací strategii "vymyslela", a který je založen na dobrém slovu a následné kontrole je naprosto amatérský a nepřijatelný. Většina skeptiků měla pocit, že během první a druhé očkovací fáze, tedy během očkování zdravotníků a seniorů nad 80 let, nedojde k žádným velkým problémům, očekávali, že ty se dostaví až během třetí a čtvrté fáze. Problémy kolem odvolání ředitele SZÚ a včerejší problémy se spuštěním registrací po internetu nicméně ukazují, že vláda má problémy již během těchto raných fází, kdy je proočkováno minimum obyvatel.

Stížnosti se týkají také toho, že celý proces je byrokraticky náročný, že je třeba před očkováním provádět pohovor, vyplňovat lejstra, zadávat údaje do počítače, atd., a tak jedno takové očkování může trvat i tři čtvrtě hodiny. Očkovací strategie státu tak připomíná spíše babiškovku, tedy státní účtenkovou loterii, kterou propagoval Andrej Babiš jako ministr financí na podporu elektronické evidence tržeb, která je založena na něčem podobném - zadejte on-line  informace do počítače, a možná, že budete vylosováni...

Andrej Babiš také poznamenal, že problém je v tom, že "příliš mnoho lidí komunikuje", a že by si tito lidé měli raději hledět svojí vlastní práce. Asi má opět jako před měsícem pocit, že je to "na povely, a ne na diskusi." Nicméně o očkovací strategii už vláda mluví od loňského září, a vypadá to, že opět nebyla schopná připravit nic víc než jakýsi na půl fungující paskvil. Domnívám se, že všechno šlo zařídit lépe a jednodušeji bez složitých ověřovacích PIN kódů, o kterých mobilní operátoři ani nevěděli, a dokonce možná i bez nutnosti přístupu na internet, ale to by vláda musela více delegovat pravomoce (například na kraje), a nechtít získat populistické body jenom pro sebe.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Evan | sobota 16.1.2021 11:55 | karma článku: 23,10 | přečteno: 471x