Kdy už konečně policejní prezident Tuhý přizná svá pochybení?

Reorganizace dvou policejních útvarů přerůstá z policejní krize do krize výkonné moci a vládní krize. Za vším je špatně komunikovaná nesrozumitelná koncepce z dílny policejního prezídia, kterou si snad kromě něho nikdo nepřeje...

Plánovaná reorganizace celorepublikových útvarů, kterou policejní prezidium představilo veřejnosti pouhý den po té, co s ní seznámila elitní policejní důstojníky, má zřejmě za cíl ukrýt vysoce korupční prostředí na policejním prezidiu. Nová plánovaná Národní centrála NCOZ má mít daleko rozsáhlejší a vícestupňovou řídící strukturu, má se skládat z několika sekcí s několika náměstky a to vše s jediným cílem, rozprášit fungující útvar ÚOOZ i s jeho expoziturami, útvar který byl založen v roce 1995 a má tak více než dvacetiletou tradici.

Většině komentátorů přijde absurdní až směšné, že by se policejní prezident Tomáš Tuhý měl kvůli reorganizaci zpovídat státním zástupcům. Na druhou stranu, pokud cílem této reorganizace je ukrývání korupčního prostředí, snadnější a rychlejší zametání různých kauz, je to samozřejmě zcela na místě. Kromě samotné struktury plánované Národní centrály není jisté vůbec nic a reorganizace jako taková je překotná, v každém případě nevykomunikovaná a působí nepřipraveným dojmem jakoby se jednalo o jakýsi koncept a ne detailní plán.

Nad reorganizací se tak vznáší více otazníků než odpovědí. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nedostala odpověď na to, jak v nové struktuře bude zajištěno, aby se informace ze živých kauz nevynášely do veřejně mediálního prostoru. Asi nepochopila, že nová robustní struktura s vícestupňovým řízením je navržená právě proto, aby tyto informace nejenže neprosakovaly, ale aby policie mohla vést vyšetřování podle své libovůle. Nová Národní centrála připomíná svou strukturou se třemi náměstky a čtyřmi sekcemi nedobytnou utajenou pevnost, která se po právu mnoha státním zástupcům nelíbí a kritizují ji.

Robert Šlachta, který je až do konce června stále ředitelem ÚOOZ otevřeně vyjádřil kvůli chystané reorganizaci nedůvěru policejnímu prezidentovi Tuhému. Je neobvyklé, aby elitní důstojník stále činný ve službě se takto ostře vymezoval vůči svému nadřízenému. Je to bezprecedentní situace, kterou jsme, troufám si říct, v policii ještě nezažili. Generál Tomáš Tuhý je sice označován jako necharizmatický a úřednický typ bez vůdčích schopností, který jde na ruku vládnoucím elitám, ale vyjádření plk. Šlachty jde přece jenom ještě o kus dál až na hranici samotné neloajality.

ÚOOZ končí ke stejnému datu jako plk. Šlachta u policie, tedy ke 30.6.2016. A pro některé jak se zdá to je dobrá zpráva. Zejména pak pro ty, kteří mu nemohou odpustit zásah na úřadu vlády před třemi lety, který předznamenal konec Nečasovy vlády. A jelikož tato kauza, která později vyústila v Nagygate, neboli vyšetřování Jany Nečasové (dříve Nagyové) v případě zneužívání vojenské rozvědky, je stále živá, tak reorganizace mnohé znepokojuje. Tady se na chvíli dovolím pozastavit, protože jak se zdá jsme svědky otevřené války mezi dvěma složkami výkonné moci, policií a státním zastupitelstvím.

Jana Nečasová měla být stíhána také proto, že nezdanila některé luxusní dárky, kabelky, šperky a podobně a to mnozí vysoce postavení policisté považují zřejmě za směšné, jak ukázal včerejší pořad Události komentáře s bývalým policejním prezidentem Oldřichem Tomáškem. Na otázku, co si myslí o tom, že by policejní prezident Tuhý měl podat vysvětlení vrchnímu státnímu zástupci se jenom ušklíbl a řekl, že doufá, že Tuhý nedostal darem nějaké hodinky, což jinak pohotový komentátor Lukáš Dolanský ihned nepochopil jako narážku na výše popsané vyšetřování Jany Nečasové.

Nejsme tedy svědky ani tak policejní krize, jako krize dvou složek výkonné moci mezi policií a státními zastupitelstvími, kdy se tyto složky nedokážou shodnout, vzájemně se osočují, nespolupracují a dokonce se veřejně přes média zesměšňují. To je samozřejmě stav, který není únosný. Bohužel, za tím vidím jednoznačné manažerské pochybení současného policejního prezidenta, který reorganizaci nedokázal vykomunikovat ani s jednotlivými policejními útvary, ani se státními zástupci a pak je tedy otázkou s jakými kruhy vůbec svoje kroky konzultoval, jaké skupiny na tom mají zájem, když svoje nejdůležitější spolupracovníky opomněl?

Manažerské selhání Tuhého volá po jeho odvolání. V letošním roce těchto selhání už bylo tolik, že jiný policejní prezident jich za celé funkční období neudělal ani polovinu.  Lži ohledně tibetských vlajek na FAMU, různé dezinformace ohledně záboru Hradčanského náměstí při návštěvě čínského prezidenta, pokroucené vyšetřování policejního zásahu při demonstraci v Praze ze soboty 6.února 2016, a další nepřesvědčivé policejní zásahy na Václavském náměstí, jenom abych zmínil některé.

Je především na politické reprezentaci, aby zajistila řádný chod státu. Pokud je výkonná moc ve stavu, kdy se dvě její složky mezi sebou perou, je nutné aby do toho vstoupila její třetí složka tedy vláda a něco s tím udělala. Ministr vnitra Chovanec se nicméně tváří, že se ho to vůbec netýká a že policejní prezident Tuhý má jeho podporu, čímž celou krizi nadále prohlubuje. A zdá se, že ani premiér nemá dostatek sil, aby s touto patovou situací jakkoliv pohnul.

A tak jsme svědky této neskonalé komedie, kdy si policejní prezident žádá zasedání Bezpečnostní rady státu jenom proto, že situaci nezvládá. A pan Chovanec, který před tím na svém twitteru nešetřil plk. Šlachtu a jeho odchod od policie označil za zjevně politické gesto, nyní mlčí, ačkoliv žádost Tuhého o svolání Bezpečnostní rady státu je politické gesto přímo do nebe volající. Bylo by tedy dobré, kdyby tito dva pánové, kteří celou policejní krizi způsobili, se mezi sebou domluvili a vzdali se svých funkcí dříve než tato krize přeroste v krizi vládní...protože evidentně jsou to oni, kdo blokuje jakékoliv řešení.

Autor: David Evan | sobota 11.6.2016 14:08 | karma článku: 41,96 | přečteno: 5477x