Česká stopa na Raffaelových freskách ve Vatikánu

Je to taková malá historická zajímavost... Víte, že v papežském paláci ve Vatikánu je Raffaelova freska, na které slavný renesanční umělec zachytil pražského vyšehradského probošta Petra, vyslance krále Přemysla Otakara II.?
Papežský palác ve Vatikánu

Raffaelovy sály ve Vatikánu patří k nejúžasnějším místům Apoštolského paláce. Už přes půl tisíciletí v nich lidé obdivují fresky slavného renesančního mistra Raffaela Santiho (1483-1520), kterého na počátku 16. století malbami pověřil papež Julius II.

Ve druhém patře v nadoknicovém oblouku jižní stěny Heliodorovy síně vytvořil v roce 1512 Raffaelo fresu s názvem Bolsenská mše. Právě na ní je v životní velikosti zachycen vyšehradský probošt a královský kancléř Petr z Prahy jako hlavní postava eucharistického zázraku, k němuž podle katolické církve došlo v roce 1263.

"Při jedné z cest do Itálie ve službách krále Přemysla Otakara II., sloužil zbožný český kněz Petr z Prahy mši v kostele svaté Kristýny nedaleko Bolsenského jezera, které se nachází sto kilometrů severně od Říma," vyprávěl mi Jan Kotous, bývalý dlouholetý ředitel kanceláře Vyšehradské královské kolegiátní kapituly, než jsem se do Vatikánu vypravila.

Kněz Petr vlevo a tvář papeže Julia II. u postavy vpravo

A tak jsem se dověděla, že jeden z účastníků během bohoslužby zapochyboval o Kristově přítomnosti v proměněné hostii. "Celebrující kněz Petr ji před očima věřících rozlomil a z hostie začal vytékat pramínek krve, který na bílém plátně vytvořil hlavu Ježíše Krista s trnovou korunou."

Dívám se na Vatikánskou fresku... Ačkoliv hlavním aktérem obrazu je pražský kněz Petr (nahoře vlevo v modrém), dozvídám se, že o 150 let později dal Raffaelo postavám tváře svých současníků. Proto v množství lidí namalovaných na fresce vidím vpravo nahoře papeže Julia II. a jedním ze členů švýcarské gardy je sám umělec. A modelem světlovlasé dívenky vlevo dole byla nemanželská papežova dcerka Felice.

No, zázraky-nezázraky... církev žila už tehdá světsky a otevřeněji než dnes, když se o papežských levobočcích tak otevřeně vědělo...

Tvář Raffaela mezi švýcarskou gardou

 

 

Autor: Dana Emingerová | neděle 30.8.2020 9:55 | karma článku: 13,55 | přečteno: 394x