Pohledy z Tenerife - pláže a pyramidy

Byť je Tenerife jedním z nejhornatějších Kanárských ostrovů, najdete zde nejvyšší horu Španělska "Pico del Teide", většina turistů den co den míří na pláže, anebo se vydají za aktrakcemi všeho druhu. Těch je na  ostrově dostatek a tak mají o zábavu postaráno. Problémem je, že na úkor turismu a zisku bývá často zasahováno do přírodní krajiny a lidem se podsouvají nepravdivé informace. 

Když jsem prolistovala stránky svého průvodce a hledala typy na výlet, zarazila mě jedna věc. Ačkoliv je Tenerife zváno ostrovem jara a panenské přírody, ta nejnavštěvovanější místa byla vybudována či zušlechtěna za cílem zalíbit se za každou cenu.

Na severu ostrova, přesněji poblíž hlavního města Santa Cruz de Tenerife, byla před čtyřiceti lety vybudovaná umělá pláž Las Teresitas. Oproti těm přírodním, které jsou bohaté na černý písek sopečného původu, Las Teresitas je "profláknutá" jemným zlatým pískem o kterém se místním dlouho ani nesnilo.

Za účelem uspokojit turistu i místního požitkáře byl vypracován projekt "zlaté pláže". Na ostrov pak bylo dovezeno přes 70 tisíc tun písku ze Sahary. Výsledkem je dlouhá bílá "oáza".

Názory na Las Teresitas jsou různé. Jedni bijí na poplach pro zásah do místní krajiny (na stejném místě byla dříve pláž přírodní s černým pískem), druzí argumentují tím, že pláž je zkrátka hezká a lidem se líbí.

 

Další uměle vytvořenou zajímavostí pro turistu jsou pyramidy u městečka Güimar. Jako snad každého navštěvníka Tenerife i mě zaujala skutečnost, že nejen Egypťané a jihoamerické civilizace, ale i Kanáři mají své "piramides". Neváhala jsem a při první příležitosti se jela na ten starý architektonický skvost podívat. 

Pravdou je, že pyramidy měřily nanejvýš dva metry a byly to spíš kamenné mohyly. Jak psal ale průvodce, byly to pyramidy. Neodvažovala jsem se o tom pochybovat.

Pravda se ukázala o měsíc později. Když jsem na univerzitní hodině historie přiznala svou návštěvu "monumentu" dostalo se mi akademické sprchy. Snad každý kanárský historik ví, že "las piramides" jsou pouhým důmyslným systémem pro pěstování obilnin a zeleniny tak, aby se úroda lépe zavlažovala. Kanárské pyramidy byly tedy pořádnou turistickou kachnou. Nutno říct, že měly dost přesvědčivou propagaci.

Nabízí se proto otázka: "A co tomo turistovi vlastně zbývá?"
Dvě věci. Buď přijímat informace a nepídit se po skutečnostech, anebo si dát tu práci a na vlastní pěst objevit ty pravé místní krásy, které nemá na svědomí ziskuchtivý sponzor, anebo rozmlsaný místní člověk.

 

Autor: Eliška Michálková | pondělí 31.12.2012 9:00 | karma článku: 29,44 | přečteno: 4718x