Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ženy z Bohnic: úpadek kultury a psychiatrie v Čechách

Co na tom, že na mou knihu Ženy z Bohnic napsali recenzi na Idnesu, Novinkách, že se k ní vyjádřil i skvělý neurolog. Jako ambiciózní autorce mi to nestačí, je to žalostně málo.

A přestože jsem pár stranám rozeslala i vlezlý dopis, že teda jako očekávám, že periodikum jejich formátu se bude věnovat i mému velkolepému dílu, tak odpovědi byly prakticky nulové. Pche, co si člověk neudělá sám, to nemá.

Tudíž si píšu recenzi sama. Po tom, co jsem  se byla ztrapnit v DVTV a rozeslala tolik vtíravých e-mailů, už nemůže mou sebeúctu taková drobnost jako “napsání recenze na svůj vlastní počin” pošpinit. Kdepak. Navíc bych ráda přispěla i k osvětě a řekla, že recenzenti jsou žalostně podfinancováni; to je vám disciplína, kterou dělají lidé prakticky zadara. A tak se nelze divit, že si to pak smolím sama. 

Ženy z Bohnic díky masivní kampani oslovily i mnohé nečtenáře, cílily na osoby, které se prostě chytnou na téma psychiatrie v ČR. Rádoby velké tabu téma. Přišlo mi to jako geniální marketingový tah. Jenže jsem to taky trochu nedomyslela, neboť kniha svou poetickou cyničností neoplývá potenciálem oslovit davy, dav ji neocení (ehm, hýčkám  si své ego nepochopeného umělce)! Zpětně bych na knihu ráda nalepila i varování “pro drsné skeptiky s melancholickou duší”. A kolik je takových mezi námi?! Nu?! 

Kniha je útlá, přesto jde až na dřeň, nenechá nit suchou na ničem a nikom. Obsahuje dvanáct žen, mých souputnic, které jsem kdysi poznala v Bohnicích během své léčby na pavilonu č. 1. Občas mi právem může být vyčítáno, že jsem nespravedlivě krutá, pomlouvačná megera, což odpovídá realitě. Ale! Jsem taková s přehledem i vůči sobě, jaképak ohledy, jen jsem nenacházela žádné dostatečně vhodné přízvisko pro všechny mé negativní rysy, tudíž kapitola o mně se jmenuje uboze jen “Já”. Někteří čtenáři si také žádali mé hlubší vykreslení, však sebe přece znám, o sobě toho můžu nakecat mraky. Ano, ale do konceptu příběhu mi prostě neseděl sáhodlouhý elaborát na téma Edna Nová. Milí, drazí, počkejte na můj další literární počin, kde se budu narcistně exhibovat na každé straně.

Ženy ilustrovala má ctěná přítelkyně Lenka Vernerová, málokdo dnes už ví, že jsme se seznámily v dětství, kdy ji náš společný učitel přemluvil, aby vzala na milost tu divnou holku s věčně usopleným nosem. 12 portrétů skvěle vystihuje onu tragickou grotesknost Bohnic, jsou zároveň “uživatelsky friendly”, nečekejte žádné postmoderní čmáranice, ale ryzí "realitično". 

Drobnou pikanterií může být faux pas, kdy jsem knihu věnovala i svému psychiatrovi. Proč ne, když se nabízí přímá souvislost. Jádro problému spočívá v tom,že v knize občas (vlastně pořád) dost cynicky popisuji psychiatrii jako celek, ne že bych nutně byla s tímto oborem v nějakém šíleném rozporu, přece jen mě elektrošoky vyelektrošokovaly z deprese! Ale v celém kontextu mého příběhu to vyzní, že na to nadávám. Nikoliv. Jen konstatuji. Plus druhým důvodem, proč ošetřujícímu lékaři knihu NEVĚNOVAT je fakt, že v závěru zmíním ojedinělou, leč pravdivou story, jak jsem na 400 mg Quetiapinu vypila půlku Jacka Danielse aneb vítejte v mém punk období pozdní puberty před 4-5 lety. Tuším, že si učinil o mně krásné nové mínění a mou diagnózu doplnil něčím natolik ušlechtilým jako třeba “grafomanka a notorička se sebedestruktivními sklony”.

Knihu jsem také plánovala zaslat onomu dávnému, skvělému panu učiteli. Jenže Lenka mě zarazila: “Panebože! Vždyť by měl chudák trauma, že jsi skončila v Bohnicích!” Já si myslím, že to ten milý pedagog asi trochu tušil už tenkrát…

 

Ženy z Bohnic, autorka Edna Nová, ilustrace Lenka Vernerová, vydala Pointa v roce 2020, počet stran 104. Celkové hodnocení 120%.

Autor: Edna Nová | neděle 28.2.2021 16:19 | karma článku: 30,19 | přečteno: 1970x
  • Další články autora

Edna Nová

Kdo vypil nejvíc piv?

Já, děti a muž jsme se socializovali se skupinou přátel po dobu čtyř dnů. Vyrazilo nás dvacet dospělých a nespočítatelně dětí do jednoho nejmenovaného penzionu v Čechách.

21.5.2023 v 10:49 | Karma: 26,78 | Přečteno: 1213x | Diskuse| Ona

Edna Nová

"A není ten Tvůj chlap nějakej divnej?"

Poté, co jsem zveřejnila blogísek na téma Muž chce jet na dovolenou se svou ex, tak mi přišla tahle reakce. Níže se k tomu podrobně vyjádřím.

7.5.2023 v 13:00 | Karma: 27,48 | Přečteno: 1307x | Diskuse| Ona

Edna Nová

Můj muž chce jet na dovolenou se svou ex

Tak opět si nemám s kým přátelsky popovídat, tak pokládám otázky sama sobě. Narcismus level milion.

6.5.2023 v 12:59 | Karma: 25,86 | Přečteno: 1456x | Diskuse| Ona

Edna Nová

Násilník čeká na každém rohu!

Muž vzal čtyřletou a odjeli na Sicílii. Já a dvouletý vegetíme doma. Dalo by se říct, že ideální stav... Jenže oplývám nějakým zázračný darem - lepí se na mě každé drámo.

27.4.2023 v 13:56 | Karma: 34,76 | Přečteno: 5867x | Diskuse| Ona

Edna Nová

Pro ostatní tabu, pro mě normálka

Nechápu, že mi blízcí, vzdálení i nejvzdálenější nepoložili nikdy tyto zásadní otázky. Aneb další story o tom, jak si narcistně povídám sama se sebou.

26.4.2023 v 13:49 | Karma: 25,19 | Přečteno: 1334x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

  • Počet článků 135
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6494x
Poslední kniha Cynická lovestory dostupná zde:  https://bit.ly/KupCynickouLovestory

Asociální extrovertka. Cynik. Neúspěšná zakladatelka čtenářských klubů. Povolání nejisté. Milovnice absurdit. Propagátor deprese a jiných anomálií. 

Autorka knih Ženy z Bohnic, Konec aneb Začátek. V současné době (ne)pracující na další knize, (ne)starající se o dvě děti.

Kontakt: ednabloguje@gmail.com

Seznam rubrik