Přechod od současné demokracie ke skutečné demokracii

Před dvěma lety jsem zde na blogu uveřejnil návrh, jak implementovat demokracii, která by maximalizovala možnosti voliče spolurozhodovat o správě státu. Nyní bych se zamyslel nad tím, jakou cestou by se dalo k takovéto implementaci demokracie dospět.

Dnes mají moc v tomto státě ve svých rukou politické strany. Tuto moc jim dává volební systém do poslanecké sněmovny, který dělá z politických stran naprosto nezbytnou podmínku předání moci zastupitelům. Tento způsob předávání moci je nešťastný, protože politické strany nemusí plnit vůli voličů a moc, pocházející od voličů, může být snadno zneužita. Slabinu systému dávno odhalili lidé bez skrupulí a z pozice sponzorů a šedých eminencí poliických stran ovládají politické strany a tím i tento stát. Proto jde vedení státu často proti vlastním občanům a koná v zájmu různých skupin a mafií, jejichž hlavním argumentem jsou peníze a jejichž zájmem je napojit své příjmy na státní rozpočet. Situace přestává být únosná, lidé politickým stranám nedůvěřují a stále častěji na volby rezignují.

Politické strany se své moci dobrovolně nevzdají, ale jediný, kdo může ukončit jejich vládu v souladu se zákony, je zase nějaká politická strana. Nikdo jiný se totiž do poslanecké sněmovny nedostane. To vytváří zdánlivě bezvýchodnou situaci, která je často komentovaná pořekadlem "Kapři si rybník nevypustí".

Se stávajícími stranami se opravdu počítat nedá, nezbývá tedy než založit novou politickou stranu, která si dá změnu demokratických mechanismů jako hlavní bod programu. Jenže to je samozřejmě na existenci politické strany málo, protože pokud se taková strana dostane do parlamentu, musí být schopna vyjadřovat se prakticky ke všem projednávaným tématům a zákonům, jinak volič nikdy nezíská důvěru, že by ho strana mohla skutečně zastupovat tak, jak očekává. Napsat program politické strany ovšem znamená vymezit se, tím odradit spoustu voličů a tudíž nikdy nezískat potřebný vliv ve sněmovně k dosažení změny volebního systému. Přitom ke změně volebního systému je zapotřebí ústavní většina, to znamená opravdu výrazné vítězství ve volbách.

Řešení, které mě napadá, by mohlo být následující: Nová strana nabídne voličům, že bude do parlamentu přenášet jejich skutečné aktuální názory. Tedy že bude fungovat jako jakési rozhraní mezi navrhovaným systémem internetové demokracie a stávajícím systémem politických stran. Poslanci této nové strany by tedy byli v parlamentu pouze hlasovateli a ne skutečnými nositeli politických ideí. Krok podobným směrem slibovali voličům politici z Věcí veřejných, ovšem v tomto pokusu zůstali jen ve fázi slibů, protože se názory svých voličů ve skutečnosti nikdy neřídili. Nebyli ochotni stát se skutečně vyslanci svých voličů, protože v parlamentu chtěli hrát své vlastní mocenské hry.

Jak by tedy měl fungovat skutečný přenos vůle voličů do parlamentu? Strana by udržovala informační systém, který by umožňoval uživatelům přes internet uplatňovat svůj hlas při všech rozhodováních, která by v parlamentu probíhala. Uživatel by mohl sám podpořit vybrané stanovisko, nebo by mohl svěřit svůj hlas svému zástupci, kterému by důvěřoval, a který by po dobu svěření hlasu za tohoto uživatele rozhodoval v hlasováních, kterých by se uživatel neúčastnil přímo. Uživatelem systému by se mohl stát kdokoli, kdo by prokázal, že má volební právo. Tedy nejen ti, kdo by ve volbách podpořili tuto stranu. Důvody pro takové řešení jsou dva - jednak je nemožné ověřit jak kdo ve volbách hlasuje, a za druhé by účast v tomto systému byla nejlepší reklamou pro změnu demokratického systému. Uživatel by pouze potvrdil čestné prohlášení, že má volební právo a že podporuje změnu volebního systému, kterou propaguje tato strana.

Strana by zajišťovala synchronizaci informačního systému se skutečnými hlasováními v parlamentu. Každá věc projednávaná v parlamentu by byla v informačním systému a uživatelé by se k ní mohli vyjádřit, buď sami, nebo prostřednictvím vybraného zástupce.

Dokud by neměla strana poslance, pouze by zveřejňovala výsledky hlasování pro každou projednávanou věc. Informační systém by sloužil pouze jako informace o tom, nakolik se výsledky hlasování poslanců liší od vůle zastánců skutečné demokracie. Když by pak strana měla poslance, informační systém by přepočítal výsledky hlasování uživatelů a poslanci strany by byli zavázáni hlasovat v poměru, který by jim určil výsledek hlasování uživatelů systému.

Ve volební kampani by se strana snažila získat především nerozhodnuté voliče a notorické nevoliče. Na nabídku, že se nemusí rozhodnout teď, ale že mohou rozhodovat až o něco půjde, by mohli lidé slyšet.

Související články:

Máme demokracii?

Návrh nové implementace demokracie

Stranokracie - vláda politických stran

 

Autor: Jan Moutelík | neděle 5.2.2012 9:09 | karma článku: 10,92 | přečteno: 715x
  • Další články autora

Jan Moutelík

Neholešovská výzva

20.3.2012 v 22:13 | Karma: 16,19

Jan Moutelík

Teď mluv, Zarathustro

30.10.2010 v 20:21 | Karma: 12,03

Jan Moutelík

Chceme vůbec demokracii?

9.10.2010 v 21:37 | Karma: 12,67