Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svoboda volby

  "Vyrazil na cestu. Rychle, zběsile. Což o to, z kopce to bylo dobrý, pak už to nešlo tak snadno. Když doběhl na okraj města, těžko popadal dech. Snažil se přemýšlet, ale ve spáncích mu bušila krev. Všechny myšlenky se upínali jen k jedinému bodu. Potřebuje ten pozemek, který odpoledne viděl. Rychle, jen rychle. Když probíhal městem, potkával známé. Chtěli ho zadržet, nedal se. Volali na něj, odpovídal jen krátkým zamáváním. Usmáli se, usmál se také, ale stále běžel.

  Konečně byl doma. Pustil počítač a začal hledat. Google se snažil, co mohl, takže nakonec našel požadovanou informaci. Pozemek byl na prodej! Hurá! Jásal si. Ale jen do okamžiku, než se podíval na cenu za metr čtvereční a celkovou výměru. Z jásotu přišlo zděšení. Tak velkou částku nikdy, nikdy nemůže dát dohromady. Rozbrečel se a plakal tak dlouho, že bolest přešla ve spánek.

  Ráno bylo moudřejší večera. Přemýšlel a pak se rozhodl. Zavolal majiteli pozemku a domluvil si schůzku na odpoledne. Věděl, co ho čeká a při koupi nechtěl smlouvat. Z pronajatého bytu vzal vše, co mělo jakoustakous cenu. Vše nastrkal do tašek a báglů, doma mu nezbylo skoro nic. Plnou káru svých věcí zapojil za kolo a s krosnou na zádech vyrazil do města. Objel všechna vetešnictví, bazary, zastavárny. Věcí postupně ubývalo, tak jak se mu je dařilo zpeněžit. Měl velké štěstí. Všude dostával dobré ceny, sem tam i dobré rady, které ale nechtěl slyšet. Nakonec prodal i káru a kolo. Měl jen malou tašku s hotovými penězi. Zbývala banka, vyrazil tedy tam. Zrušil pojistky a účet, prodal cenné papíry. Všechny peníze si nechal vyplatit v hotovosti. Když spočítal všechny utržené peníze, zjistil, že mu do ceny pozemku chybí ještě drobný obnos. Už neváhal. Svlékl své sako a prodal ho. Konečně měl požadovanou částku. Radost a těšení se se rozlila každičkým kouskem jeho těla.

  Odpoledne se setkal s prodejcem pozemku. Plácli si okamžitě. Smlouvu podepsali během hodiny. Neměl neměl nic, jen nově koupený pozemek. Košile ho nehřála, trochu se třásl, ale bylo to spíš vzrušením než zimou. Věděl, že vyhrál. On, on je tím, komu pozemek patří! Protože jen on poznal tajemství, které se v něm ukrývá. Pomalu, zvolna se vydal ke svému pozemku. Měl prázdné ruce, neběžel, ale krev mu opět pulzovala ve spáncích. Cestou si u kamaráda půjčil rýč. Došel až tam, kde včera stál. Začal rýt. Po hodině usilovné práce z pozemku vyzvedl poklad. Poklad, který byl cenější než vše, co do té doby měl. A byl jeho!"

  Tak takhle nějak by se dalo aktualizovat jedno z Ježíšových podobeství. Hodně o něm přemýšlím, protože hledání vlastního "pokladu" - ať už tím myslíme jakoukoli z hodnot - patří do života každého z nás. Mohu se tedy ptát nejen "Co nebo kdo je můj poklad?" a "Co všechno jsem pro tento poklad ochotný dát nebo udělat, abych ho získal/a?". Myslím si, že takových krizových momentů, kdy je nutno dát všanc úplně vše za něco, co ještě není úplně zřejmé, ale tušíme že je to krásné a že to chceme, je v životě mnohem víc než jen jeden. Už když člověk volí školu, partnera, rozhoduje se uzavřít manželství, koupit byt... tehdy si vždy se vždy musí rozhodnout, zda daná hodnota stojí za to, aby daroval vše, co má a umí. Pokud si odpoví "ANO", pak je na něm, zda podle rozhodnutí dokáže i konat. Spojí-li se obojí, je možné "poklad" získat. A to i přes to, že někdy musíme nejdřív všechno pustit, vyprázdnit ruce a srdce, abychom pak mohli být nově obdarováni, obohaceni.

Autor: Irena Duchoňová | neděle 8.3.2015 21:24 | karma článku: 9,67 | přečteno: 226x
  • Další články autora

Irena Duchoňová

Svíčkonoce

Už řadu let mě Vánoce přivádějí k šílenství. Vždy se něco stane. Trapasy a hádky jsou častější součástí těchto dní než šupiny z kapra. Přesto mám stále iluzi, že když bude dost cukroví, kapřích řízků a bramborového salátu...

27.12.2016 v 18:22 | Karma: 15,05 | Přečteno: 483x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Příměstský tábor pro dospělé

K myšlence příměstského tábora pro dospělé mne inspirovalo letošní léto, reps. dlouhé dva měsíce prázdnin, kdy nemohu mít dovolenou a přes to musím zajistit péči o dceru.

24.8.2016 v 23:11 | Karma: 15,08 | Přečteno: 359x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Teorie tygra v našich rodinách

Nemám ráda recenze na filmy. Většinou mě odradí a pak už na film vůbec nejdu. Nebo naopak povzbudí ke zhlédnutí a samotný film přinese zklamání. A navíc se do kina dostanu jen zřídka, a obvykle na nějakou disneovku. Jenže...

1.7.2016 v 1:29 | Karma: 13,82 | Přečteno: 575x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Trápím se, trápím... a ERU na mé obavy nedbá a nemůže jinak.

Vím, že jsem mimo kontext. Společenský. Politický. Náboženský. Nezajímají mě poslední týden migranti, prezident a ani nadcházející volby. Ale nemůžu si pomoct, už pár měsíců žiju něčím jiným...

1.5.2016 v 23:23 | Karma: 19,47 | Přečteno: 597x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Kokosy na sněhu?

Nemůžu si pomoct, musím se podělit. Jen co jsem zapla počítač a otevřela facebook, blikla na mne zpráva od kamarádky: "Hele sleduj! Tohle zveřejnili na iDnes a diskuze je bomba. Už první přispěvek mě rozsekal!"

15.10.2015 v 9:48 | Karma: 33,41 | Přečteno: 1636x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

„Představte si, že by za Němce hráli pouze běloši.“ Poslankyně rozpoutala bouři

20. června 2024  16:21

Poslankyně za německé Zelené Katrin Göringová-Eckardtová schytala kritiku po vítězném zápase...

Muže s jedenácti zákazy řízení policisté opět načapali na motorce, stroj zabavili

20. června 2024  16:17

Motorkář o víkendu ujížděl Vrchlabím na Trutnovsku před policejní hlídkou. Propletl se centrem a...

Policie pátrá po patnáctileté dívce z Líbeznic. Může mít sebevražedné sklony

20. června 2024  15:42

Středočeští policisté v úterý vyhlásili pátrání po 15leté Jolaně Škopkové z Líbeznic u Prahy. Dívka...

Německé zásoby léků na půl roku? Stačily by pro pět zemí na rok, zlobí se Válek

20. června 2024  15:25

ČR se chce na Radě ministrů zdravotnictví EU ohradit proti půlročním zásobám léků, které bude nově...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 530x
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Seznam rubrik