Socialistické sliby chyby a trik s důchodci

ČSSD zvítězila v loňských krajských volbách slibem zrušení poplatků ve zdravotnictví, bojem proti školnému, zvýšením rodičovského příspěvku a slibem návratu dětských přídavků. Tolik billboardová hesla např. s tváří dnešního hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase. A jaká je realita?

Začnu u slibů z Palasových billboardů jako jsou boj proti školnému, zvýšení rodičovských přídavků a návratu dětských přídavků. Když jsem se na posledním zastupitelstvu kraje pana Palase zeptal, kde jsou na programu zastupitelstva materiály, kterými ČSSD bude plnit uvedené předvolební sliby, tak mi pan Palas odpověděl, že je tam nenajdu, protože on nic takového v našem kraji nesliboval. Přiznám se, že mě jeho odpověď nepřekvapila. Už dlouho si myslím, že osoby na plakátech ČSSD v krajské volební kampani byly jen najmutí herci, kteří ani nevěděli, co pod jejich obličeje Lidový dům napíše. Jako politik tedy panu Palasovi jeho herecké billboardové angažmá nevyčítám. O mě ale nejde, zpozornět by měli voliči ČSSD. Ne každý slib se slibuje proto, aby se splnil…

Pokud se rušení tzv. regulačních poplatků ve zdravotnictví týče, musím konstatovat, že v naplňování tohoto slibu je ČSSD bezzásadově zásadová. Poprvé v novodobé historii České republiky se některá politická strana rozhodla programově nedodržovat zákony našeho státu. Je pravda, že armáda krajských úředníků, která se po volbách dostala do područí socialistů, vymyslela jakousi měkkou verzi nedodržování zákona o regulačních poplatcích, a to jeho obcházení. Nicméně my, kteří máme právní vzdělání a nestali se z nás za léta praxe právní oportunisté a pokrytci víme, že obcházení zákona je pouze jednou z podob jeho nedodržování. A to dokonce takovou, která může, ve spojení se správou cizího majetku (a nic jiného členství v radě kraje není), vést až k naplnění skutkové podstaty trestného činu.

Dosti teorie. Nyní trochu socialistické praxe. Senát odmítl zrušení poplatků ve zdravotnictví schválené Poslaneckou sněmovnou a přijal úpravu zákona, která vychází vstříc nevýdělečně činným spoluobčanům (děti do 18-ti let) a zrušil pro ně 30 korunový poplatek u lékaře a zároveň pro ně (stejně jako pro důchodce) snížil ochranný limit na 2500 Kč. A reakce ČSSD, konkrétně pana Paroubka? Je to špatný kompromis, protože nepřináší nic nebo málo  důchodcům, kteří jsou dle Paroubka ekonomickou krizí nejohroženější sociální skupinou. Lepší ukázku populismu a nekompetence šéf ČSSD ani nabídnout nemohl. Nemám nic proti sociální ochraně důchodců, právě naopak. Ale nemyslím si, že zrovna důchodci jsou krizí nejohroženější sociální skupinou. Dokonce si myslím, že opak je pravdou. Krize povede k poklesu inflace a možná až k deflaci. Tedy k poklesu cen většiny zboží na trhu. Vláda uvažuje o snížení DPH, jako o jednom z nástrojů boje s krizí. Prosadí-li toto snížení, potom opět dojde k poklesu cen zejména potravin, které tvoří podstatnou položku v rozpočtu důchodců. A to vše za situace státem garantovaného každoměsíčního příjmu pro důchodce (důchodu). Kdyby Paroubek a jeho přátelé ve straně nevsázeli pouze na populistické blábolení za každou cenu, potom by museli říci, že nikoliv důchodci, ale zaměstnanci bez praxe a zaměstnanci v předdůchodovém věku jsou krizí nejvíce ohroženou skupinou. Tito naši spoluobčané si zaslouží největší pozornost politiků a zejména na ně by měla být zaměřena protikrizová opatření v daňové a sociální oblasti. Tady ale socialistům evidentně došla invence. Proto se rozhodli z nejméně ohrožené sociální skupiny (důchodců) vyrobit tu nejohroženější. A až důchodci poznají, že se nemají o nic hůře než před krizí, což socialisty kromě několika bezduchých frází nebude stát nic, přijdou ČSSD poděkovat k volebním urnám. Trik s rušením třicetikorunových poplatků socialistům vyšel. Vyjde jim i trik s důchodci?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Drobil | středa 4.2.2009 23:58 | karma článku: 46,79 | přečteno: 11217x
  • Další články autora

Pavel Drobil

FBI zasáhne v Lidovém domě!

8.4.2010 v 11:41 | Karma: 30,58

Pavel Drobil

Česko podle Jiřího Paroubka

30.3.2010 v 13:25 | Karma: 40,08