Metylalkohol, slepecká hůl a černý tunel bez světla na konci

Po nekonečných politických aférách přichází aféra, která nám má dát možnost vydechnout, protože by měla být apolitická.

Jedná se o aféru otravy metylalkoholem neboli metanolem. Většina z nás si ještě ze školy i trochu ze života pamatuje dva základní názvy alkoholu. Etylalkohol neboli etanol neboli líh a metylalkohol neboli metanol neboli lidově dřevitý líh. Jenom pro osvěžení paměti trochu informací z encyklopedie Wikipedie. Methanol (metanol, methylalkohol, karbinol) je nejjednodušší alifatický alkohol. Používá se pro něj též dnes již zastaralý název dřevný líh. Je to bezbarvá, alkoholicky páchnoucí kapalina, neomezeně mísitelná s vodou.

Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý. Původně se vyráběl suchou destilací dřeva, především bukového, přičemž vzniká směs methanolu, kyseliny octové a acetonu. Chemický vzorec metylalkoholu je: CH3OH. Ethanol ( etanol, nebo hovorově líh či alkohol) je druhý nejnižší alkohol. Je to bezbarvá kapalina ostré, ale ve zředění příjemné alkoholické vůně, která je základní součástí alkoholických nápojů. Je snadno zápalný a je proto klasifikován jako hořlavina 1. třídy. Největší část produkce ethanolu se připravuje z jednoduchých sacharidů (cukrů) alkoholovým kvašením působením různých druhů kvasinek, především různých šlechtěných kmenů druhu Saccharomyces cerevisiae. Používá se k tomu jak cukerného roztoku (o maximální koncentraci 20 %), tak přímo přírodních surovin sacharidy obsahující, jako jsou např. brambory nebo cukrová třtina. Kvasný proces probíhá podle sumární rovnice: vzorec etylalkoholu C2H5OH.

Kvalita takto získaného ethanolu je velmi závislá na výchozí surovině. Kvašením vzniká zápara, tj. velmi zředěný vodný roztok ethanolu (maximálně 15 %), který vždy obsahuje nežádoucí příměsi, tzv. přiboudliny, zejména vyšší alkoholy (propanol a isopropanol), vícesytné alkoholy (glycerol), ketony (aceton) aj. Čištění se provádí na výkonných destilačních kolonách, přičemž lze získat tzv. absolutní alkohol, obsahující 95,57 % ethanolu a 4,43 % vody. Metylalkohol se začíná odpařovat při 64,7°C a páry ochlazením kondenzují v kapalinu. Etylalkohol se začíná odpařovat při 78,3°C a ochlazením kondenzuje v kapalinu. Oba alkoholy mají jednu společnou vlastnost a sice, že se jimi můžete otrávit se smrtelnými následky. Pokud otravu přežijete tak z metanolu většinou oslepnete.

Aféry s lihem neboli alkoholem nejsou v dějinách naší země nic nového. Za "vzor" nám vydávané 1. republiky byly u nás lihové aféry, ale většinou v podobě daňových úniků. Otrava metylalkoholem u nás byla největší zaznamenaná při osvobozování sovětskými vojáky. Za totality byla nedovolená domácká výroba alkoholu (pálení na černo) tvrdě trestaná. Na scéně se objevila až nyní. Je to výrazem selhání státních struktur a potažmo i politických elit. A tak pesimisté říkají, že nás politické elity po listopadu 1989 nedovedly ani k demokracii, spravedlnosti a právnímu státu ani k blahobytu, ale pomalu a jistě nás zavádějí do černého tunelu na jehož konci světla nevidět. Spíše to vypadá na konjunkturu výroby slepeckých holí. 
Zbyšek Dřevojan. Znojmo. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zbyšek Dřevojan | pondělí 10.9.2012 15:33 | karma článku: 20,63 | přečteno: 3190x