Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sardinie - 5. díl

V této části jsem se zaměřila pouze na nádherné okolí malého městečka Cala Gonone. Uvidíte i krkolomnou silnici k jeskyni.

Z kempu Sardinia v malém městečku Cala Gonone jsme vyrazili k jeskyni Grotta di Ispinigoli s největším stalagnátem v Evropě a druhým největším na světě. Cesta vedla nejprve přes hřeben. Úzká, panelová, vinoucí se mezi bílými skálami. Pokud se potkali dvě protijedoucí vozidla v nevhodném místě, různě couvali a hoblovali se sem tam, aby se vyhnuli.

V jednom místě jsme potkali stádečko asi deseti koz a byla to taková atrakce, že si je tam každý fotil.

Po zdolání hřebene se jelo silnicí olemovanou kamennými zídkami až na parkoviště pod jeskyni.

Od vchodu do jeskyně je daleký výhled.

Pokladní a průvodkyně v jedné osobě, nám říká, že vstupenky platí i do muzea v Dorgali, kde jsou uloženy archeologické nálezy z této jeskyně. Potom se skupiny ptá, kdo mluví italsky a kdo anglicky. Mimo nás dvou byli všichni Italové. Když zjistí, že jsme Češi, hned se nám pochlubí některými českými slovy. Pamatuji si hlavně „pomalu, pomalu,“ tak mě nabádala při nekonečné cestě dolů, kdy jsem škobrtla, protože jsem se kochala těmi mraky krápníků všude kolem. Veřejně přístupná část nebyla tak rozlehlá svojí šířkou, ale obří hloubkou. Takto gigantická dutina nemá v českých jeskyních obdobu. Skoro dole u paty vápencového sloupu 38 m vysokého, jsme se rozdělili. Nejprve průvodkyně dávala výklad Italům, zatímco nás poslala na okruh do nejhlubší části jeskyně. Potom jsme se vyměnili. Focení v jeskyni je zakázáno, já však neodolala a tajně pořídila jednu fotku mobilem, bohužel pouze v nejzazším rohu jeskyně, v zákrytu krápníku, kde na mě nebylo od skupinky Italů s průvodkyní vidět, takže tu impozantní velikost prostoru jsem nezachytila. Myslím však, že focení je zakázáno pouze z důvodu, aby návštěvníci nezdržovali a prohlídka se včas stihla, protože v jeskyni byla vždy jen jedna skupina. Krápníky v jeskyni byli tzv. mrtvé, protože jeskyní již neproudí voda. Průvodkyně však říkala, že v jiných částech sedmnácti kilometrového komplexu jsou krápníky stále živé. Komplex má tři vchody v různých výškách, díky němuž dochází k proudění vzduchu. V jeskyni je stálá celoroční teplota 16 – 17°C, což jsem nevěděla předem a byla jsem dosti nabalená.

Byli jsme poslední výpravou ten den, za námi paní už jen zavřela a odešla. Parkoviště bylo hned pod schody.

Zpět jedeme stejnou cestou, opět přes hřeben. Tentokrát se kocháme výhledem na Cala Gonone.

Večer jsem se šla ještě projít do městečka k pobřeží. Jsou tu malé obchůdky se suvenýry a šperky z červeného korálu, také mnoho kanceláří lodních společností, které vozí turisty na odlehlé pláže, jako je světoznámá Cala Luna nebo k jeskyni Grotte del Bue Marino. Večer už volná městská pláž je úchvatná svým růžovým pískem a dvěma druhy kamenů, černými lávovými a bílými vápencovými. Na nábřeží je několik restaurací, pizzerií a barů s venkovskými zahrádkami. Je tu rušno, ale nikdo do mne nestrká, nevráží, netlačí, nešlape mi po nohách. Škoda, že máme tak málo času, dovedu si představit, že bych tu strávila týden a stále měla co objevovat. Je tu např. akvárium, dá se chodit na procházky podél rozeklaného pobřeží, či na výlety do hor Supramonte. Je tu půjčovna lodí, potápěčská škola, rozeklané pobřeží je rájem horolezců.

Na konci srpna toho na Sardinii bohužel už moc nekvete. Toto je Bugenvilea (Bougainvillea), ale nenechme se zmýlit, je rovněž po odkvětu, ta fialová nádhera jsou listeny, odkvetlé kvítky vidíme v jejich středech. Je to původně druh z Brazílie, do Evropy jej přivezl mořeplavec Louis Antoine de Bougainville, po kterém dostala jméno.

A večerní romantika. Lidé si koupí k večeři třeba pizzu a berou si ji sebou na už poloprázdnou pláž.

Ráno nám v kempu dělají společnost hrdličky. Vždy se přesouvají právě k těm lidem, kteří začínají snídat.

Po snídani vyrážíme směrem k jihu, na konci slepé silnice má být také jedna pláž a po pěšině se dá dojít k jeskyním a až k pláži Cala Luna. Poslední nejméně kilometrový úsek silnice je po pravé straně lemován zaparkovanými auty a to je teprve asi půl desáté dopoledne. Na konci silnice je otočka, která je však i přes zákaz zastavení zablokována auty. Říkám si, policie tady asi není moc funkční, když se tady lidé nebojí botiček na kolech. Po složitém manévrování se otáčíme a zastavujeme až na jednom volném odpočívadle.

Po moři jezdí jedna loď za druhou a přepravují turisty k jeskyni Grotte del Bue Marino nebo k pláži Cala Luna či k jiným.

Od odpočívadla vede pěšina dolů k moři. Scenérie s černými lávovými a bílými vápencovými kameny je naprosto úžasná.

Při brouzdání ve vodě nejprve nečekaně vyplaším ryby lezce, vyhřívající se na kamenech. Potom si všimnu i jiných živočichů. Za odlivu jsou na kamenech Sasanky koňské (Actinia equina), které se ocitly mimo vodu, tudíž mají chapadla zatažená a vypadají jak bábovičky.

Je tu i mnoho Přílipek modravých (Patella caerulea), které jsou nehybně přisáté ke skále a nechávají se omývat vlnami. Za přílivu se opět začnou pohybovat po kameni a pást se na řasách.

V příštím díle opustíme toto pěkné místo a vydáme se na cestu podél východního pobřeží směrem na sever. Navštívíme hodně turisticky navštěvovanou destinaci San Teodoro s její úzkou písečnou šíjí, kde je extrémně pozvolný vstup do moře a kde i v hloubce je vidět až na dno.

 

Autor: Pavla Drahoňovská | pátek 19.1.2024 15:51 | karma článku: 12,73 | přečteno: 223x
  • Další články autora

Pavla Drahoňovská

Shazování hnízd jiřiček

Loňský rok provedl správce objektu, ve kterém jsou kanceláře, shození všech hnízd jiřiček těsně po jejich dokončení. Ptala jsem se nyní čtyř institucí, jak tomu jde zabránit, aby letos neprovedl to samé. Zde jsou jejich odpovědi.

13.5.2024 v 22:20 | Karma: 18,36 | Přečteno: 512x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma: 11,99 | Přečteno: 252x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 8. závěrečná část

Tento díl je především o nádherné procházce Florencií za svítání, kterou jsme nemohli opomenout při zpáteční cestě ze Sardinie. Také představím co jsem si autentického přivezla z ostrova domů.

26.2.2024 v 2:27 | Karma: 9,86 | Přečteno: 162x | Diskuse| Cestování

Pavla Drahoňovská

Sedlák, sedlák, sedlák, je velkej pán...

...von jede na pole má hodinky dvoje, koukej koukej koukej, jak je je hloupej. – Na slova lidové písničky jsem si vzpomněla v souvislosti s vyhlášenou stávkou takzvaných zemědělců.

16.2.2024 v 22:15 | Karma: 17,86 | Přečteno: 476x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 7. díl

Tento díl jsem věnovala cestě trajektem ze Sardinie z města Olbia do města Livorno v Itálii, která nebyla moc příjemná a pohodová.

4.2.2024 v 20:43 | Karma: 11,56 | Přečteno: 226x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 56
  • Celková karma 13,40
  • Průměrná čtenost 799x
Mám ráda přírodu, zvířata a cestování - to vše se snažím zachytit na svých fotografiích, které si můžete prohlédnout na mé stránce www.alvapa.cz.

O různých šperkových minerálech si můžete přečíst v mých článcích zde:  http://www.aklapava.cz/blog/

"Krása je všude kolem nás, stačí se umět dívat."