Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mé vzpomínky na záplavu před dvaceti lety

Média Čechům připomněla kulaté výročí povodně. Připomínají i záplavu Prahy a neúspěšnou záchranu legendárního lachtana Gastona. Mám také své vzpomínky i přestože od Prahy nepocházím.

Roku 2002 jsem bydlela v menším městečku Lomnici nad Popelkou (rozhraní krajů Liberecký a Královéhradecký). Moje děti měly jedenáct a osm let. Manžel s námi většinou nikam nechodíval. Moje sestra s manželem a tehdy čtrnácti-měsíční dcerou bydleli v Čelákovicích.

Mám v albu fotografie z 1. 8. 2002, kdy jsme, za krásného slunečného dne, já a děti, sestra s rodinou a naši rodiče, společně v ZOO Praha. Tehdy jsme nemohli tušit, že některá ze zvířat, na která koukáme, za pár dnů budou mrtvá. Ten den jsme se také domluvili, že brzy s dětmi přijedu do Čelákovic a vezmeme si sebou kola a několik dnů tam zůstaneme.

Nevím už, který den to bylo, naložila jsem děti a kola do vlaku a vyrazili jsme do Nymburku. Odtud jsme jeli na kolech podél Labe do Čelákovic. Při pobytu v Čelákovicích jsme si užívali výletů po okolí, cyklo-projížděk, koupání v písečákách nebo také brouzdání v nedaleké Jizeře, která se kousek za Čelákovicemi do Labe vlévá (tam děti byly přímo nadšené, jak jim mezi nohama proplouvají hejna rybího potěru). Vůbec nás nevzrušovali zprávy, jak prý v Jižních Čechách prší a stoupají hladiny řek. Vždyť v Čelákovicích bylo stále slunečno.

Předposlední den našeho pobytu jsme byli s rodinou sestry a matkou švagra v botanické zahradě v Troji. Na poslední fotografii už máme nad sebou deštníky.

Poslední den v Čelákovicích byla už ráno zatažená obloha a chvílemi pršelo. Sestra nám navrhla, ať si ještě uděláme poslední výlet někam do Prahy, třeba do nějakého muzea a druhý den dopoledne, že odjedeme. Myslím, že jsme tenkrát byli v Národním muzeu. Pozdě odpoledne jsme se ještě stavili podívat na Vltavu. Tenkrát jsem dětem říkala, že takto velký průtok hned tak zase ve Vltavě neuvidí. Stále byla slyšet projíždějící auta hasičů.

Odjížděli jsme ze stanice metra Vltavská. Když jsme čekali na soupravu metra, přišla mi SMSka od švagra. Obsah zprávy byl ve smyslu, ať odtamtud rychle vypadneme, že se blíží povodňová vlna. Četla jsem to dětem nahlas. Vedle nás stál nějaký pán, který to slyšel. Kroutil hlavou a dělal na mne posměšné obličeje. Bylo více než jasné o jeho přesvědčení, že rozšiřuji falešnou poplašnou zprávu.

Druhý den jsme z Čelákovic odjížděli domů vlakem. Kola jsme tam raději po domluvě nechali, že si pro ně přijedeme někdy později, až se situace s povodní uklidní. Udělali jsme dobře, protože vlak byl opravdu přeplněný. Uvnitř jsme se pak dověděli, že to je poslední osobní vlak vypravený z nádraží Vysočany. Potom prý budou odjíždět ještě dva nákladní vlaky a nádraží se uzavře, protože se k němu už dostává voda.

Dojeli jsme do Jičína, tam nás přijel autem vyzvednout můj otec. Jeli jsme do blízkého malého městečka, kde moji rodiče bydleli. Potom před odjezdem domů jsme sledovali v TV zprávy jak voda zaplavuje Prahu a metro.

Později mnou otřásly záběry z pražské ZOO. Plavající slon, později zastřelený. Hon na lachtana. Po opadnutí vody zničené pavilony, zastřelené už nafouknuté tělo hrošice…. Ještě později jsem nemohla uvěřit slovům v jedné TV reportáži o tom, jak město nabízelo zoologické zahradě pomoc a jiné zahrady dočasné ubytování pro zvířata ještě před příchodem povodňové vlny a tehdejší ředitel Petr Fejk pomoc odmítl, že prý pokud povodeň nebude tak velká, bylo by to zbytečně vynaložené úsilí a zbytečně proinvestované peníze. Nechápala jsem, jak ředitele zoologické zahrady může dělat člověk, který staví peněžní prostředky nad životy zvířat mu svěřených. Nyní vyšel rozhovor s Petrem Fejkem, na konci se ho redaktorka ptá, zda by udělal dnes něco jinak. On odpovídá, že ne. Na druhou stranu si říkám, že kdyby přišla nová povodeň dnes, byla by bilance uhynulých a utracených zvířat ještě vyšší, díky politice světové asociace zoologických zahrad WAZA, do které také ta pražská patří. WAZA propaguje nesmyslný bezkontaktní chov a utrácení mláďat před dovršením jednoho roku věku, místo osvěty plánovaného množení.  https://www.facebook.com/2tvarezoo

Také by mě zajímalo, zda se nadále udržují přehrady kvůli rekreaci plné jako tenkrát. Kdo ví, zda i dnes by případnou povodeň nedokázaly zadržet.

Autor: Pavla Drahoňovská | sobota 13.8.2022 14:57 | karma článku: 8,14 | přečteno: 197x
  • Další články autora

Pavla Drahoňovská

Shazování hnízd jiřiček

Loňský rok provedl správce objektu, ve kterém jsou kanceláře, shození všech hnízd jiřiček těsně po jejich dokončení. Ptala jsem se nyní čtyř institucí, jak tomu jde zabránit, aby letos neprovedl to samé. Zde jsou jejich odpovědi.

13.5.2024 v 22:20 | Karma: 18,36 | Přečteno: 512x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma: 11,99 | Přečteno: 252x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 8. závěrečná část

Tento díl je především o nádherné procházce Florencií za svítání, kterou jsme nemohli opomenout při zpáteční cestě ze Sardinie. Také představím co jsem si autentického přivezla z ostrova domů.

26.2.2024 v 2:27 | Karma: 9,86 | Přečteno: 162x | Diskuse| Cestování

Pavla Drahoňovská

Sedlák, sedlák, sedlák, je velkej pán...

...von jede na pole má hodinky dvoje, koukej koukej koukej, jak je je hloupej. – Na slova lidové písničky jsem si vzpomněla v souvislosti s vyhlášenou stávkou takzvaných zemědělců.

16.2.2024 v 22:15 | Karma: 17,86 | Přečteno: 476x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 7. díl

Tento díl jsem věnovala cestě trajektem ze Sardinie z města Olbia do města Livorno v Itálii, která nebyla moc příjemná a pohodová.

4.2.2024 v 20:43 | Karma: 11,56 | Přečteno: 226x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 56
  • Celková karma 13,40
  • Průměrná čtenost 799x
Mám ráda přírodu, zvířata a cestování - to vše se snažím zachytit na svých fotografiích, které si můžete prohlédnout na mé stránce www.alvapa.cz.

O různých šperkových minerálech si můžete přečíst v mých článcích zde:  http://www.aklapava.cz/blog/

"Krása je všude kolem nás, stačí se umět dívat."