Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když mláďata z hnízda odlétají,...

...naposled jí křídly zamávají, snad si na tu mámu opuštěnou někdy vzpomenou. - Tak to zpívá Helena Vondráčková v písni Ptačí hnízda.

Vždy jsem si myslela, že se dcera odstěhuje až bude mít přítele a bude se vdávat. Ale jak se říká: „Člověk míní, život mění.“

S dcerou jsme si byly velice blízké. Jezdily jsme spolu na výlety, na dovolené, na řemeslné trhy se stánkem a tvořivou dílničkou. Nikdy neříkala, že se jí to nelíbí, naopak, když jsme dlouho nebyly na nějakém výletě, sama mě nabádala k tomu, abychom zas někam šly. Do ničeho jsem jí nikdy netlačila, sama si vybrala střední i vysokou školu. Nenadávala jsem ani, když se po čtyřech semestrech na vysoké rozhodla odejít, protože se nepohodla s jednou profesorkou.

Našetřila si na starý rytecký stroj bez pohonu, s tím, že bude doma tvořit umělecké rytiny do skla, což byl její obor na střední škole. Posháněla si drahé diamantové kotoučky, udělala jsem jí ke stroji elektro pohon s regulací a pod stroj jsme smontovaly bytelný stůl. Obě jsme si myslely, že vedle zaměstnání se pomalu bude rozjíždět s rytím. Hodně let jí také jako koníček lákalo fotografování a tak si po jedné letní brigádě v pekařství pořídila svoji zrcadlovku a později i teleobjektiv. Má ráda zvířata stejně jako já. Po úmrtí naší patnáctileté kočky Elzy bojovala za to, abychom si pořídili další, a tak máme z útulku Rozii a Ciri. Ještě před tím si vzala domů z trhu korelu.

Je to rok, co se její chování poněkud změnilo. Na internetu se seznámila se dvěma kluky, o kterých stále tvrdila, že jsou to jenom kamarádi. Přišla domů z práce, vzala mobil a stále ťukala a ťukala. Říkala jsem si, asi nějaká opožděná puberta, to ji zase přejde. V květnu s nimi letěla na dovolenou na tři týdny do Kalifornie. Proč by vlastně nemohla mít kamarády, je jiná doba. Když se vrátila, nijak zvlášť o tom nemluvila, přitom to muselo být velké dobrodružství, většina lidí se do Ameriky vůbec nepodívá. Fotek sice přivezla dost, ale většina byla tak akorát dobrá pro facebook. Pak jsem si jednou vedle ní sedla a koukám, že na notebooku hledá byt. Byla jsem z toho v naprostém šoku a dost mě to naštvalo. Řekla jenom: „No, já jsem ti to právě chtěla říct.“ Po pár dnech řekla, že má byt a za další dva dny si sbalila oblečení, boty, pár osobních věcí a odešla, ani nevím kam. Přijel ji pomoci se stěhováním jeden z těch kamarádů, když odcházeli, ani nepozdravili.

Jen tak se vykašlala na svoji kočku Rozii, se kterou dva roky spala a chodila na procházky. Najednou nepotřebuje ani truhlík s keříčkovými rajčaty, přitom mě ještě před dovolenou důrazně nabádala ať jí je hlavně nezapomenu zalévat. Nechala tady svoje krásné orchideje, svůj rytecký stroj, svoje malířské potřeby, atd. Vše co měla ráda najednou nepotřebuje. Stále dokola si říkám, co jsem udělala špatně. Mockrát jsem to už obrečela. Vydělává si, že se to dá zatím počítat pouze na měsíce, už si teď na nic neušetří. Navíc odešla, když bych jí nejvíc potřebovala při pomoci s otcem. Když si člověk říká, že už bude lépe, vždy přijde nějaká další pohroma.

Psychická manipulační síla party je opravdu velká. Nevím, možná se vždy parta snaží o to, že když ke stejné věci přemluví i dalšího, mají lepší pocit, že jich se stejným nevhodným chováním je více a tudíž se to stane masovější a oni lépe zapadnou. Už jsem jednou něco podobného zažila v minulosti. Mého manžela také zblbla parta, že když přišel z práce, ani nepozdravil, osprchoval se a šel do hospody. Později se k tomu ještě přidaly automaty. Nikdy bych si však nepomyslela, že se podobná věc stane i mému dítěti. Je snad i mysl dědičná? Nevím.

Samozřejmě jsem si nikdy nemyslela, že se mnou dcera zůstane bydlet až třeba do čtyřiceti jako naše sousedka s matkou. Na druhou stranu si myslím, že by snad bylo přirozené si o tom nejprve promluvit, na stěhování se domluvit a ne překotně utéci jako by jsme ji něco udělali, pálit za sebou mosty. Jsem si naprosto jistá, že bez své party by to takto nikdy neudělala.

Život hrozně rychle utíká. Spoustu věcí jsem stále odkládala, nakonec neudělala a neřekla včas. Kdo ví, jestli se to ještě někdy urovná.

Autor: Pavla Drahoňovská | neděle 7.7.2019 12:18 | karma článku: 14,44 | přečteno: 445x
  • Další články autora

Pavla Drahoňovská

Shazování hnízd jiřiček

Loňský rok provedl správce objektu, ve kterém jsou kanceláře, shození všech hnízd jiřiček těsně po jejich dokončení. Ptala jsem se nyní čtyř institucí, jak tomu jde zabránit, aby letos neprovedl to samé. Zde jsou jejich odpovědi.

13.5.2024 v 22:20 | Karma: 18,37 | Přečteno: 530x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma: 11,99 | Přečteno: 255x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 8. závěrečná část

Tento díl je především o nádherné procházce Florencií za svítání, kterou jsme nemohli opomenout při zpáteční cestě ze Sardinie. Také představím co jsem si autentického přivezla z ostrova domů.

26.2.2024 v 2:27 | Karma: 9,86 | Přečteno: 164x | Diskuse| Cestování

Pavla Drahoňovská

Sedlák, sedlák, sedlák, je velkej pán...

...von jede na pole má hodinky dvoje, koukej koukej koukej, jak je je hloupej. – Na slova lidové písničky jsem si vzpomněla v souvislosti s vyhlášenou stávkou takzvaných zemědělců.

16.2.2024 v 22:15 | Karma: 17,86 | Přečteno: 479x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 7. díl

Tento díl jsem věnovala cestě trajektem ze Sardinie z města Olbia do města Livorno v Itálii, která nebyla moc příjemná a pohodová.

4.2.2024 v 20:43 | Karma: 11,56 | Přečteno: 229x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

  • Počet článků 56
  • Celková karma 18,37
  • Průměrná čtenost 811x
Mám ráda přírodu, zvířata a cestování - to vše se snažím zachytit na svých fotografiích, které si můžete prohlédnout na mé stránce www.alvapa.cz.

O různých šperkových minerálech si můžete přečíst v mých článcích zde:  http://www.aklapava.cz/blog/

"Krása je všude kolem nás, stačí se umět dívat."