Jak uchopit vesmír, část II. - Vznik, život a smrt teorie

V předchozím díle jsme vymezili vesmír jako dosebeuzavřený celek bez vnějšího vlivu. Zajímalo nás, jaké nástroje má současná kosmologie k dispozici, aby takto vymezený vesmír dokázala uchopit. Dnes se naše pátrání zase o kousek přiblíží té nejzákladnější úrovni, podhoubí každé dosavadní vědecké teorie, totiž axiomům. Než se k nim dostaneme, čeká nás ještě téma z nadpisu. A varuji předem - nebude to čtení na neděli.

V minulém díle našeho miniseriálu jsme prověřili první tři nástroje:

                               1) princip izolované soustavy

                               2) vědeckou indukci

                               3) dualismus model-realita

                Zahřívací kolo máme za sebou a můžeme se pustit do práce.

 

Nástroj čtvrtý - lineární redukcionismus

                Svět, jak se nám vyjevuje, je ve své složitosti a komplexnosti těžce uchopitelný. Západní racionalita proto vyvinula lineární redukcionismus,nástroj, který redukuje složitou skutečnost na sadu primitivních pojmů, axiomů a pravidel pro práci s nimi. Každá z těchto stavebních kostek je v principu srozumitelná. Z nich vystavěný model tak získává kvalitu určité přehlednosti. Stručně řečeno:  skutečnost je zjednodušena na svůj model (teorii) a tato teorie je vystavěna z ještě jednodušších stavebních kostek (pro přehlednost budeme v následujícím textu soubor primitivních pojmů, axiomů a pravidel pro práci s nimi označovat souhrnně jako axiomy). Západní racionalita tedy lineárně redukuje realitu na axiomy a z nich pak rekonstruuje realitu prostřednictvím teorie, jak je zřejmé z následujícího obrázku.

 

                Jakýmsi odstrašujícím protipólem lineárního redukcionismu je princip tzv. důkazu kruhem, v němž předpokládáme to, co se snažíme dokázat. Například se snažíme dokázat, že Země je kulatá, a začneme předpokladem její kulatosti, takže nikoho nepřekvapí, že oklikou dojdeme do místa, ze kterého jsme vyšli. Tudy samozřejmě vědecká cesta nevede, bohužel věda prostřednictvím vědecké indukce (viz. předchozí díl miniseriálu) zobecnila tento princip na všechny dosebeuzavřené systémy, což znamená jediné: není li systém lineárně zredukován na axiomy, nemůže mít vědeckou platnost, neboť se doslova motá v kruhu.

                Každá teorie vystavěná na axiomech je dočasná, neboť je nutně vyvratitelná (více k tomuto níže, v sekci Popperova vyvratitelnost). Jedna teorie střídá druhou, čili je zřejmé, že život axiomatické teorie můžeme rozdělit na tři fáze – zrod, vlastní existenci, a smrt. To, co se odehrává mimo vlastní existenci teorie, už pro západní racionalitu odkojenou Aristotelem formálně není její součástí. To je buď tiše vnímáno jako nedokonalost, nebo do nebe vyzdvihováno jako klad.

                Jak se teorie rodí? Předně, vybereme si téma, které nás zajímá. Jelikož se zabýváme tím, jaké nástroje má současná věda k dispozici k tomu, aby mohla uchopit vesmír jako celek, je oním tématem právě vesmír jako celek. Pozorováním získáme určitá vstupní data i modely chování a poté se snažíme vytvořit takový logicko-matematický model, který by jednak popisoval pozorované procesy, jednak činil předpovědi, které je pak možné praktickým pozorováním ověřit. Výsledkem tohoto dynamického zpětnovazebného procesu neustálého porovnávání různých modelů s realitou nakonec dojdeme k výběru jednoho modelu, který zatím máme intuitivně zažitý, ale ještě jej potřebujeme kodifikovat na redukcionistický axiomatický systém. Nastává druhá kreativní fáze, totiž volba počátečních předpokladů, axiomů. Jakmile dospějeme k pro nás vhodné sadě axiomů (tedy tvrzení, o kterých předpokládáme, že platí, ale pro něž nemáme potvrzovací metodiku), začíná teorie svůj vlastní život a teprve od tohoto okamžiku se v prostředí stávajícího paradigmatu mluví o teorii.

                Vlastní existence axiomatické teorie je poměrně fádní a prostá: jednoduše ověřujeme předpovědi, které teorie činí, vlastním pozorováním. Dokud je předpověď ve shodě s pozorováním, považujeme teorii za uspokojivý model. Aby bylo zřejmé, co západní racionalita míní lineárním redukcionismem: Každá teorie je už z definice zpětnovazebnou aplikací sebe sama na sebe sama prostřednictvím reality, kterou tato teorie touží popisovat, a na níž si tedy zpětnovazebně neustále ověřuje svou vlastní platnost.

                Pochybování o teorii je stále součástí vlastní existence teorie. Když je daná teorie v rozporu s pozorováním jen kosmeticky, lze rozpor odstranit drobnými úpravami teorie. Vše je v pořádku, stačí použít externí zpětnou vazbu (opravář teorie není součástí teorie, proto je teorii externí). Samotné pochybování ještě není smrtí teorie, i když externí zpětná vazba je problematickým místem. V takových momentech totiž teorie chvíli mlčí, a teprve až nabere nový dech, tak se s novou pompou vrací na scénu předstíraje, že tu vlastně byla pořád.

                Co však dělat, když se pozorování rozchází s předpovědí zásadně a reforma teorie není možná? Tehdy nastává smrt teorie. Opět začíná fungovat externí zpětný mechanismus, jenž ve výsledku vede k formulování teorie nové a výstižnější. 

                Zpětná vazba je z podstaty nelineární. Na základě výše uvedené tabulky a předchozí analýzy tedy můžeme nakreslit skutečný diagram lineárního redukcionismu: 

                Při racionální analýze lineárního redukcionismu jsme došli k závěru, že na tomto lineárním redukcionismu není lineárního vůbec nic, linearita redukcionismu je tak pouhým mytologematem, utkvělou představou. Jediným důvodem, proč věda do pojmu teorie nezahrnuje celý její životní cyklus, je pouhá touha vytěsnit nepohodlné komplikace, které z daného kroku vyplývají. My však zrod i smrt teorie musíme do pojmu teorie zahrnout: už samotným vymezením vesmíru jsme totiž zrušili možnost jakékoliv transcendence (odkazování se mimo sebe, či dokonce tiché přehlížení takového odkazování) vůbec.

                V příštím díle našeho miniseriálu, v jehož rámci zkoumáme nástroje, kterými kosmologie (potažmo věda obecně) disponuje k uchopení celku, se pustíme do sira Karla Poppera.

 

Předchozí díl:

http://dominikherzan.blog.idnes.cz/c/456694/jak-uchopit-vesmir-cast-i.html

 

 

Dominik Herzán

Autor: Dominik Herzán | středa 29.4.2015 10:54 | karma článku: 13,46 | přečteno: 532x

Další články autora

Dominik Herzán

Uprchlická krize, sobecká východní Evropa a evropské hodnoty II.

V minulém textu jsme načrtli problematiku evropských hodnot, aniž bychom odpověděli na kritiku Švédska, že východoevropské země se při uprchlické krizi chovají nesolidárně. Nyní se k tomu již dostaneme.

7.11.2015 v 15:29 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1204x | Diskuse | Politika

Dominik Herzán

Uprchlická krize, sobecká východní Evropa a evropské hodnoty I.

Švédsko si stěžuje, že východní Evropa se během uprchlické krize chová sobecky. Nectí hodnoty, na nichž Evropa stojí, zejména humanitu. Je to jistě důvod k zamyšlení, ovšem problém je mnohem komplikovanější a hlubší.

6.11.2015 v 11:43 | Karma: 33,49 | Přečteno: 6011x | Diskuse | Politika

Dominik Herzán

Je vesmír konečný, nebo nekonečný? Část I. - Od mýtu k Newtonovi

Matematické nekonečno jsme odbyli v předchozích blozích, takže je na čase pustit se do fyzikálního nekonečna. Otázka konečnosti či nekonečnosti vesmíru je téma populární a vděčné, takže věříme, že si své čtenáře najde.

8.10.2015 v 18:03 | Karma: 14,07 | Přečteno: 1041x | Diskuse | Věda

Dominik Herzán

Jak uchopit vesmír, část IV. - Axiomy

Doposud jsme probrali řadu nástrojů, které má věda k dispozici k uchopení celku, a příliš veselé čtení to nebylo. Ovšem to nejlepší - počátek a základ vědy vůbec - jsme si nechali na závěr naší analýzy. Jsou to axiomy.

8.9.2015 v 9:21 | Karma: 9,16 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dominik Herzán

Potenciální a aktuální nekonečno (komentář k teorii množin), část II

Velkolepý matematický chrám, jenž byl zbudován na základech Cantorovy teorie množin, tu neochvějně stojí již 141 let. My se jej dnes - a jsme si plně vědomi míry kacířství, do kterého se pouštíme - pokusíme srovnat se zemí.

10.6.2015 v 14:00 | Karma: 14,89 | Přečteno: 2118x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Opět bez Trumpa. Prezident chyběl na tradiční večeři oslavující nezávislá média

27. dubna 2025  9:06

Jako obvykle bez prezidenta Donalda Trumpa se konala slavnostní večeře ve Washingtonu, kterou...

Při dopravních nehodách ve Středočeském kraji přišli o život tři lidé

27. dubna 2025  8:28,  aktualizováno  8:31

Tři lidé přišli v noci na dnešek o život při dopravních nehodách ve Středočeském kraji. Muž a žena...

Zvedli jste poplatky, osekáme zahájení sezony. Lázně a obec znesvářily větrníky

27. dubna 2025  8:09

V mnohem komornější a úspornější atmosféře se letos odehraje zahájení lázeňské sezony v...

Řidič vjel do davu na festivalu v kanadském Vancouveru, zabil několik lidí

27. dubna 2025  7:42,  aktualizováno  8:07

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí poté, co řidič najel autem do davu na festivalu, uvedla...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1527x
Zájmů mám mnoho, ale k těm největším patří poesie, filosofie a fyzika, zejména kosmologie.

Kdo by chtěl být informován o tom, že vyšel nový blog, nechť se přidá k FB skupině, která je speciálně určena pouze a jenom k tomu, aby členy informovala, že vyšel nový blog: https://www.facebook.com/groups/1630133937215853/

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.