Okolo Hradce v malé zahrádce - k výsledkům voleb v Hradci Králové

Výsledky voleb nakonec nejsou takové, jak jsme si mnozí přáli. Nahrávají tomu, že se zakonzervuje současný stav a posílí dosavadní vedení radnice. To vnímám – nejen já – se značným znepokojením. 

Samozřejmě osobně nejsem příliš nadšen ani výsledkem STANhk (získal 3, 24 %, tj. cca 32 tisíc hlasů, zůstal tak první pod čarou a do zastupitelstva města se nedostal), který, pokud by byl získal i minimum 2 mandátů, mohl být jazýčkem na vahách, který by mohl povolební dění přiklonit ke zcela jiné koalici.

Doufal jsem, že větší podíl Hradečáků se důrazněji vysloví pro změnu na hradecké radnici. Žel se ukázalo, že části voličů způsob, jímž je radnice vedena, nevadí. Částečně to může být tím, že zkrátka nemají šanci dostat se k zákulisním informacím, nezakusili osobně jednání primátora Finka nebo prostě jen akceptovali vytvořený dojem, že v Hradci je vše v pořádku a nic významného se neděje. Bylo zajímavé sledovat např. regionální iDnes v jiných krajích a předvolební polemiku, řešení místních kauz, vzájemné „napadání“ kandidátů ve srovnání s předvolebními články týkající se Hradce Králové. Nic takového jako by zde neexistovalo. To vše jen napomohlo onomu „klimbavému“ dojmu, že o nic nejde. To se projevilo mj. i v tom, že 61 % voličů k volbám vůbec nedorazilo – nebyl důvod. Z těch, kteří dorazili (39 %), jich čtvrtina vyjádřila důvěru primátorově straně, tedy v celkovém součtu necelých 10 % - což vyznívá trochu jinak, byť i to musíme respektovat.

Již v předvolebním období se ukazovalo, že je zde také značné procento lidí, kteří nejsou spokojeni s politikou obecně, jsou rezignovaní a k volbám vůbec nedorazili. Mnozí vyjadřovali, že se ve městě stejně nic nezmění, ať již přijdou, nebo ne. Žel se nepodařilo docílit toho, aby tito nespokojení uvěřili tomu, že to má smysl, a přišli.

Rozhodně významným fenoménem letošních komunálních voleb ve větších městech obecně bylo politické hnutí ANO. Stejně jako ve volbách do Poslanecké sněmovny se s nimi množství lidí identifikovalo jako s alternativou vůči stávajícím „velkým“ politickým stranám. V souladu s tímto celostátním trendem tak i v Hradci Králové volila ANO významná část voličů, kteří chtějí nějakou změnu oproti stávajícímu vedení města. Tito voliči volili ANO jako celek bez ohledu na konkrétní lidi, což dokládá i zachování pořadí bez "přeskákání“ (k němuž tentokrát došlo i u KSČM). Zkrátka volili fenomén ANO jako osvědčenou protiváhu dosavadní moci, volili A. Babiše a jeho tým, ať už jej tvoří kdokoliv.

Právě u této části voličů chtějících změnu jsme předpokládali, že by mohli své hlasy směrovat ke známým hradeckým osobnostem či lidem, kteří v hradeckém veřejném životě léta působí, a volit tak místní uskupení typu STANhk, ovšem nakonec preferovali jistotu silnějšího celostátního hnutí bez ohledu na konkrétní osobnosti.

V hradeckých volbách jsme však mohli zaznamenat ještě jeden významný faktor – velké množství stran, které skončily tzv. pod čarou. Vedle prvního pod čarou STANhk s nejvýznamnějším podílem „propadlých“ hlasů – 3,24 % – obdrželo zbylých 6 neúspěšných stran dohromady 10,32 %. Celkově je to přes 13,5 % hlasů voličů, kteří vyjádřili přání po určité změně, žel tyto hlasy propadly a ve výsledku nakonec přinesly dokonce 3 mandáty navíc vítězné HDK.

Podíváme-li se na volby v Hradci Králové jinou optikou, hlasů pro strany v opozici či nová uskupení, pak změnu na radnici si přálo 14,18% voličů ANO, 11,8% voličů ČSSD, 5,67 % voličů Změny pro Hradec (Zelení + Piráti) a 13,5 % voličů, jejichž hlasy propadly. Aniž bychom tedy započítávali hlasy dalších uskupení jako jsou ODS nebo KSČM, tak tu máme přes 40 % voličů, kteří se svými hlasy jasně vyslovili pro změnu ve vedení radnice, a nadto 61 % lidí, jež k volbám vůbec nepřišli.

To není úplně slabý hlas volající po změně na královéhradecké radnici, byť vzhledem k celkovým výsledkům a zvláště k přepočtu mandátů se jako slabý ukazuje, a zcela pochopitelně jsou výsledky komunálních voleb interpretovány spíše jako vítězství dosavadního primátora Finka a jeho HDK. Přesto by bylo vhodné se na výsledky voleb podívat i jinýma očima a vnímat i tento vzkaz královéhradeckých voličů.

Tedy i přes tento výsledek anebo právě vzhledem k němu i nadále pro všechny Hradečáky platí, že Hradec je i naše město a naše věc, a je třeba, aby na dění ve městě nerezignovali, ale vytrvale se k němu vyslovovali mj. v rámci občanských iniciativ, jak to již činili třeba v záležitosti Parku Malšovice. Témat nám tu zůstává dost, např. 4 roky neřešený „slavný“ parkovací systém.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Denis Doksanský | pondělí 13.10.2014 17:03 | karma článku: 12,03 | přečteno: 538x