Jak je to s tou Gruzií, pánové?
Jako vy, i my očekáváme výsledek komise Evropské unie o původech rusko-gruzínské války. Avšak politický dopad této války na středo a východoevropský region je už cítit. Mnoho zemí bylo hluboce znepokojeno, že Severoatlantická aliance zůstala v nečinnosti, zatímco Rusko porušilo základní principy Helsinského závěrečného dokumentu, Pařížskou chartu a územní celistvost země, která byla členem Partnerství pro mír Severoatlantického společenství a Euro-atlantické partnerské rady. A to všechno jménem obrany sféry vlivu na svých hranicích......................................
Zajímavé bylo sledovat, jak se z výsledkem nepříznivým pro prezidenta Saakašviliho vypořádala naše veřejnoprávní ČT. V reportáži na Událostech ( http://www.ct24.cz/svet/68283-valku-s-ruskem-rozpoutala-gruzie-mini-experti-evropske-komise/) je v prvních pěti neutrálních sekundách sděleno že komise dospěla k závěru, v dalších třech sekundách se hovoří o prvních výstřelech na gruzínské straně (co si pod tím představíte?), v další části se hovoří o stupňování konfliktu ze strany Ruska, použití nepřiměřené síly, nemožnost uprchlíkům navrátit se domů. Následkům, které přinesla válka gruzínské straně je věnováno celých cca 120 sec ! O poničeném jihoosetínském městě Cchinvali (foto), které se díky bombardování stalo hlavní roznětkou ruského zásahu ani zmínka, osud tamních obyvatel taktéž.
Osobám, které marně pátrají po pravdě tak nezbývá nic jiného, než se vypravit do postižené oblasti tak, jako to udělal např.reportér a cestovatel MFDnes p.T.Poláček. Ten sice před návštěvou Jižní Osetie o válce mnoho nevěděl, zjištěné skutečnosti mu však vyrazili dech. Zde je několik jeho odpovědí v on-line rozhovoru z oblasti:
T.P.….. kdyby loni Rusko nezasáhlo, Jižní Osetie by dnes byla bez svých obyvatel. OTÁZKA: S jakým názorem na rusko - gruzínský konflikt v J.Osetii si odjížděl? S jakým se vracíš je jasné. Čím si vysvětluješ to rychlé a jednoznačné odsouzení Ruska našimi i západními masmédii? T.P.….. problém je, ze když začal konflikt, já byl úplně mimo, v Čině. Vrátil jsem se o týden později a to už válka končila a Topolánek vyjadřoval podporu Gruzii. Moc jsem se o válku zpětně nezajímal, a asi proto na mě teď tolik dolehla pravda. Zanalyzuji si to všechno zpětně v Praze, ale teď mám pocit, ze novináři zoufale selhali, vůbec nepochopili situaci, která je jasná. Saakašvili se nepochopitelně zákeřně rozhodl ubít malý, bezbranný národ, svou akci nazval výstižně "čisté pole", a nebýt Ruska, tak se mu to povedlo. Chuj, chuj, chuj. a česká vláda teroristu Saakašviliho divže nechválila.Chuj.OTÁZKA: Zaujalo mne jak jste psal o válce, která se odehrála v J.Osetii 2008. Před rokem byly signály, že těsně před válkou stav Gruzínci podrobně konzultovali s USA. Co na to místní obyvatelé?? Myslí si, že za vším stáli USA a nebo to byl jen Sakašviliho bláznivý počin ?? T.P.…..Saakašsvili se zachoval neuvěřitelně brutálně, Američané tu genocidu tiše podporovali. Západní Evropa taky, my taky. politici, novináři - jsme hlupáci!. Poprvé v živote chválím prezidenta Klause - on ji nepodporoval!
Nemám v úmyslu brát názor lidem, kteří argumentují pro oprávněný ozbrojený zásah, kdy mají Gruzínci právo udělat si pořádek na vlastním území. Připomínám zde dva problematické pohledy, jeden naráží na dvojí metr při hodnocení podobného konfliktu, tj. Kosova a ten druhý se zamýšlí nad samotnou akcí, která začala bombardováním spícího města v době začátku Olympijských her a kde způsob provedené operace spíše připomíná etnickou čistku s cílem vyhnat všechny obyvatele z krajiny a natrvalo vyřešit problém v zemi, která má strategickou polohu. Etnickou čistku připomíná i následující vyprávění:
Udělal jsem si výlet do vesnice, přes kterou Gruzíni do Osetie vstoupili. Jmenuje se Chetagurovo a úplně ji zrušili. Nezapomenu na sedmdesátiletou stařenku Eteri Rsenidzeovou, která mi vyprávěla až tragikomický příběh. Sama je Gruzínka, v Gruzii má rodinu, do Osetie se kdysi provdala. Loni se vyděšeně dívala, jak jí vojáci odstřelují prasata. Belhá se tedy za prasaty, ale než se k nim dostane, vidí, že jí vyhodili do vzduchu krávu. Běží ke krávě, a než se dostane k ní, Gruzíni rozbombardují dům. Tohle není vtip. Stařenka Eteri bydlí i po roce ve stanu, na novou krávu nemá peníze a ráda by konečně umřela. Nejspíš přehlížím historické souvislosti. Nepochybuji o tom, že když Rusko zahájilo protiofenzivu, chovalo se ke Gruzínům taky krutě. Jenomže jedno je, alespoň podle mě, jisté. Loňský konflikt zahájil Saakašvili, spojenec Evropské unie a NATO. Kdyby tehdy nepřijeli na pomoc Rusové, nezbylo by z Jižní Osetie nic.
Dokonce se už objevily zprávy, že se Američané chystají natočit film o rusko-gruzínské válce a já mám už docela dobrou představu o scénáři tohoto filmu. Na jedné straně ruští vojáci-agresoři, opilí vodkou a střílející po všem, co se jenom pohne a na druhé straně hrdinní Gruzíni v čele s moudrým prezidentem. Tady bych volil opravdu nějakou hollywoodskou hvězdu, protože scénka s pojídáním vlastní kravaty bude patrně tím nejlepším, co film může nabídnout. Avizovaní hrdinové filmu-novináři, co se mají dle scénáře zúčastnit konfliktu, budou jezdit v těch Ruskem zabavených vozidlech Hummer, samozřejmě bez vybavení, kterou v reálu vozidla obsahovala.(Systém přesného dešifrování signálu družicové navigace GPS, systém rozpoznávání vlastní -cizí, systém šifrování rádio spojení a také zařízení, dovolující získávat údaje z amerického systému včasné výstrahy o raketovém útoku, vše s přístupovými kódy, které se musely po neúspěšné akci změnit).
Ale nechci zde napadat Gruzii, ale pouze prezidenta Saakašviliho, který je za vše zodpovědný a chová se jako malý diktátor. Můj názor potvrzuje i dvojce (teta s vnučkou,ang.) na známém videu, která se „nedopatřením“ dostala do živého vysílání pravicové televize Fox News a která Američanům vyprávěla příběh z Cchinvali o tom, jak je zachránila ruská armáda. To se v naší veřejnoprávní televizi nemůže stát, na každou oblast máme prověřené osoby, které by se takového „omylu“ nemohly nikdy dopustit.
A tím se dostáváme k další postavě, která se jela přesvědčit o vzniklé situaci a tou je "odborník" na Rusko a Gruzii, senátor Jaromír Štětina. Ten po svém návratu z Gruzie vydal zprávu, která dávala spíše za pravdu gruzínské straně a já na chvíli zapochyboval. Bylo to však pouze do té doby, než vyplavala na povrch skutečnost, žezpráva je kopií prohlášení gruzínského ministerstva. Nevím, jak probíhala návštěva pana Štětiny v Gruzii, ale nemuselo to být vůbec jednoduché,
v oblasti jsou pohostinní lidé, i cestovatel T.Poláček byl ihned pohoštěn místním kvalitním vínem. Rekonvalescence se může po takovém to "uvítání" pěkně protáhnout a když už pak nezbývá čas, přispěchá těsně před odletem kamarád (viz.foto) a problém se rychle vyřeší věnovaných textem. Jiná konspirace mě už nenapadá a do ní zapadá i fakt, že na jižní Moravě byli zadrženi údajní běženci z Gruzie, což je prý nový jev. Ale jak může někdo utíkat před "demokracií", kterou tak Západní země pomáhají rozvíjet? Možná to nebyli běženci, ale na oplátku návštěva vinných sklepů na jižní Moravě, taková gruzínsko-česká vínová turistika.
Teď už vážně, mé hodnocení nemá být nějaké rusomilství, ale musíme se smířit s faktem, že výsledek je příznivější pro u nás tak nenáviděné Rusko.
Co stojí za povšimnutí je utečenecký tábor v Gruzii (viz.foto). Svým vzhledem a vybavením má blíže k satelitnímu městečku než k obrazu typickému pro současné utečenecké tábory po celém světě. Nechtěl bych být v kůži uprchlíka, ale otázka zní, jak je to možné? Proč se najdou v Gruzii peníze a jinde na světě to není možné, nemá náhodu někdo bohatší špatné svědomí a akci finančně zaštítil?
Během prvních hodin od vypuknutí války byl uskutečněn ze strany Ruska pokus o zastavení Saakašviliho akce v Radě bezpečnosti OSN , bohužel bez výsledku. Ani G.Bush po setkání s V.Putinem v Číně dobrodruha nezastavil, přitom média dokonce chrlila dezinformace takového rázu, že u snímků poškozeného jihoosetínského města Cchinvali přiřazovali název gruzínského města Gori. V Rudém právu byla v minulosti v horní části věta „Proletáři všech zemí, spojte se!“ Pro mnoho dnešních politiků, médií by se dnes hodila věta podobná „Pokrytci všech zemí, spojte se!“
Libor Dokoupil
Srebrenica; Zrazené město
Název pro tento článek jsem si dovolil vypůjčit od stejnojmenného norského dokumentu, jehož hlavní hrdinou je bývalý muslimský voják armády BiH Misrad Fazlić alias Fazlo, který dnes již jako novinář hledá pravdu o Srebrenici.
Libor Dokoupil
"Falešná vlajka"- Markale II.
28.srpna 1995 se psal další krvavý den občanské války v Bosně a Hercegovině, kdy v 11h 10 min. místního času dopadl poblíž sarajevského trhu Markale 120mm minometný granát. Výbuch zabil dle oficiálních údajů 38 lidí a 75 dalších zranil. Z tohoto útoku byli ihned obviňováni bosenští Srbové a aliance NATO zahájila proti bosensko-srbským cílům letecké údery.
Libor Dokoupil
"Falešná vlajka"- Markale I.
Pod slovy válka v Bosně si většina lidí vybaví Srebrenici a pak město Sarajevo, které bylo blokováno armádou bosenských Srbů (VRS) vedenou generálem Ratko Mladićem. Navíc samotné hlavní město BaH má své vlastní symboly utrpení a těmi jsou krvavé útoky známé pod názvy „Útok na frontu na chleba“ nebo „Útoky na tržiště Markale I. a II.“, které si vyžádaly spoustu mrtvých a zraněných civilistů. Ačkoliv jsou mediálně připisovány na vrub bosenským Srbům, při bližším seznámení se s fakty zjistíme, že spíše připomínají „útoky pod falešnou vlajkou“ a při další haagské výpovědi si řekneme proč. Dnes si prostřednictvím osoby specializované v oboru balistiky připomeneme útok z 5.února roku 1994 známý jako Markale I.
Libor Dokoupil
O kolektivní vině (Němců)
Mág lidské psychiky C.G.Jung a jeho výstižné pohledy na problematiku kolektivní viny Němců, šíření zla a jeho možnou infikací, to vše napsané v období těsně po skončení 2.světové války ve stati pod názvem "Po katastrofě". C.G.Jung (1875-1961), švýcarský lékař, psycholog a psychoterapeut, nositel mnoha čestných doktorátů, zakladatel analytické psychologie. Žák, který svým dílem překonal svého učitele Sigmunda Freuda.
Libor Dokoupil
Cestování po Kosovu a Metohii 2012
Moje letošní dovolená byla odlišná od minulých tím, že se mi splnil sen navštívit srbskou provincii Kosovo včetně Metohie a mohl jsem se tak lépe seznámit s tamní trýznivou životní situací kosovských Srbů. Naše cesta měla charakter nejen poznávací, ale i humanitární, kdy od nás místní Srbové obdrželi jak materiální, tak i finanční pomoc sesbíranou od drobných dárců .
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec
Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi...
Díry na nebi zaujaly nejen meteorology. Tvoří se za vzácné shody okolností
V Česku se objevil vzácný jev, otvory v oblačnosti, který meteorologové odborně nazývají jako...
Ukrajina podnikla dosud největší útok na Rusko. Udeřila až 1100 kilometrů od hranic
Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly uvedly, že v noci na úterý uskutečnily svůj dosud největší vzdušný útok...
Stává se z toho daň z internetu, kritizuje Nacher placení ČT i za mobil
Souboj o zvýšení měsíčních poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas míří do finále. Poslanci...
Úředníci v Ústeckém kraji vyrazí do restaurací na kontrolu plynových topidel
V Ústeckém kraji začnou ve středu mimořádné kontroly restaurací v souvislosti s tragickým požárem v...
6 doporučení pro lepší spánek dítěte
Jediným znakem dostatečného spánku je dobrá nálada dítěte během následujícího dne. Neexistuje univerzální optimální spánek, přesto můžete dětem...
- Počet článků 35
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2172x