Diskuse
O kolektivní vině (Němců)
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J17a17n 17R91ý91z11n97a45r
Individuální mysl je iluze ... tohle je docela dobré mít na paměti. Např. vždy, když máme snahu začít hudrat na své děti.
Dík za bezva článek.
J88a19n 80R77á51ž
Je dobře, že jsou psány takové články. Vnímání kolektivní viny je sice iracionální, ale potlačovat ho bez analýzy jeho vzniku, je stejně kontraproduktivní, jako je potlačování jiných iracionálních vjemů, např strachu. Bez analýzy příčiny a prevence jejich příčinných souvislostí, se jich nemůžeme zbavit.
Obzvláště je skutečně objektivní analýza problému vzniku pocitu kolektivní viny velmi aktuální v současném pnutí mezi křesťany a muslimy.
Opomíjet psychologickou podstatu vzniku každé většinově přijímané iracionality, znamená její nekontrolované bujení. A to se nemusí vyplatit!
P62e22t66r 97Z73á35v24l45a37d48s60k54ý
Ovšem. Ale měli bychom umět rozdělit individuální viny a vliv nějakého kolektivního učení, dogmatu pod jehož vlivem jedinci zlo páchají.
Proto je učení marxismu označeno jako nenávistné a jedná se o odsudek té filosofie plošně, a individuální viny různých Štrougalů, Husáků, Bilaků, Kolderů a Šalgovičů.
Anebo Eichmannů, Hitlerů, či K. H. Franků.
A což uvažovat o jiných kolektivních vinách? Třeba Katolické církve?
Zabředneme do neřešitelných úloh.
- Počet článků 35
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2174x


















