Jak jsme dobyli svět...
Když se Čechů jen tak na ulici zeptáte, co považují za největší úspěchy naší země, asi je jako první napadnou triumfy hokejového mužstva, popřípadě ženského či mužského tenisového týmu (fotbalového už dávno ne), jenže taková vítězství bývají často pomíjivá a za pár let si na ně vzpomenou už jen opravdoví sportovní fanoušci. Některé úspěchy a s nimi spojené osoby jsou však téměř trvalé a ví o nich skutečně celý svět. Pár takových jsem si vybrala:
Hudba: Česká filharmonie
Na konci devatenáctého století se zrodila hudební instituce, kterou dnes znají po celém světě. Prvnímu koncertu byl přítomen i nejúspěšnější český skladatel Antonín Dvořák, jenž při této příležitosti dirigoval své skladby. Česká filharmonie je natolik známá, že dokonce zahrála před devíti lety na Tchaj-wanu. A proč ji řadím mezi skutečnosti, na něž jsem pyšná? Klasická hudba je dle mého názoru mladými často opomíjena, koncerty vážné hudby vyměňují za koncerty kapel, jejichž sláva nemá dlouhého trvání. Umět však ocenit skladby Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka dnes už, především v mladé generaci, umí jen málokdo.
Film: Miloš Forman
Kdo jiný by si zasloužil větší uznání než režisér světoznámých filmových snímků? Držitelem několika Oscarů a Zlatých glóbů se stal zcela oprávněně. Z jeho tvorby mám nejraději muzikál Vlasy a film Lid versus Larry Flynt. I přestože žije ve Spojených státech amerických, směle ho považuji za české "dědictví".
Literatura: Milan Kundera
Milana Kunderu jsem si vybrala z jednoho prostého důvodu. Když se mě někdo zeptá, jaké české literární dílo mám nejraději, jednoznačně mu odpovím, že Žert. Ačkoliv mým nejoblíbenějším českým spisovatelem je fejetonista Rudolf Křesťan. Jeho knihy jsou zkrátka "vtipně nezapomenutelné".
Politika: Václav Havel
Přestože v mnohých vyvolává smíšené pocity, jedni ho "příliš nemusí", pro jiné je hrdinou, já ho vnímám jako politickou osobnost, která je mnohými zahraničními politickými představiteli, stejně jako mnohými Čechy, považována za symbol sametové revoluce a za ikonu počátku demokracie.
Věda: Antonín Holý
Ani věda nezůstává opomíjena. V této oblasti považuji za nutné zmínit především chemika a přírodovědce Antonína Holého, jenž se zasloužil o vytvoření léku proti hepatitidě typu B a léku, který prodlužuje život lidem s AIDS. Rovněž se touto pilulkou dá zabránit přenesení nemoci z matky na dítě. Protože se dosud stále jedná o nevyléčitelnou a především smrtelnou nemoc, je každý příspěvek vztahující se k této nemoci důležitý.
Sport: Věra Čáslavská
Každý má svého oblíbeného sportovce, já jich mám hned několik. Z minulosti chci ale vyzdvihnout zejména tuto ženu. Gymnastka Věra Čáslavská získala za svou kariéru tolik titulů, že kdybych je chtěla vyjmenovat všechny, tak jak šly chronologicky za sebou, tvořily by minimálně třetinu příspěvku. Kromě toho je držitelkou českých i zahraničních vyznamenání, např. japonského Řádu vycházejícího slunce, Olympijského řádu nebo Medaile za zásluhy II. stupně.
Michaela Dočkalová
Ze života lepší společnosti /RECENZE/

To by bylo, aby se jeden u Škvoreckého souboru povídek Ze života lepší společnosti nepobavil. Historky z kruhu rodinného i přátelského, vyprávěné očima Josefa Krátkého, žáka základní školy, nenechávají nikoho na pochybách, že i obyčejná rodina zažívá neobyčejné zážitky.
Michaela Dočkalová
Zlo verus dobro, Jekyll versus Hyde

Jekyll a Hyde. Zdá se, že jde o dva rozdílné muže. Jeden je zodpovědný, mírumilovný a veškeré problémy řeší s rozumem. A pak je tu pan Hyde, který vlastně vznikl tak trochu nedopatřením.
Michaela Dočkalová
Čekání na zázrak, který se nestane

Stačí jedna chyba a vaše manželství se může rozpadnout. Své o tom ví i hlavní hrdinka Nora stejnojmenného příběhu s podtitulem Domeček pro panenky. Aby svému manželovi zachránila život, zfalšuje svůj podpis na dlužním úpisu.
Michaela Dočkalová
Po každém zločinu musí přijít trest

Zločin a trest. Ne, není to kniha od Dostojevského, ale od Alberta Camuse. A ve skutečnosti nese název Cizinec. Ale kdybychom měli tuto jeho asi nejslavnější prózu popsat dvěma slovy, byla by to přesně tato.
Michaela Dočkalová
Za výběr z bankomatu zaplatíme až 220 korun

Proč Češi platí tak vysoké bankovní poplatky, většinou zcela nesmyslné, když v u našich západních sousedů mají třeba studenti vše zdarma?
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu
Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně...
Dva mrtví při nehodě na Orlickoústecku, řidič po smyku narazil do stromu
Dva lidé zemřeli dnes kolem poledne při dopravní nehodě mezi Českými Heřmanicemi a místní částí...
Francouzský právník píše prezidentovi, aby vrátil zákon o poplatcích za ČT
Začátkem dubna Senát schválil zákon, který zvyšuje poplatky České televizi a Českému rozhlasu a...
ECB dál uvolňuje měnovou politiku, sazby snížila o čtvrt procentního bodu
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání snížila...
Zemřel bývalý novinář a politik Jaromír Štětina, bylo mu 82 let
Ve věku 82 let zemřel bývalý politik, spisovatel a někdejší šéfredaktor Lidových novin Jaromír...

Zrekonstruovaná pěkná chata k celoročnímu užívání na vlastním pozemku
Klínec, okres Praha-západ
2 950 000 Kč
- Počet článků 17
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3525x