Za babi a dědou jednou za čtyři roky

Máte vy ale štěstí. Kdykoliv se vám zachce, zajedete si za babi a dědou na oběd. Ruku na srdce pravé, jak často k nim jezdíte?

Jedna věc, která mě mrzí na odchodu do České republiky, je fakt, že jsem neměla možnost pořádně poznat své prarodiče z tatínkovy strany a načerpat jejich životní moudra. Tak jak tomu bývá. Neměla jsem možnost k nim kdykoliv zaskočit na oběd. Na babiččiny nudle:) nebo dědovu citronádu, respektive limetkyádu z limetek, které mu rostly v zahradě. Mám v hlavě jen několik útržků z dětství a ze dvou posledních návštěv, které jsem v průběhu 18 let podnikla. Vidím babiččiny černé zuby ze žvýkání betelových lístků a cítím velmi pevný stisk dědových rukou. Zemřeli před několika lety, rok po sobě.
Prarodiče z maminčiny strany jsou ještě naživu, oba nakročující k úctyhodným devadesátinám, avšak zdraví jim už tolik nepřeje. Naposled jsem je viděla předloni a tuším, že je ještě dost dlouho neuvidím. Přitom to byli oni, kdo mě převážně hlídali a neustále dbali na moji bezpečnost. Dokonce i předloni se babi bála, když jsem sama vyjela na kole na tržnici pro zeleninu. Bála se, aby mě neunesli do Číny...

Vidím spoustu negativ nad absolutní soudržností velké rodiny. Osobní svoboda, tolerance a trpělivost dostávají pořádně zabrat. 
Ale jako velmi pozitivní a potřebnou vidím onu morální zodpovědnost za prarodiče. Ve Vietnamu se staří lidé nemohou spolehnout na podporu státu, proto se o ně starají jejich děti a dost často se žije ve vícegeneračních domech. Žádné starobince nebo domovy důchodců.
Má to mnoho výhod, pokud se obě strany tolerují a neomezují.
Tak, jak tomu bývalo kdysi pradávno.

Staré lidi ještě více než nízké důchody trápí nedostatek lásky. 
Lidé na smrtelné posteli nejvíce litují toho, že se nemohli z jakýchkoliv důvodů více stýkat se svou rodinou.

Je jasné, že starost o (ať už fyzicky nebo psychicky) nemocné prarodiče je o dost náročnější. Ale tak jako oni to zvládli po celý náš život, tak...? 

Autor: LenítkoDTT | pondělí 7.5.2012 20:54 | karma článku: 34,11 | přečteno: 3046x

Další články autora

LenítkoDTT

Tak, a jsem Češka aneb Zpíváme s taťkou českou hymnu

Dlouho mi nebylo tak líto toho, že nemůžu být na 17. 11. v Praze. Rodinné povinnosti mě odvelely na západ Čech. Asi to byla jedna z posledních možností, jak se jako student účastnit oslav takového výročí. Za 5 let už studentkou nebudu a navíc ve třiceti pro mě budou mít oslavy sametové revoluce jiný nádech. A kdo ví, kdo bude prezidentem.

20.11.2014 v 11:06 | Karma: 32,74 | Přečteno: 3198x | Diskuse | Ostatní

LenítkoDTT

Co zaboha neuslyšíte od vietnamského rodiče

Furt jíme jenom rejži.Nemusíš to jídlo dojídat. Ani to maso.Nechceš vzít toho svého Pepu na večeři?

7.5.2014 v 13:30 | Karma: 38,00 | Přečteno: 8040x | Diskuse | Ostatní

LenítkoDTT

Co Čech, to muzikant. Co Vietnamec, to ... zpěvák?

Vietnamské slavení Silvestra budu mít už navždycky spojené s poťouchlou obsesí pálit rachejtle už v průběhu celého dne a také s hodovačkami za doprovodu živé hudby.

1.1.2014 v 17:36 | Karma: 25,47 | Přečteno: 2435x | Diskuse | Ostatní

LenítkoDTT

No helé, a Vánoce slavíte?

No helé slavíme. Opomeneme-li vietnamské křesťany, s náboženskou tradicí to má zbla společného. Vánoce jsou natolik komerčním svátkem, že pobláznil lidi i ve vzdáleném Vietnamu, takže to, že tu většina krajanů "slaví" Vánoce, není vlastně vůbec překvapující.

25.12.2013 v 11:11 | Karma: 32,12 | Přečteno: 3053x | Diskuse | Ostatní

LenítkoDTT

Vu, vo všem

Vu je příjmení. Hoang Anh je jméno. Ale 21letý Vu si říká Vu. Je to taky mladý podnikatel. A vietnamský student žijící v ČR. Hlavně je designérem a spolumajitelem úspěšné a mladé firmy Abdoc, která designuje webové aplikace a má v logu Rubikovu kostku. Povídali jsme si necelou hodinku, Vu pak běžel zpátky do kanceláře pracovat. Bylo skoro 8 večer.

15.8.2013 v 17:31 | Karma: 18,34 | Přečteno: 2588x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF

19. dubna 2025

Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...

Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává

19. dubna 2025

Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...

Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus

19. dubna 2025

Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...

Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce

19. dubna 2025

Premium Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5955x
Asi-jatka Trangoslava DoThuová. Vietnamka. Západočeška. Ráda čtu. Jím. Hodně. Umím provaz. Miluju archaickou češtinu, gentlemeny a humor. Vážím si moudrých lidí. Nemám ráda komáry a mouchy. Měřím 158 cm do výšky. Chci mít velkou knihovnu. A vlastnoruční HERBÁŘ!