Phonomén!

Většina z vás podnikajících kulinářské výpravy do asijských bister/kvazirestaurací, jistě víte, že to, co vám přinesou na talíři (na talíři!), není pořádně ani vietnamské ani čínské jídlo. Nazvěme to smaženým kompromisem, jenž je uzpůsoben evropskému stylu. Ale máme tu nový fenomén. PHOnomén!

Tuším ale, že skuteční gurmáni, prahnoucí po asijské šmakotě, si k ní skutečnou cestu nachází. To se obzvláště týká vietnamského jídla.

Pho?

Jako když vydýcháváte písmeno F.

Vedle jarních rolek se jedná o jednu z tradičních pochutin, které může naše stále ještě zdravá kuchyně nabídnout.

A vy se chytáte!

Kulinářské miniokno:

Vývar, bílé rýžové nudle (tj. ne ty žluté jaké naleznete v instatní nudlové polévce), hovězí/kuřecí/vepřové/ maso, koriandr, čerstvá cibulka a trošku koření?

Připravíte si vývar, nakrájíte uvařené maso, nudle povaříte ve vroucí vodě, vycedíte, hodíte je do větší polévkové misky, zalijete vývarem.

Dle chuti přidáte vajíčko/koriandr/pepř/výhonky/chilli/asijské koření všeho druhu/pórek/mátu/maggi/podravku/tofu/vařenou zeleninu/citrón/burské vořuchy!!! - ty hlavně k hovězímu. A tak dále.

Pho je vděčná, zdravá a jednoduchá kulinářská záležitost, která vás neodmítne uspokojit i přes podivné kombinace přidaných ingrediencí. Věřte slovu kolejního studenta.

What the PHO?!

V západních zemích existuje možnost chodit do specializovaných pho-restaurací. Například ve Státech funguje řetězec nesoucí název What the Pho?.

Apropos. Několik prvních vlaštovek uvědomujících si díru na trhu a zákaznického potenciálu se již rovněž vyrojilo ve stověžaté Praze.

Praví fajnšmekři však jezdí nasávat původní atmosféru do libušské tržnice SAPA. Mám mezi těmito hedonisty několik přátel hrdě se hlásících k Pho-kultu.

Třeba takový Radeq, pravidelný konzument a milovník, zná hordu restaurací, kde připravují pho. Předtím než polévku načne, vytvoří na ní chilli omáčkou číslo, které ukazuje, s kolikátou pho polévkou má co dočinění. Něco lehce přes sotvku, tuším. Slušný vý/zá(po)čet, Radqu!

Jdeme na jedno. Pho.

Tuhle jsem se jednou zase nachomýtla v SAPĚ a koukám nekoukám, v obyčejných dřevěných minirestauracích se skleněnými okny sedí partičky českých kravaťáků. Potkat Čechy dřepící s hůlkama nad miskou je tedy obrázek tuze obvyklý.

Mám tušení, že se mezi vámi, čtenáři, zvědavci mající zájem zajít si na polévku do SAPY určitě najdou. Ale chybí tu onen pořádný impuls, který vás nakopne si udělat jedno volné odpoledne, není-liž pravda?

Sraz? :)

Tak či tak...

SAPA se nám hezky pomalu stává kulinářskou destinací. Vedle pho si můžete dát aj vepřové z grilu s bylinkami a rýžovými nudlemi (Bún Cha). A nebojte se poptat i po originálních jarních závitcích s nefalšovanou omáčkou s kousky mrkve a kedlubny.

Nevynechejte ani jiné dobroty jako jsou různé slané buchty, jejichž vnější obal nápadně připomíná těsto na knedlíky, dále smažené buchtičky hráško-kokosovou náplní nebo Pohár/ Čaj připravený jako mix želé/fazolí/ovoce s vlastní šťávou. Ché thap cam. Pro nemilovníky želé existuje čistě ovocná varianta. Nakombinovat lze pomocí různých druhů želé, ovoce, ale i šťáv. Jednou je to čaj, jednou je to ochucené mléko. Moje srdeční záležitost.

Zkrátka tisíc a jedna chuť.

------------------------------------------------

Hele mončičáci, budeme říkat TO pho (uchu lahodící) nebo TA pho (polévka), TEN pho je trošku agresivní.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: LenítkoDTT | sobota 2.4.2011 1:26 | karma článku: 25,83 | přečteno: 4840x
  • Další články autora

LenítkoDTT

No helé, a Vánoce slavíte?

25.12.2013 v 11:11 | Karma: 32,12

LenítkoDTT

Vu, vo všem

15.8.2013 v 17:31 | Karma: 18,34