Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsi šikovná a cílevědomá. Chceš si vydělat hodně peněz?

AMWAY, OVB a podobné partičky si před určitou dobou našly díru na trhu a zaměřily svou otravnou energii na mladé a ambiciózní Vietnamce, co chtějí vydělávat velký cash. Aneb pyramidy shání své otroky a letadla shání svou posádku!

Jednou mi takhle do boxu přišla povedená zprávička ve stylu:
"Ahoj, mám od tebe kontakt od bla bla. Vypadáš jako ambiciózní, cílevědomá a chytrá slečna, chceš si vydělat dobré peníze? Jsme dynamická a rychle se rozvíjející mezinárodní firma a do týmu sháníme mladé, ambiciózní a šikovné lidi jako jsi ty! Zkušenosti nejsou podmínkou, protože tě všechno ZDARMA naučíme! Pokud tě nabídka zaujala, můžeme si domluvit osobní schůzku, kde ti vše rád vysvětlím."

Psal mi jakýsi mladý mladý a zřejmě rovněž ambiciózní muž, soudě dle jeho kvádra a sofistikovaného výrazu na profilové fotce.
Odvolával se na našeho společného známého a zřejmě si byl jist tím, že jsem ambiciózní, cílevědomá a chytrá slečna.

Ne, díky.

Kdysi mě zas na ulici zastavil takový sympatický mladý muž a dal mi docela obyčejnou vizitku firmy pořádající promotion akce, že se mu mám ozvat, neboť pro mě má pracovní nabídku. Ze zvědavosti jsem se mu ozvala a očekávala docela jinou nabídku. Potkali jsme se. Sídlo firmy bylo najednou v Pařížské. Aha, takže samozřejmě NÓBL FIRMA. Do parády si mě tam vzala samozřejmě dobře vypadající třicátnice. Prošla se mnou první patro, kde byly ve vitrínách spousty blyštivých věciček a cinkrlátek, jejichž ceny měly samozřejmě nabudit pocit bohatství a u dívek vzbudit marnivý chtíč. Samozřejmě tam všichni chodili v kvádrech a chovali se samozřejmě velmi samozřejmě a noblesně. Samozřejmě mě zavedla do VIP zasedačky, takže bych měla být samozřejmě ráda, že pro ně nejsem póvl. Všude okolo visely portréty takových těch typických Američanů ala Donald Trump s úsměvem a samozřejmě s firemní broží na klopě. Visel tam i nejvýše postavený Čech ve firmě, který náhodou měl tento měsíc ve firemním katalogu rozhovor, jak jsem se dozvěděla. No a samozřejmě je to skvělý a pracovitý člověk.

A pak do mě začala hustit věci. Mluvila o ekonomické krizi, o tom, že by se do zlata nemělo investovat, namísto toho by člověk měl úspory vzít a vložit je do JEJICH firmy, do Diamonds International Corporation. Prodej a výroba diamantů je to, co by měl samozřejmě dělat každý. Vypadám jako chytrá a ambiciózní slečna. A zřejmě mi to taky dost pálí. Ona přece opustila svou šedou práci a vložila se do této barevné příležitosti a teď se má skvěle, kouknětě se přece. Tohle je její prstýnek, který si pořídila z vydělaných peněz. Prvotřídní diamanty z Afriky. No, takže vzhledem k tomu, že jsem tak chytrá a ambiciózní, mohla bych se zapojit a vydělat si spoustu peněz. Bez peněz to přece nejde. Musím ale nejdřív podstoupit taková dvě školení, pokaždé za 250Kč, a budu muset teda přijít ve společenském, protože to není jen tak. A samozřejmě - v ceně je i raut. A mnoho mých krajanů, jsem přece Vietnamka, že? se již zapojilo!

Já jsem nešla. Ale spousta jiných mladých a ambiciózních Vietnamců šlo. 
Nikdy jsem na takovém školení nebyla, ale mohu se jen domnívat, že školitelé mají brilantně zvládnutou techniku motivování jedinců, takže se jim poslušné ovečky, poblázněné vidinou prvotřídního jmění, podřídí a investují nějaké peníze do svého prvního velkého byznysu. Výplach.
Mladí Vietnamci totiž slyší na snadné přivýdělky. Zvlášť protože jich spousta chce žít v luxusu a chtějí být úspěšní a dokázat svému okolí, že oni si ty peníze vydělají. Společenský status založený na majetku je mezi mladými Vietnamci ještě viditelnější než u české mládeže. 

Těžko jim člověk něco vymluví. Znáte to. Mají na všechno argument a vy jste za blbce, protože nevyděláváte jako oni a nevyužíváte efektivně svůj čas. Biblí jim jsou různé motivační knížky, které samy o sobě nemusí být špatné, ale ve spojení s takovouhle demagogií je to jen další prostředek jejího šíření.
Chodí oblečeni jako businessmani a vypráví s velkým nadšením a zápalem o výhodných možnostech, které se VÁM díky NIM naskýtají. Tyhle pochybné firmy jim dávájí pocit důležitosti a pocit sounáležitosti. Propůjčená firemní image je přece dobrá image. A lidé, kteří se stále hledají, prahnou po imagi, se kterou se mohou identifikovat. Podívá-li se jim ale člověk hluboko do očí, neuvěří jim ani píď z té pravdy, kterou chtějí předat. Uvidí tam spíš nejistotu a zřejmě i strach a obavy o to, co se stane, když nepodepíšou další smlouvu a nenalákají další klienty. 

Autor: LenítkoDTT | neděle 11.11.2012 17:34 | karma článku: 35,70 | přečteno: 4612x
  • Další články autora

LenítkoDTT

Tak, a jsem Češka aneb Zpíváme s taťkou českou hymnu

Dlouho mi nebylo tak líto toho, že nemůžu být na 17. 11. v Praze. Rodinné povinnosti mě odvelely na západ Čech. Asi to byla jedna z posledních možností, jak se jako student účastnit oslav takového výročí. Za 5 let už studentkou nebudu a navíc ve třiceti pro mě budou mít oslavy sametové revoluce jiný nádech. A kdo ví, kdo bude prezidentem.

20.11.2014 v 11:06 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3192x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

Co zaboha neuslyšíte od vietnamského rodiče

Furt jíme jenom rejži.Nemusíš to jídlo dojídat. Ani to maso.Nechceš vzít toho svého Pepu na večeři?

7.5.2014 v 13:30 | Karma: 38,00 | Přečteno: 8038x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

Co Čech, to muzikant. Co Vietnamec, to ... zpěvák?

Vietnamské slavení Silvestra budu mít už navždycky spojené s poťouchlou obsesí pálit rachejtle už v průběhu celého dne a také s hodovačkami za doprovodu živé hudby.

1.1.2014 v 17:36 | Karma: 25,47 | Přečteno: 2432x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

No helé, a Vánoce slavíte?

No helé slavíme. Opomeneme-li vietnamské křesťany, s náboženskou tradicí to má zbla společného. Vánoce jsou natolik komerčním svátkem, že pobláznil lidi i ve vzdáleném Vietnamu, takže to, že tu většina krajanů "slaví" Vánoce, není vlastně vůbec překvapující.

25.12.2013 v 11:11 | Karma: 32,12 | Přečteno: 3047x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

Vu, vo všem

Vu je příjmení. Hoang Anh je jméno. Ale 21letý Vu si říká Vu. Je to taky mladý podnikatel. A vietnamský student žijící v ČR. Hlavně je designérem a spolumajitelem úspěšné a mladé firmy Abdoc, která designuje webové aplikace a má v logu Rubikovu kostku. Povídali jsme si necelou hodinku, Vu pak běžel zpátky do kanceláře pracovat. Bylo skoro 8 večer.

15.8.2013 v 17:31 | Karma: 18,34 | Přečteno: 2581x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Vulgarismy rozlítily slovenské vládní politiky. Distancujte se, vyzvali média

16. června 2024  12:26,  aktualizováno  13:23

Média kritická k vládě si odmítla přiznat svůj podíl na společenské atmosféře na Slovensku před...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  13:18

Aktualizujeme V islandském Öxnadalu havaroval v pátek autobus s 20 českými turisty a jedním českým průvodcem a...

Za nehodu českého letadla v Rakousku mohl pilot, rozhodla prokuratura

16. června 2024  13:15

Za nehodu letadla, které se v listopadu během letu z Česka zřítilo v oblasti rakouské hory Kasberg,...

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

16. června 2024  7:38,  aktualizováno  13:07

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5952x
Asi-jatka Trangoslava DoThuová. Vietnamka. Západočeška. Ráda čtu. Jím. Hodně. Umím provaz. Miluju archaickou češtinu, gentlemeny a humor. Vážím si moudrých lidí. Nemám ráda komáry a mouchy. Měřím 158 cm do výšky. Chci mít velkou knihovnu. A vlastnoruční HERBÁŘ!