Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ničení obrazů ukazuje, co jsou aktivisté zač

Jedny z nejcennějších obrazů polili omáčkami a přilepili se k zemi v přesvědčení, že upozorňují na riziko změny klimatu. Přitom upozornili jen sami na sebe a na to, co jsou zač. A to je dobře.

Chránit přírodu a životní prostředí lze tisíci způsoby. Od ekologického cestování a chování obecně, přes vysazování stromů, uklízení odpadků, dělání osvěty ve svém okolí až třeba po akce, které mají oslovit širokou veřejnost prostřednictvím médií.

Klimaaktivisté tvrdí, že musí dělat právě takové akce, protože situace je kritická. Ok, ale i takové akce lze dělat různě. Napadá mě třeba to, že se po sociálních sítích svolá spousta aktivistů, společně vyrazí někam, kde si s odpadky hlavu nelámou (takových míst je na planetě bohužel spousty), tam budou ty odpadky celý týden sbírat a vytvoří z nich spektakulární horu. Pozornost médií by to nepochybně přitáhlo taky. Ale hlavně by to ukázalo světu, co děláme špatně, a že jsou zde lidé, kterým to není jedno, a chtějí to dělat lépe. Kromě zájmu by to vzbudilo i sympatie a probudilo svědomí.

Ničení obrazů v galeriích drtivou většinu lidí jenom naštve. Ale nebudou naštvaní kvůli změně klimatu či znečišťovatelům, ale budou plným právem naštvaní na aktivisty.

Oni totiž předvedli, že jsou primitivní vandalové. A to je dobře. Proč? Protože tím nechtěně ukázali, že ačkoli mají možná dobrý cíl (zdaleka u všech si tím ale nejsem jistá), chtějí jej dosáhnout doslova za každou cenu. A to je vždycky špatně. V tomto případě je to doslova katastrofální.

Když se rozhlédnete po světě, zjistíte, že přírodu chrání prakticky pouze lidé v bohatých a vyspělých oblastech. Miliardy chudých Afričanů, Asiatů, Jihoameričanů, ale samozřejmě i chudá vrstva v Evropě či Severní Americe či Austrálii si s ochranou přírody hlavu opravdu neláme. Pohazují odpadky, topí vším, co mají po ruce, zajímá je jen to, aby měli co jíst, měli také elektřinu popř. teplo, a nějak přežili. Často doslova ze dne na den.

A aktivisté, místo aby se pokoušeli řešit tento problém, nebo spíše přimět k jeho řešení vlády bohatých států, tak svým hloupým nátlakem napomáhají k tomu, aby byla přinucena životní prostředí a klima ničit i spousta lidí, kteří to dělat přestali. Pokud mi nevěříte, tak počkejte pár dní, až se ochladí. A potom se zajeďte podívat a hlavně začichat na venkov, především do chudších oblastí. Zjistíte, že lidé opět začínají topit doslova kdečím. Znovu totiž musí řešit ty nejzákladnější potřeby, stejně jako je řeší chudí v rozvojovém světě.

A to je jen takový malý střípek. Chcete větší? Tak sledujte velké firmy. Mnohé z nich pod tlakem ekologických aktivistů, všelijakých regulací a vysokých cen energií už začali, nebo začnou přesouvat své továrny z Evropské unie jinam. Buď na Balkán, nebo rovnou do Asie, Afriky, Jižní Ameriky. A pokud tady musely dodržovat ekologické standardy, tam to dělat nebudou. Proč? No protože na tom vydělají mnohem víc. Továrny tam pojedou vesele na uhlí či levný plyn, nebudou se platit žádné povolenky, nebudou se platit žádná ekologická opatření, bude levnější pracovní síla. A samozřejmě budou taky emise všeho možného. A ty jsou globální.

Tohle ale aktivisté zjevně nechápou. Proto neustále tlačí pouze v Evropě a chtějí přísnější a přísnější regulace, chtějí konec uhlí, konec ropy, konec plynu, konec jádra, konec kapitalismu. Jenže jen tady u nás, tedy v oblastech, kde se už roky na ekologii dbá, i když třeba ne vždy ideálně. V oblastech, kde se emise snižují, zatímco ty globální stejně rostou.

Výsledkem jejich snažení bude jen to, že porostou dál. A nakonec možná i tady u nás, protože zchudneme a budeme topit třeba i plastovými lahvemi. Abychom nezmrzli.

Ekologie a ochrana klimatu je vážné téma. Možná opravdu to nejvážnější. Ale právě proto se nesmí řešit hloupě. Vandalismus hloupý je a ještě nikdy nic dobrého nepřinesl.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Alexandra Dítětová | úterý 25.10.2022 10:19 | karma článku: 46,23 | přečteno: 6663x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,63 | Přečteno: 1159x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 889x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4924x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 783x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

V Trumpově videu se objevuje odkaz na německou říši, všimla si média

22. května 2024  6:17

Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo...

Vláda bude jednat o návrhu na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06

Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se zřizováním...

Poslanci budou rozhodovat o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55

Sněmovna bude schvalovat zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik