Nebezpečné ekozvěrstvo jménem BIOMASA
Je až neuvěřitelné, na kolika lžích je postaven zelený byznys. Všimněte si, co všechno je opatřeno hrdou předponou eko nebo bio. Je to proto, aby to mohlo být dražší, dostávalo to přednost před ostatními produkty a mohly se na to pobírat obří dotace.
Pokud je něco opravdu bio či eko, tak jde jen o peníze. Můžeme (tedy spíše měli bychom) se samozřejmě rozčilovat, že platit každý rok přes 40 miliard do kapes různých solárních baronů je zhůvěřilost, nicméně samo získávání elektrické energie ze slunce je určitě správná cesta.
Mnohem horší je, když se vyplácejí miliardové dotace na něco, co nejenom, že není eko ani bio, ale je to dokonce ekologické zvěrstvo. A přesně to je případ výroby elektrické energie z biomasy.
Ta je považována za zelený a obnovitelný zdroj, takže jsou emise ze spalování biomasy hodnoceny dle systému EU pro obchodování s emisemi jako nulové. Provozovatelé elektráren na spalování biomasy tak nemusejí platit žádné emisní povolenky. Navíc jim z Bruselu každý rok putují dotace ve výši více 160 miliard korun.
A na co že to tedy vlastně všichni připlácíme? Průmyslový proces kácení lesů za účelem výroby dřevěných pelet dosáhl měřítka mnoha milionů tun ročně a zahrnuje přepravu na vzdálenosti v řádech tisíců km. V Evropě totiž není lesů dostatek, takže se do evropských elektráren na spalování biomasy dováží dřevo naftovými tankery hlavně z Ameriky, a to severní i jižní, kde se mj. ve velkém kácejí amazonské pralesy, a potom také ze Sibiře.
Například takoví Dánové, kteří se chlubí, jací jsou zelení a pokrokoví, dovážejí dřevo do svých elektráren na biomasu z Brazílie, konkrétně z ekologicky mimořádně cenné lokality Cerrado. Dřevo urazí téměř 10 tisíc kilometrů. Když se ozvali kritici, že „ekologičtí“ Dánové způsobují huntování brazilských pralesů, tak provozovatel kodaňské elektrárny reagoval. Z Brazílie dnes už dováží jen 5-10 % štěpky. Tedy asi 60 000 tun měsíčně.
Je opravdu neuvěřitelné, že něco takového někdo označuje za ekologické a ještě na to přispívá dotacemi. Stejně tak je neuvěřitelné, že jakási metodika Evropské unie tvrdí, že pálení biomasy má nulové emise CO2.
Víte, jaká je ale realita? Při stejném množství vyrobené elektřiny emitují dřevěné pelety během spalování o 15 procent více než uhlí. Důvodem je, že dřevo oproti uhlí hoří méně efektivně.
Takže uhlí je veřejný nepřítel číslo 1, kterého se musíme okamžitě zbavit, abychom ho nahradili biomasou s většími emisemi. Kvůli tomu vykácíme lesy po celé planetě, všude budou jezdit lodě po oceánech, a ještě do toho nasypeme miliardy na dotacích. Jen pro představu každoročně je na naší planetě vykáceny více než deset milionů hektarů lesů (pro férovost, asi určitě ne vše kvůli biomase). Pro srovnání celá Česká republika má rozlohu necelých 7,9 milionů hektarů.
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle zelené pokrytectví a obludné „ekokšefty“ mě strašně vytáčejí. Bohužel je to trend dnešního světa. Asi ho nezvrátím, ale aspoň se budu i nadále pokoušet. Díky, že mé pokusy čtete a podporujete mě třeba v diskusi pod blogem. Dělá mi to radost.
Alexandra Dítětová
Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala
Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.
Alexandra Dítětová
Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí
Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.
Alexandra Dítětová
Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka
Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.
Alexandra Dítětová
Zeleným se v Německu smějí
Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.
Alexandra Dítětová
Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí
Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Ani nevyjdou schody. Dětem ve školce chybí pohyb, řeší stát. Učitelky to vidí jinak
Premium Česká školní inspekce upozorňuje na nedostatek pohybu na českých školách. Kromě základní školy se...
Zaniklá civilizace v barvě. Fotografický poklad Ruska koupili za babku Američané
Seriál Na svých cestách po Rusku pořídil tisíce fotek, které dodnes překvapují nečekaně sytými barvami....
Pocitově jsme válce nejblíž v novodobé české historii, říká generál Šedivý
Premium Válka na Ukrajině jednou skončí. Ale kdy to bude? Obě strany v poslední době vysílají signály, že...
Dezinformátoři při povodních šířili nedůvěru a napakovali se, říká expert
Byť meteorologové před povodněmi varovali, našli se lidé, kteří upozornění bagatelizovali či šířili...
- Počet článků 147
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3101x
www.mojezelena.cz