Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lepší Ursula v soukromém tryskáči, než Greta na lodi

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která hlava nehlava tlačí různá klimatická opatření, dostává za uši za to, že letěla 50 kilometrů z Vídně do Bratislavy soukromým tryskáčem. Já jí to nevyčítám, má to totiž logiku.

 

„Předsedkyně měla při této cestě po odletu z Belgie navštívit sedm zemí za dva dny. Prověřovaly se alternativy, logisticky ale neexistovala žádná jiná možnost,“ uvedl mluvčí Leyenové s tím, že vzhledem k pokračující cestě do Rigy nedávalo využití jiného dopravního prostředku smysl.

Já s tím souhlasím. Nemám totiž ráda pokrytectví. Když například nedávno plula Greta Thunbergová do Ameriky lodí, byla to jen trapná šaškárna. Tohle cestování lidstvo naštěstí už dávno překonalo. Z Evropy do Ameriky zkrátka létáme letadly a buďme za to rádi.

Naopak samozřejmě souhlasím, že je nesmysl létat letadlem na krátké vzdálenosti. Tady opravdu dává smysl jet například vlakem. Ovšem jsou situace, kdy je to zkrátka nezbytné. To byl i případ Ursuly von der Leyenové. Vzhledem k celkovému plánu cesty by bylo nějaké přesedání na vlak sice možná dobré kvůli PR, ale zároveň proti zdravému rozumu

Pochopitelně si ale Ursula za kritiku, v mnoha případech pořádně škodolibou, může hlavně sama. Měla by totiž zdravý rozum používat i ve svém klimatickém tlaku na země a občany EU. Tam už to bohužel pokulhává. Leyenová tlačí nelogicky a na sílu.

Pokud mluví o tom, že musí Evropa snižovat emise víc a víc a to hned, jinak přijde katastrofa, tak to zní zkrátka trochu směšně. Evropská unie už dnes produkuje jen necelých 7 procent světových emisí a svůj podíl neustále snižuje. Oproti tomu země jako Čína, Indie, Rusko, Pakistán, Indonésie a další, jejichž podíl je dnes už z globálního hlediska většinový, veřejně hlásají, že budou dál své emise zvětšovat. Největší globální znečišťovatel Čína oznámil, že bude zvyšovat emise dalších deset let. Pro představu to znamená, že i kdyby EU srazila své emise na nulu (což je pochopitelně nesmysl), tak globální emise kvůli Číně a dalším stejně vzrostou.

Von der Leyenová tak může při svém tlaku na snižování evropských emisí apelovat na morální rozměr a lídrovství Evropy v boji proti změnám klimatu. To by bylo v pořádku a pochopitelné. Ovšem pokud Evropany straší katastrofou, tak je to zkrátka lež. A lhát se nemá. Navíc je zde obrovské riziko, že kvůli tomu všichni pořádně zchudneme. Mluví se o tom, že energetická chudoba zhrozí více než 120 milionům Evropanům. Tohle opravdu chceme? A opravdu si někdo myslí, že se chudí Evropané budou chovat ekologicky a podporovat i nadále evropskou integraci? Pokud ano, tak se pořádně plete. Takový Evropan bude topit vším, co mu přijde pod ruku. A až půjde k volbám, tak si bude vybírat politiky, kteří mu slíbí, že tohle zastaví.

Ale zpátky k Ursule. Neberme jí právo letět soukromým letadlem, když je to nutné. Ona ať nám ale nebere právo na bezpečné dodávky elektřiny a tepla a za rozumné peníze. Ať nám nebere právo koupit si auto, na které aspoň jakžtakž máme (spousta lidí ani tak ne). Ať nás nenutí k ohrožování vlastních životních potřeb.

Ještě mnohem víc, než ona potřebuje občas letět soukromým tryskáčem, potřebujeme my světlo a teplo, na které budeme mít. A zkrátka a dobře ho potřebujeme ještě několik let vyrábět z uhlí. Jinou možnost nemáme. Ursula to musí pochopit. A to dvojnásob vzhledem k popsaným okolnostem, Číně, která staví stovky nových uhelných elektráren atd.

Také musí ona a s ní celé Německo pochopit, že klimatické změny jsou taková výzva, že není možné dělat chyby, nebo dokonce úmyslné přešlapy. Takovým by byly miliardové investice do přechodu z fosilního uhlí na fosilní plyn. My potřebujeme každou korunu, každé euro, na investice do skutečně nízkoemisních zdrojů. Tedy především do jádra a obnovitelných zdrojů, a také do nových technologií jako je vodík. Plyn je nutné v energetice vynechat. Navíc, kdyby se do něj nalily miliardy, tak by rozhodně nešlo o dočasnou záležitost, jak tvrdí plynoví lobbisté.

Takže Ursulo, klidně lítej tryskáčem, když musíš. Ale nás nenuť jezdit do Ameriky na plachetnici a svítit svíčkami? Deal?

Autor: Alexandra Dítětová | pondělí 8.11.2021 10:50 | karma článku: 36,38 | přečteno: 1359x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,67 | Přečteno: 1162x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 890x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4924x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 783x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:04

Přímý přenos Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Chtěl se spojit s Le Penovou, tak ho svrhli. Mezi Republikány to pěkně vře

12. června 2024  19:26,  aktualizováno  20:55

Francouzská konzervativní strana Republikáni (LR) vyloučila svého předsedu Érica Ciottiho, který...

Pokud toho nevystřílí dost, přijde pokuta. Stát proti myslivcům přitvrdí

12. června 2024  20:46

Myslivci budou nově muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát. Při nesplnění...

Nadsazuje neziskovka počty utopených migrantů? Údaje se hodně liší

12. června 2024  20:30

Nevládní organizace Caminando Fronteras uvádí, že na cestě z Afriky do Španělska letos zemřelo na...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik