Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je čas poslechnout Gretu, a začít poslouchat odborníky

Při záběrech z Ukrajiny je mi do breku a současně jsem naštvaná, strašně naštvaná. Na zločince Putina, ale i na to, že teprve tohle šílené vraždění dokázalo propíchnout západní bublinu.

Už měsíce se snažím upozorňovat na to, že západní svět přistupuje k ochraně životního prostředí i klimatu špatně. Založila jsem si kvůli tomu osobní miniprojekt Moje zelená. Snažím se aspoň touhle skromnou formou křičet do světa, že mi vadí lidé, kteří přírodu ničí, ale stejně tak ti, kteří si z ochrany přírody udělali byznys.

Tihle lidé totiž přírodě škodí zrovna tak, a to hned několika způsoby. Jednak tím, že bezohledně prosazují svůj byznys bez ohledu na to, jestli opravdu přírodě pomáhá. Zároveň tím, že vysávají dotace, které by mohly sloužit k opravdové ochraně přírody i klimatu. A v neposlední řadě tím, že téma ekologie diskreditují v očích většinové veřejnosti. Stačí se podívat na volební výsledky Zelených, ale nakonec i Pirátů.

Není to totiž tak, že většina lidí chce přírodu či klima huntovat. Prakticky každý ji chce chránit. Jen se lidem nelíbí, že se jim někdo snaží nařizovat, co mají dělat či platit, když současně vidí, že to nepřinese žádný hmatatelný výsledek, tedy kromě milionů v něčích kapsách. A zároveň vidí, že to způsobí jen drahotu, snížení životní úrovně a dokonce ohrožení blackoutem. Teď se navíc ukázalo, že jde o fatální ohrožení bezpečnosti.

Mnoho odborníků už dloooouho varuje Německo a Evropskou unii, že svou energetickou politiku dělá špatně. Překotně tlačí na dekarbonizaci a vůbec přitom nebere ohled na další konsekvence. Jaké to jsou, vidí většina lidí už teď na složenkách, nedej bože, abychom to viděli i na teploměrech v našich bytech a vypnuté elektřině. Politici ale byli slepí a hluší, nebo spíše nechtěli vidět a slyšet. Byli jak ti pověstní koně s klapkami na očích. Prostě táhli karavanu dál. Karavanu, která přitom vypouští stále menší a menší procento ze světových emisí.

Teď přišel náraz, který jsme nečekali, nebo spíš doufali, že se nedostaví. Odborníci předpovídali, že evropské lídry probudí teprve blackout se svými šílenými důsledky. Ten zatím nepřišel, ale místo toho přišel Putin, který masově vraždí civilisty na Ukrajině. Teprve to nás probudilo. Německý ministr Habeck, který je současně jedním ze spolupředsedů německých zelených, náhle tvrdí, že se prodlouží zbývající německé jaderné reaktory. Řekl, že v současnosti nejsou v německé energetice žádná tabu, což nejspíš znamená, že se přehodnotí i plány na ukončení těžby a spalování uhlí. To vše se samozřejmě bude dělat nepřipraveně, překotně, bez plánování. Pochopitelně ještě více zapláčou peněženky spotřebitelů i klima.

Přitom vlastně stačilo dělat to, co požaduje aktivistka Greta Thunbergová. Ta říká, poslouchejte vědce. Ona samozřejmě myslí pouze ty vědce, kteří upozorňují na riziko změny klimatu. Zodpovědný politik by ale měl poslouchat všechny vědce, nebo lépe řečeno odborníky. Tedy i ty, kteří se možná nevyznají v klimatu, ale za to rozumí energetice, ekonomii, zahraniční politice, bezpečnosti.

Kdyby je politici poslouchali, tak by se už roky věci dělaly jinak. Netvrdím, že by zastavili šíleného Putina, ale minimálně bychom byli lépe připraveni a nemuseli teď dělat překotná rozhodnutí.

Minulost nezměníme, ale můžeme, lépe řečeno musíme změnit budoucnost. Musíme se začít chovat opravdu zodpovědně a přestat si lhát, že všechno vyřeší dekarbonizace Evropské unie. Ta totiž sama o sobě nevyřeší nic. Musí se přidat celý svět. Že to bude obtížné, nám dokazují šílené záběry z Ukrajiny. Stejně tak se musí začít stejně vehementně řešit globální problém s plastovým odpadem a plasty obecně. Jen pandemie covidu nám ukázala, jak jsme na jednorázových plastech stále závislí. Musí se začít komplexně řešit problematika zemědělství, použití chemických hnojiv atd.

Musí se investovat mnohem větší částky do vědy a výzkumu, aby se vyvinuly nové technologie nejen v oblasti obnovitelných zdrojů energie, vodíku, modulárních reaktorů atd., ale i v oblasti recyklace, obalů, nejrůznějších materiálů.

Především se ale musí sundat klapky, ale i růžové brýle z očí. Je nutné vnímat realitu a různá rizika včetně těch, o kterých jsme si až do minulého týdne mysleli, že jsou už minulostí. Bohužel nejsou. Je čas začít dělat věci správně. Snad ještě není pozdě.

Autor: Alexandra Dítětová | úterý 1.3.2022 11:06 | karma článku: 27,02 | přečteno: 743x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,71 | Přečteno: 1162x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 890x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4925x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 783x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

Vydělávají na migrantech miliardy. Jak v USA funguje byznys neziskovek

22. června 2024

Premium Komu by se to nelíbilo? Plat milion dolarů pro ředitele, půl milionu pro hudební terapeutku....

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik