Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Falešný jásot nad koncem ruského plynu

Dobrých zpráv není nikdy dost. ČR v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 % na aktuální maximálně 4 %, napsala na Twitteru Markéta Pekarová Adamová. Máme skutečně důvod jásat a tleskat?

Naše vláda toho za 13 měsíců udělala pro nezávislost na Rusku více než předchozí dvě vlády za 8 let, dodala ještě předsedkyně TOP 09 i Poslanecké sněmovny.

Pokud na chvíli uvěříme, že neexistuje kontext, jde samostatně opravdu o dobrou zprávu. Závislost na Rusku a na jeho plynu byla vždy velkým rizikem. Sama jsem o tom psala mnohokrát. Kontext ale pochopitelně existuje. Je jím realita, minulost, současnost i budoucnost. Předstírat, že ne, by bylo hloupé lhaní do kapsy.

Takže si to pojďme rozebrat. Nejdřív se vraťme do nedávné historie. V polovině června 2021, tedy v době, kdy už Rusko škrtilo dodávky plynu do Evropy i k nám, napsala Markéta Pekarová Adamová na Facebooku toto:

„Je 21. století – čas skoncovat s dobou uhelnou! Ochrana životního prostředí je jeden z nejsilnějších závazků, které vůči příštím generacím máme a jeden ze základních pilířů našeho programu. Chceme, aby se nám v Česku dobře žilo a dobře dýchalo. Proto je naším cílem do roku 2030 prosadit ukončení těžby uhlí! Naši budoucnost vidíme v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Zároveň ale nesmíme rezignovat na energetickou bezpečnost a soběstačnost. Přeměna energetiky je pro nás obrovskou příležitostí, jak investicemi do udržitelného rozvoje, čistých a obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodaření výrazně modernizovat českou ekonomiku a zvýšit kvalitu života.“

https://www.facebook.com/marketa.pekarova.adamova.top09/photos/a.517867848296800/4130718580345024/?paipv=0&eav=AfaWbWvZ_YF1v86kk2aX7LDm0DHJ57pKffBnBnOtUMQHgabQ-4uiDWA94v4ObmLhSSM&_rdr

Problém je, že v roce 2030 nebudeme mít ani o trochu víc energie z jádra, než máme dnes. Z obnovitelných zdrojů určitě o něco více energie mít v roce 2030 můžeme, rozhodně ale ani zdaleka ne tolik, aby dokázala nahradit tu z uhlí. Stačí se podívat do Německa, kde už mají OZE opravdu spoustu (v porovnání s Českem mnohonásobně) včetně větrníků na moři, ale hlavně teď v zimě stejně musí jet i německé uhelné elektrárny na maximum. Bylo tak naprosto jasné, že uhlí, ze kterého se u nás vyrábí stále skoro polovina elektřiny a víc než polovina tepla, mohl do roku 2030 nahradit pouze a jen zemní plyn. A v té době to byl pouze a jen plyn ruský. Na rozdíl od výzev k ukončení uhlí ani Markéta Pekarová Adamová ani nikdo další nevolal po zajištění dodávek zemního plynu z jiných zdrojů. Znamenalo by to dramatické zvýšení spotřeby zemního plynu a tím i závislosti na Rusku. Znamenalo by to také obří investice do nových plynových zdrojů – elektráren a tepláren a další infrastruktury. Pokud někdo (například Markéta Pekarová Adamová) tvrdil, že plyn měl být pouze dočasným zdrojem, tak buď vůbec nevěděl, o čem mluví, nebo vyloženě lhal. Je totiž naprosto jasné, že by nikdo neinvestoval stovky miliard do nových elektráren, plynáren, plynovodů apod., aby je řekněme za deset zase zavřel.

Markéta Pekarová Adamová tohle všechno buď věděla, a v tom případě si jí troufám označit za pokrytce, nebo netušila. V tom případě je opravdu na zvážení, jestli se má k energetice vyjadřovat, ale hlavně o ní rozhodovat.

Pojďme z minulosti do současnosti. Politici se plácají po ramenou, že všechno zvládáme, že máme plné zásobníky plynu a ceny jdou dolů. Už ale nedodávají, že v zásobnících je stále ještě i i ruský plyn, že nám všem pomáhá mírná zima, že lidé plynem šetří i na úkor vlastního pohodlí, že dovoz ruského LNG do Evropy v loňském roce vzrostl o pětinu. Evropská unie totiž jeho dovoz zatím nezakázala, a Rusko díky tomu částečně nahrazuje snížený dovoz plynovody. Politici nemluví ani o tom, že se daří šetřit plynem z velké míry i proto, že všechny dostupné uhelné elektrárny jedou na plný výkon.

A teď to nejdůležitější, čímž je samozřejmě naše budoucnost. Markéta Pekarová Adamová jásá, že jsme radikálně snížili závislost na ruském plynu. Měla by ale především říkat, čím ho do budoucna nahradíme a za jakou cenu. Zatím se všude zajišťuje LNG, ale nikdo neřeší ani ekonomické ani ekologické dopady. V obou případech to rozhodně nebude žádná sláva, spíš naopak.

Především by ale Pekarová Adamová měla říkat, čím nahradíme uhlí, se kterým chce skončit už za sedm let. To bude totiž ještě mnohem větší honička. Zejména, když si teď asi těžko můžeme říct, že teda toho nedostatkového a drahého plynu dovezeme ještě několikrát tolik. Vsadím svou blogerskou čest, že Pekarová Adamová nemá ani ponětí, natož aby měla připravené řešení.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Alexandra Dítětová | čtvrtek 2.2.2023 11:42 | karma článku: 47,10 | přečteno: 8888x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,63 | Přečteno: 1159x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 889x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4924x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 783x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

V Trumpově videu se objevuje odkaz na německou říší, všimla si média

22. května 2024  6:17

Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo...

Vláda bude jednat o návrhu na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06

Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se zřizováním...

Poslanci budou rozhodovat o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55

Sněmovna bude schvalovat zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik