Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bojíte se víc oteplování, nebo zimy?

Docela by mě zajímalo, jak by dopadl takový průzkum veřejného mínění. Ale vlastně jsem si celkem jistá, že by souboj strašáků logicky a drtivě vyhrála zima. Tedy u lidí. U některých politiků mám pochybnosti.

Nikdo nechce v zimě mrznout, natož zmrznout. Letošní zimy se ale bojíme, protože možná nebude plyn z Ruska, na němž nás naši milí čeští, němečtí i jiní politici učinili nesmyslně závislými. Proto na internetu, v novinách i všude jinde neustále čteme, na kolik procent už jsou naplněné zásobníky a odkud by se ještě mohl plyn do Evropy vozit. Velmi málo se pak píše, jak strašně moc za ten plyn platíme. A vůbec se nepíše o uhlíkové stopě, emisích CO2, globální změně klimatu atd.

To je změna co? Ještě před pár měsíci se přitom psalo nejdřív skoro jenom o těch uhlíkových stopách a emisích, potom zase skoro jenom o cenách. A teď se píše pouze o tom, jestli vůbec na zimu plyn bude. Paradoxně jsme se dostali k podstatě. Nejvíce nás zajímá, jak zajistit své základní potřeby. V tomto případě, jak nezmrznout. A samozřejmě taky jak udržet v chodu průmysl, ale třeba i pekaře a spoustu dalších provozů, které jsou na plynu závislé.

Je ale fascinující, jak někteří politici, kteří s takovou vervou zachraňovali klima, teď lidi před zmrznutím zachraňují mnohem méně ochotně. Čím to asi bude?

Napadají mě dvě vysvětlení. Buď jde o fanatiky, kterým je úplně jedno, jestli vymřou lidé, hlavně když se zachraňuje klima. Takoví určitě existují, ale úplně si nemyslím, že bychom je až na výjimky našli v politice. Jsou spíše v nějakých radikálních aktivistických skupinách.

V politice jsou spíše lidé s jinými motivacemi. Vůbec netvrdím, že všichni se špatnými. Vezměte si třeba takového místopředsedu Evropské komise Franze Timmermanse. Ten dlouhé roky patří k největším zastáncům boje se změnou klimatu, snižování emisí, ozeleňování průmyslu, energetiky i dopravy. Ale v současné situaci všechny překvapil, když řekl jasně: Řešení aktuální krize musí převážit nad řešením klimatu. Pokud se naše společnost ponoří do složitého konfliktu, protože nebude na energie, nedosáhneme ani našich klimatických cílů. Rozhodně se nedostaneme, kam potřebujeme, když nedostatek energií způsobí zásadní roztržení ve společnosti. Navíc se musíme postarat o to, aby lidé v nadcházející zimě netrpěli chladem. Timmermans podle svých slov hodlá dát na podzim Evropanům konkrétní záruky, že se v zimě nebudou mít špatně. Navrhuje kupříkladu dočasný návrat k uhelným elektrárnám.

Potom zde ale máme třeba německého kancléře Scholze. Ten se jako velký bojovník se změnou klimatu zatím rozhodně neproslavil, koneckonců ani jako bojovník s Putinovou agresí. Přesto však nedávno prohlásil, že je třeba navýšit dotace pro zelené zdroje. Prý se tím zbavíme závislosti na ruském plynu.

Zajímavá myšlenka. Kdyby ovšem právě v Německu v posledních letech nestavěli neustále nové a nové obnovitelné zdroje a současně nevypínali jaderné a uhelné elektrárny, takže se dostali do stavu, že sice mají v obnovitelných zdrojích dnes už mnohem větší instalovaný výkon, než v těch starých, ale přesto jsou na ruském plynu totálně závislí. Navíc to už Němce stálo spoustu peněz. Ty jsou dnes i v bohatém Německu potřeba hlavně na pomoc lidem a firmám, které si nebudou moci dovolit drahé energie. Scholz chce ale peníze dávat na další a další dotace do obnovitelných zdrojů.

Jaká je jeho motivace? Nevím. Ale nějak se mi při pohledu na něj a jeho politiku nechce věřit, že by šlo o lidi. Nechce se mi věřit ani to, že by se víc bál oteplování než zimy. Nějak se mi nechce věřit Scholzovi vůbec nic. Nemyslím si o tom člověku nic dobrého.

Autor: Alexandra Dítětová | pátek 5.8.2022 9:06 | karma článku: 31,66 | přečteno: 702x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,67 | Přečteno: 1161x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 890x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4924x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 783x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Thorův „kemp“ před Úřadem vlády je za plotem. Přijela policie a odtahovka

12. června 2024  10:38,  aktualizováno  19:32

Spor o „petiční stánek“ před Úřadem vlády pokračuje. Aktivista Ondřej Thor totiž stále odmítá...

Chtěl se spojit s Le Penovou, tak ho svrhli. Mezi Republikány to pěkně vře

12. června 2024  19:26

Francouzská konzervativní strana Republikáni (LR) vyloučila svého předsedu Érica Ciottiho, který...

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

OBRAZEM: Na britské ambasádě slavili narozeniny krále, přišel Pavel i veterán

12. června 2024  18:53

Na britské ambasádě na pražské Malé Straně se slavily narozeniny krále Karla III. Zahradní oslavy...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik