Zkamenělý Radotín

Úspěšnou paleontologickou sezónu završil pan Štěpán Rak mladší slunečnou exkurzí do několika lomů v Radotíně. V roce 2019 absolvoval do nynějška celkem úctyhodných 65 výprav do období pravěku.

Dle jeho vyjádření, dokázal letos od počítačových monitorů odtrhnout celých 2370 lidí, včetně dětí. Což je úctyhodná bilance. V paleontologických lokalitách, kam se nejen amatérští zájemci o fosilie rádi opakovaně vracejí, všude, kde provází dbá pečlivě na to, aby se jeho návštěvníci vždy chovali slušně, nevylamovali  skalní bloky a skálu a hledali fosilie pouze ve volné ložených horninách. To bohužel není jinak vždy pravidlem...

Maják radotínské cementárny jako by ukazoval, že se právě nacházíme na dně praoceánu...

Prozradil na geology i to, že si občas přičichnou k čerstvě vyloupnutému kameni až cítí tu vůni podobnou petroleji... 

Ortoceras, častý námět obrazů Zdeňka Buriana ... Někteří dosahovali úctyhodné několikametrové délky...

Pánové za mnou přidávají vtipnou poznámku, že bychom mohli časem narazit na naleziště ropy... Našli jsme také amonita, kterého má ve znaku města nedaleký Lochkov.

pravěký amonit, zkamenělá schránka mlže...

Slunce překvapivě hřálo a my z tramvaje vystoupili na zastávce na znamení, což měl na starosti statečný ochotný mladík, že dal znamení a všech 47 účastníků geo vycházky se naskládalo na chodník u Cikánky. Byla zde kromě češtiny slyšet italština. Dále pokračujeme již husím pochodem. 

Jeden z pověstných Štěpánových klobouků jde v čele výpravy...

Ťukání kladívek o kámen se ozývalo až k Černé rokli. Letos Štěpán Rak jinak také ´do lomů vedl výpravu osmnácti Francouzů... Za dva roky výprav, což bylo dohromady devadesátpětkrát, mu pršelo na exkurzích pouze dvakrát! Navštěvujeme Ortocerový lůmek s hlavonožci, dále Radotínské skály a jako finále lom Sudy s bohatým nalezištěm trilobitů. 

Výprava nalezla hned několik různě velkých fosilních schránek trilobita Odontochile hausmanni...

Chvíle napětí, co se k kameni skrývá... Akční záběr z vysvobozování opravdového pokladu. Kámen Štěpán rozlouskl jako oříšek novým americkým kladívkem.

Vysvobozování ukryté fosilie trilobita Odontochile...

Chlapec, který nalezl trilobití kámen, je po rozťuknutí horniny upozorněn na to, že bude po stamilionech letěch prvním člověkem, který trilobita spatří a opravdu, povedlo se! 

Chlapecpo odloupnutí našel unikátnínegativ i pozitiv trilobita.

Názvy trilobitů by Štěpán navrhoval poslat paní Rowlingové, aby nemusela zdlouhavě vymýšlet zaklínadla pro Hermionu, Harryho a Rona.. Názvy jako například Odontochile hausmanni, Agnostida, Redlichiida, Corynexochida....

Radotínské skály... Napadá mi na mysl dětská písnička: "Hluboko v horách pod skalami, rumpity rumpity, hlídají poklad permoníci..."

"Hluboko v horách pod skalami, rumpity rumpity, hlídají poklad permoníci, každý má svoji lucerničku..."  Všechny nálezy spolehlivě určil, měl pohotově připraveny obrázky trilobitů, mušlí... Každého překvapila steampunková opancéřovaná ryba, která vypadala, jako by právě vyplula z knihy Julesa Verna, Kapitán Nemo.

Zvláštností této Praryby jsou její kostěné zuby...

Pan Štěpán Rak pohotově určuje nálezy, zmíněnou vědní oblasti se zabývá již 35 let...

Účastníci výpravy rozesetí v lomu Radotínské skály

Sám přiznává, že ho baví hlavně osvěta, ke které významnou měrou přispěli i pánové Zdeněk Burian, Joachim Barrande, Štěpán Rak také s velkou úctou vzpomíná na svého profesora Ivo Chlupáče a jeho lidský přístup.

Radotínské skály, radotínské vlny...

Ivo Chlupáč bude mít zanedlouho, 6. prosince výročí narození nedožitých 88 let, byl to světově proslulý odborník na období devonu a siluru v oblasti Barrandienu. Napsal publikace Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí, Geologická minulost České republiky a byl nositelem Hlávkovy Literární ceny. Na jeho počest bylo při UK otevřeno na Albertově Chlupáčovo muzeum historie Země.

Nacázíme se v chráněné oblasti Českého krasu...

Výlet do geologické minulosti Radotína se vydařil, radovali jsme se z mnoha nálezů! 

Rozcestník...

Děkujeme panu Štěpánovi Rakovi, kurátorovi Muzea v Českém krasu...Těšíme se na další geosezónu.  Pěkný pozdrav ze dna praoceánu! 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dita Jarošová | neděle 1.12.2019 11:54 | karma článku: 17,40 | přečteno: 904x
  • Další články autora

Dita Jarošová

Mámagraf /fejeton

6.4.2024 v 20:12 | Karma: 11,25

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

27.3.2024 v 9:50 | Karma: 13,72

Dita Jarošová

Archa panenek...

2.3.2024 v 13:40 | Karma: 14,12

Dita Jarošová

Cucáci

20.2.2024 v 22:04 | Karma: 12,16