Tombola po česku...

Krást se nemá, neboť nepokradeš. Kdo lže a krade, do pekla se hrabe. Za sosáče se tradovalo:" kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu." (kdo nekrade erár, čili věc, kterou všichni mají se všemi dohromady) 

Napadlo mne, zda tato vlastnost je ryze česká anebo celkovou zkušeností zpoza Železné opony...

U nás se před časem sloganem Všetci kradnú uchytil politik, který svou filosofii  čerpá z dob totality, socíku, zkrátka z doby před pádem Berlínské zdi a před Sametovou revolucí.

Že všichni lidé chtějí něco vlastnit se ví velice dávno. Proč ale Ti všichni údajně kradnú? Protože to u někoho vidí, učí se nápodobou? Chtělo by se říci: "Podle sebe soudím tebe." Domnívám se, že to je právě pozůstatek totalitního myšlení, tedy z doby, kdy byl na našem území nedostatek základních věcí.

Například i v izraelských kibucech po delším čase zjistili, že lidé touží mít alespoň televizi, že člověk nemůže žít jaksi totálně erárně. (Neboli všichni všechno mít dohromady)

Legraci z osobního vlastnictví si dělá film "Bohové musejí být šílení", kdy vlastnictví už jedné pouhé lahve od Coca-coly je provázeno jakýmsi šamanským prokletím ...

Michail Bachtin, ruský filosof, 1943: "Kdo se nechá okrást, mění se ve věc..."

Posléze byl na síti slovenský slogan trefně doplněn na:" Všetci kradnú, iba ja čerpám..."

Začíná nám období plesů... Jistě se také nějakého zúčastníte. 

Čerpači všech zemí, spojte se...!?  Za sosáče také vysávala hrstka mocných papalášů, dnes se jim říká oligarchové státní aparát a podle výše loayálnosti přerozdělovala majetky. Lidé se nechali vědomě okrást, jen aby byl jejich život ušetřen, aby měli pokoj od výslechů Stb, aby měli lékařskou péči, atd. Byli jsme velmocí úplatkářů.

Když učíme dítě prvním slovům, ba i ve Slabikáři, nejčtenější české knize hned po bibli, všichni, dokonce i sborově čteme:" Ema má mísu", "Máme maso...Má. Máme. 

Jen blázen může říct  "Všecko bude..!"./Také film/

Máme nemáme...Za totality byly všudypřítomné fronty a cedule:" Nemáme." "Vyprodáno.." Lidé museli často ve svém životě improvizovat.

A nyní k těm tanečkům a té tombole: Slavný český film "Hoří má panenko!" obsahuje filmovou scénu, natočenou na plese ve Vrchlabí, kdy tanečníci vykradou tombolu. Pak kdosi zvolá, "Zhasnu a vy tam teďˇ ty nakradené věci vrátíte... Stejně anonymně, jako se věci ztratily, tak mají být i anonymně (beztrestně) vráceny.

Všichni asi víme, jak tohle ve filmu dopadne...No a nakonec se zhasne podruhé a po úplném vykradení věcné loterie následuje legendární věta: "Ten, kdo si nakradl, tak jako vyhrál, a ten kdo si nenakradl, tak jako prohrál..."

Lidé nespěte. Nenechme se okrádat, protože čerpači nás chtějí vyčerpat. Ekonomicky i emocionálně! 

Raději nezhasínejme a nechme Česko svítit, jinak nám hrozí, že kdo si nakrad, ten vyhrál.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dita Jarošová | sobota 21.1.2023 9:15 | karma článku: 18,22 | přečteno: 572x
  • Další články autora

Dita Jarošová

Mámagraf /fejeton

6.4.2024 v 20:12 | Karma: 11,25

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

27.3.2024 v 9:50 | Karma: 13,72

Dita Jarošová

Archa panenek...

2.3.2024 v 13:40 | Karma: 14,12

Dita Jarošová

Cucáci

20.2.2024 v 22:04 | Karma: 12,16