And when I die

It is a Valentine's Day today and it feels like an ideal time to post a very romantic text to celebrate love and fascination as it's finest.

And when I die I want someone to tell you how much you meant to me. You occupied all my thoughts; you were the person behind every song I listened to. Your eyes were so beautiful to me but not because of the green colour or the long eyelashes, it was all about the way you looked at me and about the story you were telling me through those eyes. You were the first thing I thought about when I woke up at the morning and the last imagined before I fell asleep. And then again I dreamed about you and I, with our hands under the blanket, tied into one. You were the place my mind went to when it searched for peace.

You never really realised how much you mean to me and even when I cried for you I knew it was worth it. You made me feel special with all the words you told about me, with all the moments you defended me against your friends’ jokes and all the doors you held open for me. Those days when we lied in your bed and you gave me all the love you had I was on the top of the world. I felt loved and I felt in love with you. I never told you. I was too scared because I didn’t feel like it would ever matter. You were every girl’s dream and just the fact I had the privilege to spend time with you felt like it was enough. You made me feel happy, just the thought of you made me happy. You brightened up my days with your presence and I was overwhelmed by your thoughts. In my eyes you were so clever and wise. I loved to listen to your opinions and idea, I loved to watch you think out loud, you were such an inspiring person for me. Not just with the art you made, all the paintings and handmade gifts, you inspired me with your lifestyle and I absolutely loved your view of the world.

You had your flaws, of course. Everybody has their flaws, but I felt special to have the opportunity to tell you what I did and did not like about you and watch how you try to change just for me. You were selfish, a lot. I hated that, but when it was just you and I, you were different. You cared about me. You would always ask if I am okay, or you would try to warm me when I was cold at night, you lend me your sweater in a shop, just to be sure I was not freezing. You always gave me your honest smile and I knew you really felt happy at the time. Quite a lot people told me you were selfish but I always said you were be the best when you cared. They asked me what I love about you the most, but I was worried they would fall in love with you when I showed them who you really are. I could tell them the difference between three of your smiles. The one smile you smiled just to be polite - that smile you gave to a shopping assistant when we went for a bread and wine to have a better evening. Then the second smile you had when someone told you something pretty, you felt blissful at the moment. But then you had the smile for me. That one smile where I could see your childish teeth and the wrinkles next to your eyes. This smile was not just about the mouth brightening up your face. It was when you smiled with your eyes, I could see the spark in them. The true happiness that flooded your body. I have never ever felt like this with some other person. I could feel my heart trying to jump out of my chest when you were holding me in your hands. Your body was pressed against mine and I still tried to pull you closer. Your every kiss made my body uncontrollable; it was a miracle that I could still stand on my feet because it felt like I am flying when you held me in your hands. I took you as I took pills to feel better, to soothe the pain. You were the strongest painkiller for my body and my soul. I loved how cute you could be. How you giggled and how you liked to point out ambiguities in other people’s talks. But what I loved even more was how you could easily become a leader in bed and did your job very well at that. I still remember my heavy breath when you touched my skin, how I got goose bumps when you kissed my neck and marked me as your own. Or when you just took my body and made me scream louder than I could have ever imagined. And the moment after sex when we were lying next to each other and you smiled at me, hugged me tight and kissed me on my forehead before we fell asleep. Drunk you on top of sober me. And later my attempt to cure that hangover with lot of junk food, coffee and Ed Sheeran’s voice. You asked me to just lie next to you and cuddle you. You put your head on my chest and listened to my heart beat the whole time, because you said it makes you feel comfortable in every situation.

I want someone to tell you you were the most important part of my whole life and that every breathe I took was just to get another opportunity to meet you, to talk to you, to be with you. I tried to write poems about you but my words couldn’t describe my feelings for you.

I want someone to tell you I loved you. 

 

Autor: Veronika Decsyová | úterý 14.2.2017 22:46 | karma článku: 8,56 | přečteno: 501x
  • Další články autora

Veronika Decsyová

Nalezení duševní rovnováhy

Je to skoro půl roku, co má hlava nevyplodila nic zajímavého, poutavého a zamyšleníhodného. Přemýšlím nad tím, čím to může být. Napadají mě dvě možnosti, které spolu úzce souvisí.

10.7.2016 v 16:01 | Karma: 11,71 | Přečteno: 356x | Diskuse | Osobní

Veronika Decsyová

Láska? Štěstí?

Láska. Štěstí. Co to vlastně je? Jsme vůbec schopni konstantně cítit něco takového, jako je láska a štěstí?

15.5.2016 v 14:41 | Karma: 9,97 | Přečteno: 218x | Diskuse | Osobní

Veronika Decsyová

Ženská očekávání

Rande jako z amerického filmu, princ z pohádky nebo alespoň jedinkrát dostat přednost před kamarády.

24.2.2016 v 15:03 | Karma: 12,85 | Přečteno: 798x | Diskuse | Ostatní

Veronika Decsyová

Nejsložitější člověk na planetě

Sedím na zemi v kuchyni a topím se v emocích. V emocích, které ani pořádně nedokážu identifikovat. Pokaždé, když se za tmy vracím na kole domů, hlavou se mi honí všemožné myšlenky a vzpomínky.

29.10.2015 v 20:48 | Karma: 9,36 | Přečteno: 350x | Diskuse | Ostatní

Veronika Decsyová

19

T - 19 dní. Zbývá nám devatenáct dní v Říši – v Říši nulové zodpovědnosti a nekončící zábavy. Střípky života v Bonnu vol. 2

25.9.2015 v 23:23 | Karma: 6,88 | Přečteno: 378x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Selhala ochranka? Tragédie byla blízko, střelce od Trumpa dělily desítky metrů

14. července 2024  9:58,  aktualizováno  12:54

Atentátník, který se pokusil zastřelit exprezidenta Donalda Trumpa, se podle tajných služeb dostal...

Střelili ho? Právě se stal prezidentem. Jak svědci prožívali atentát na Trumpa

14. července 2024  12:51

Když se ozvaly na volebním shromáždění exprezidenta Donalda Trumpa v Pensylvánii výstřely, nastal...

Po deštích opět horko. Na začátku týdne se vrátí tropické třicítky

14. července 2024  12:10

Přímý přenos V neděli jsou stále ještě zvýšené toky některých řek po vydatných deštích, ale už na začátku nového...

Přežili Roosevelt, Reagan a Trump. Atentátníci zabili čtyři prezidenty USA

14. července 2024  11:48

Co mají společného Abraham Lincoln, James A. Garfield, William McKinley a John Fitzgerald Kennedy?...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 507x
Píšu.

Seznam rubrik