Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Xenofobní Češi pomáhají Ukrajincům

Taky si říkáte, kam se poděla nevraživost a xenofobie Čechů k uprchlíkům z cizích zemí? Kde je ten rasismus, kterým byli Češi označování, ať už ze světa či od Čechů, kteří se zabývají přijímáním uprchlíků z Afriky?

Čím více nad tím přemýšlím a dělal jsem to i dříve, tak se nevyhnutelně dostávám k názoru, že Češi nikdy žádní xenofobové a rasisti nebyli.

Ono jde totiž o kontext. Národ, který byl za posledních 100 let zkoušený zradou přítele, válkou hned po svém vzniku, potom byl manipulován a odtržen od světa železnou oponou, má v DNA cosi jako odolnost proti manipulaci, smysl pro spravedlnost a pochopení pro slabší. Němci třeba ukazují v posledních dnech a letech, že toto vnímání mají hluboce pokřivené.

Když se kolem vás začne povídat o tom, že je nutné zachránit mladé muže z Afriky, kteří prchají před válkou, něco se Vám na tom nezdá. Jsou mladí v produktivním věku. Dobře oblečení, nevypadají, že by dříve strádali. Mají lepší mobil než většina vašich známých a tak nějak hledáte ty válečné uprchlíky, matky s dětmi, staré lidi. Ale těch je v těchto uprchlických vlnách menšina. A v tomto případě se u Čechů spouští jakási kontrolka. Kontrolka, že něco nesedí. Proč mladí lidé, kteří mají bránit svoji zem, utíkají pryč a nechávají tam své rodiny? Proč mladí lidé neobnovují svou zemi? Proč nejproduktivnější lidé nepracují pro svůj stát? Pokud je to u nich tak nebezpečné, proč nejdou do jiné nejbližší bezpečné země? Co bude s jejich zemí, až nebezpečí pomine?

Tyhle otázky se mi honí hlavou a věřím, že nejsem jediný, protože uprchlických skeptiků jsem okolo sebe měl více.

Dnes je 28.2.2022. Před čtyřmi dny napadla Ruská federace Ukrajinu. Z více než 44 mil obyvatel Ukrajiny utíkají uprchlíci před reálným skutečným nebezpečím. Ostatně válku dnes můžeme sledovat online. Jenže je něco jinak. K hranicím míří většinou starší lidé, matky s dětmi. Chybí muži. Kde jsou?

Muži mezi 18 a 60 lety nemůžou opustit Ukrajinu. Jsou omezeni povolávacím rozkazem.

Jenže i před tím, než byl rozkaz vydán, byo od mladých Ukrajinců slyšet “Musíme bojovat za svou zemi”. A tohle je ten rozdíl. Ukrajinci chtějí bojovat za svou zemi, za svobodu. Na jakou stranu se postaví jejich svobodná volba? A Ukrajinci si vybrali boj za hodnoty, které ctí.

Z Česka jsou vypravovány evakuační vlaky, autobusy a lidé nabízejí pomoc. Mnoho lidí ubytovává uprchlíky u sebe doma. Kde je ta xenofobie? A buďme upřímní, kolik z nás mělo Ukrajince před konfliktem ve větší oblibě? Tenhle článek píšu i v reakci na rozhovor na serveru novinky.cz s paní Magdou Faltovou, ředitelkou pro integraci a migraci, která uvedla na otázku:

Redaktor: ”Vnímáte solidaritu Čechů vůči ukrajinským uprchlíkům?”

Magda Faltová: “Jedeme na pozitivní vlně. Oceňuju to a velmi zajímavé je, že nám úplně utichla nenávist na sítích. Lidi vyplňují nabídky – a ticho bez nenávistných příspěvků na internetu je velká známka toho, že společnost vnímá tuto krizi jinak. Souvisí to s pocitem bezprostředního ohrožení.”

Osobně si také myslím, že jde o reakci na bezprostřední ohrožení. Nicméně na bezprostřední ohrožení oněch uprchlíků, ne nás. Uprchlíci z Afriky byli z větší části migranti ekonomičtí za cestou zneužít náš systém. Ukrajinci prchají před skutečným nebezpečím.

Ukrajinci, máte můj obdiv. Vybrali jste si těžkou cestu, která není lehká a bolí. Vybrali jste si čest a svobodu.

Autor: David Hromas | pondělí 28.2.2022 8:00 | karma článku: 35,90 | přečteno: 1214x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

David Hromas

Volby Slovensko: Proč vyhrál Fico?

Desáté parlamentní volby, které má dnes již za sebou Robert Fico, dopadly vítězstvím strany SMER a vypadá to, že má Robert Fico i slušné šance sestavit vládu, která složí pohodlnou většinu.

2.10.2023 v 9:45 | Karma: 18,54 | Přečteno: 702x | Diskuse | Politika

David Hromas

Prezidentská volba, která nás ničí

Tento týden nám budou vrcholit prezidentské kampaně zakončené volbami do prezidentského úřadu, které budou v pátek a sobotu. Tyto volby nám přinesly něco, co jsem dlouho v takové míře na vlastní kůži nezažil. A je mi z toho smutno

23.1.2023 v 8:45 | Karma: 27,40 | Přečteno: 821x | Diskuse | Společnost

David Hromas

Až tady Babiš nebude, bude líp….

Poslední dny před prezidentskou volbou lákají k polemice nad tím, kdo bude žhavý kandidát, kdo bude v takzvaně hvězdné pěchotě prezidentské volby. Také řešíme, kdo koho podpoří a kdo bude proti Babišovi, hlavně aby nevyhrál.

13.1.2023 v 8:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 499x | Diskuse | Politika

David Hromas

Drahé Česko

Těsně před Vánocemi jsem seděl v zasedačce v Mikulově jednoho mého zákazníka. Vařil mi kávu a já seděl v zasedačce sám a koukám, že má na stole minerálky z Rakouska.

9.1.2023 v 9:00 | Karma: 29,37 | Přečteno: 1028x | Diskuse | Společnost

David Hromas

Západ směřuje ke kolapsu hodnot

Zažíváme jedno z nejbohatších období v naší historii, kdy si můžeme koupit téměř cokoli a zároveň jsou ordinace psychiatrů plné lidí v depresích, především těch mladých.

6.1.2023 v 9:00 | Karma: 40,33 | Přečteno: 1496x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
12. května 2026  14:44

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi

ilustrační snímek
9. května 2026  12:23

Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...

Ceny bydlení v Praze jsou neúnosné. Třetina obyvatel zvažuje odchod, zejména mladí

ilustrační snímek
15. května 2026  7:02,  aktualizováno  7:02

Pro značnou část Pražanů je koupě či pronájem bytu, který by se jim líbil, nesplnitelnou misí....

Speciální komentovaná prohlídka

ilustrační snímek
15. května 2026  6:38

V sobotu 16. května se od 13:00 v Pardubicích uskuteční komentovaná procházka s názvem Tepna...

Dodávka srazila lidi měnící kolo. Provoz D11 na Prahu byl několik hodin omezen

Dodávka srazila lidi měnící kolo, dálnice D11 ve směru na Prahu stojí. (14....
14. května 2026  18:02,  aktualizováno  15. 5. 6:38

Dodávka na dálnici D11 srazila ve čtvrtek v podvečer lidi měnící kolo. Provoz byl ve směru na Prahu...

Češi vstupují do MS v hokeji. Ve Fribourgu je čeká nebezpečné Dánsko

Hlavní trenér České hokejové reprezentace Radim Rulík při tréninku.
15. května 2026  6:20

Česká hokejová reprezentace vstupuje do mistrovství světa ve Švýcarsku s ambicemi na úspěch i...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 49
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1279x
"Lidé se nemění, mění se jen prostředí"

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.