Zbytečné požadování dokladů od řidičů

Proběhla rozsáhlá diskuse nad návrhem Pirátů, že řidiči stačí občanský průkaz a nepotřebuje „řidičák“.

Ve skutečnosti je téma podstatně širší. Pojďme si to rozebrat. A tedy jaké doklady musí mít u sebe řidič vozidla?

  1. Občanský průkaz = doklad, kterým občan prokazuje své jméno, popřípadě jména, příjmení, podobu a státní občanství České republiky a další údaje, pokud jsou zapsané.
  2. Řidičský průkaz = veřejná listina, která osvědčuje řidičské oprávnění držitele a jeho rozsah, a kterou držitel prokazuje své jméno, příjmení a podobu, jakož i další údaje v ní zapsané.
  3. Osvědčení o registraci vozidla (tj. OTP nebo „malý techničák“) vydávaný obcí s rozšířenou působností.
  4. Zelenou kartou mezinárodní osvědčení prokazující skutečnost, že k vozidlu byla uzavřena smlouva o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla.

Doklady mít musí, protože je to vyžadováno zákonem (různými zákony) a ve všech případech, kdy nebude mít některý z dokladů, tak se jedná o přestupek, tj. pokuta nebo správní řízení.

Zastaví-li řidiče Policie ČR nebo Městská policie či Celní správa, tak musí řidič předložit 4 (ČTYŘI) fyzické doklady. A přitom by měl stačit jeden a možná .... ani ten. Důvodem je velmi rozsáhlá elektronizace státní správy a dostupnost dat všemi oprávněnými = Policií ČR nebo Městskou policií a Celní správou.

Reálně tak dochází každý den k situaci, kdy při dopravní kontrole policista vyžádá VŠECHNY doklady v podstatě ze dvou důvodů. Aby ověřil, že doklady odpovídají těm, které má v databázi a proto, aby mohl uložit pokut za přestupek, pokud je řidič nemá.

Přitom dnes stačí jen Občanský průkaz. Policista provede srovnání, zda fotografie (věk atd.) odpovídá osobě, které doklad předkládá a ostatní informace má dostupné v databázi. Jaké to jsou:

  • Registr řidičů má kompletní údaje o všech oprávněních řidiče, a tedy policista okamžitě vidí, zda řidič má platné oprávnění. Řidičský průkaz jen uvádí osvědčení, kterou jsou v registru vidět.
  • Registr vozidel má kompletní údaje kdo je vlastníkem nebo provozovatelem vozidla a pokud jím není řidič (a často např. u firemních vozidel není) tak se musí řidiče zeptat na detail. V případě shody, tj. řidič je vlastníkem je mu informace dostupná okamžitě.
  • Zelená karta je dokladem o pojištění, kdy informacemi disponuje Česká kancelář pojistitelů. Nic nebrání v přístupu k datům této kanceláře pro Policii a další. Případně pro umístění dat v Registru vozidel.

Takže podtrženo a sečteno – stát a Policie disponuje daty řidiče i vozidla (nebo by měl disponovat) a při kontrole řidiče papírové doklady vůbec nepotřebuje. Požadovat je po řidiči je zastaralým reziduem doby již minulé. A navázání na udělování pokut za přestupky je pouze a jen zbytečné obtěžování občanů a rovnou řeknu „buzerace“.

A dovolím si udělat malý krok dále. Velký krok pro pochopení elektronizace. Hlavní otázka zní – jak vlastně policista identifikuje občana podle občanského průkazu? Prostě porovná fotografii, pohlaví a věk. Fotky na dokladech řady z nás jsou všelijaké. Stačí plnovous nebo oholení hlavy u mužů, nebo významná změna účesu u žen včetně různých kosmetických úprav. Takže policista stejně jen odhaduje.

A teď to uchopme jinak. Při dopravní kontrole řeknete policistovi, že se jmenujete Jan Novák, narozen 1980 a bydlíte v Kostelní ulici v Ústí nad Labem. Policista si z Evidence obyvatel stáhne osobu odpovídající vašim informací a na tabletu či display si otevře fotografii = je na tom lépe než u malé fotky na Občanském průkazu. A tak dojde ke stejné, nebo lepší identifikaci občana než z průkazu. Ostatní kroky kontroly řidiče jsou stejné, vše má elektronicky.

A teď se zamysleme, zda je opravdu nutné mít v peněžence/kabelce spoustu dokladů a nebo zda stát nemá přestat vymýšlet přestupky, ale poskytovat služby občanům na úrovni fungující elektronizace a sdílení dat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Dastych | pátek 13.11.2020 12:26 | karma článku: 32,34 | přečteno: 1299x