Vládní čtvrť. Opravdu tak strašné?

Premiér Babiš dlouho hovoří o vybudování samostatné vládní čtvrti v Praze. Na politické scéně je za to často napadán. Naposledy zaťal ministr Zaorálek. Oponenti hovoří o zbytečnosti, ceně atd. 

Co je médii (čest výjimkám), politiky a odpůrci zcela opomíjeno je racionální stránka celého projektu. Takže zkusím.

1. Budovy úřadů v Praze

Centrální úřady v Praze zabírají obrovské množství metrů čtverečních plochy. Často jsou to zajímavé místa jak z hlediska historie, tak plochy pro veřejnost, služby, byty nebo školy. Každý z Pražanů i mimopražských zcela jistě vyjmenuje alespoň nějaká. Pro příklad Ministerstvo kultury má na Malé straně krásný historický palác. Ministerstva dopravy a Ministerstvo zemědělství sídlí vedle sebe na vltavském nábřeží v obrovských budovách. Celkový výčet je předlouhý. Jako třešnička na dortu může být komplex budov Úřadu vlády.

Centrum (i historické centrum) Prahy je budov centrálních úřadů plné. Každý den tak migrují desítky tisíc úřadníků do centra a z centra. Stejným směrem pak obrovské množství lidí pro jednání na úřadech. Mnohdy využívají motorová vozidla, což vede přesně k tomu, co Praha nechce.

2. Lokalita Letňany

Už když se projektovalo metro, tak si mnoho lidí kladlo otázku, proč se staví stanice Letňany. Když jsem tam byl poprvé, tak jsem nevěřil. Okolo jen pole a silnice. Postupem času se to pomaličku měnilo, ale fakticky je to stále stejné. Výstavba vládního okrsku by tomu dala asi směr a cíl. Včetně dramatického nárůstu služeb, dodávek atd. pro široké okolí.

3. Opozice

Je velmi zvláštní, že kdykoli se řekne vládní čtvrť tak se objeví halasný nesouhlas. Ale pozor! Nikoli od známých oponentů akcí na téma stavba, tj. ekoaktivistů, zelených atd. Nejvíce křičí politici. Tak nějak nevím kde je racio jejich hněvu. Že by se nám tu nějak opakoval příběh obchvatu Plzně a sváru o jeho konkrétní vedení? Tedy o to přes čí pozemky to půjde? U Pirátů tento aspekt asi není prioritní. Tak co? AntiBabiš za každou cenu?

4. Ekonomika

Asi nikdo nebude podezírat banky a finanční skupiny z bezmyšlenkovitého utrácení. Takže navrhuji připomenout akci ČSOB a stavby nového ústředí v Radlicích. Konkrétně se v roce 2007 přestěhovalo několik tisíc pracovníků ČSOB z centra Prahy do zajímavě řešené budovy v Radlicích (přímo u metra). Banka opustila řadu historických a rozsáhlých budov v centru Prahy. A protože se to velmi osvědčilo (no jistě, nebylo to úplně dokonalé) tak v roce 2013 začala banka mluvit o další budově v sousedství, zatím sice nic, ale uvidíme.

Zajímavé na projektu byla, že byl téměř zcela financován prodejem opuštěných nemovitostí. Tedy skoro 1:1. To pak zní jako velmi dobrá ekonomika projektu. Není důvod si myslet, že to v případě prodeje budov centrálních úřadů bude jinak. Ani jeden jediný malinký důvod.

Navíc – a to je důležité, může (musí!) dojít k obrovským synergickým procesům a snížení nákladů na služby a logistiku jak budov, tak lidí.

5. Dostupnost

Každý kdo někdy měl za cíl nějaké ministerstvo nebo úřad na jeho úrovni tak ví, že je jejich dostupnost mnohdy svízelná, parkování problematické a pokud musí na více míst tak už je to velká výzva. Mít řadu těchto úřadů na jednom místě by bylo daleko lepší.

To samé se týká úředníků. Sice jsem národ konzervativní, který se za prací moc nestěhuje, ale jistě by došlo ke snaze řady lidí se přiblížit pracovišti. Zvlášť když jsou v okolí Letňan oblasti paneláků, činžovního bydlení i samostatné rezidenční výstavby.

Takže kde je problém? V ekonomice, smysluplnosti myšlenky? Asi ne…..

Rozhodně to není skandální projekt. Má smysl. Já ho jednoznačně podporuji.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Dastych | pondělí 23.9.2019 13:15 | karma článku: 29,29 | přečteno: 861x