Denárový poklad století - pár slov k čekému právu

Tak jsme se v pondělí 27.4.2020 dozvěděli, že denárový "poklad století" se stal kulturní památkou. Nálazce, aby zaplakal.

V roce 2015 si šel člověk po poli u Chýště na Pardubicku. Úplně a záměrně pomíjím, zda náhodně či něco a hlavně nějak hledal. Je to jedno. Našel poklad. Velké množství denárů z 10. století. Nález ohlásil. A archeologové celý nález dohledali a prozkoumali. Pak historici a znalci určili cenu na 23 mil. Kč.To je opravdu hezká částka.

A teď ty špatné zprávy. Nálezce získal od pardubického kraje "neuvěřitelné" 2 mil. Kč. Tedy o 21 mil. Kč méně, než je hodnota jeho nálezu. O vlastníkovi pozemku se nehovoří, ale předpokládejme, že nedostal nic. Proč? Ne především proto, že u nás se z hlediska nálezu právně žije v 19. století, spíše však ve středověku. Stát určuje, jako jakýsi středověký velmož, pravidla pro chování nálezce pokladů a poklad si přisvojí. Takový nálezce nemůže poklad zatajit. Tedy si ho ponechat a nikumu nic neříci. To je trestný čin.podle § 219 trestního zákona. Za poklad v hodnotě 23 mil. Kč by nálezci hrozilo 2-8 let vězení.

Takové situace se stávají a Policie ČR se tím patřičně chlubí. Například v roce 2010 nějaký člověk našel poklad u Boskovic v hodnotě cca 1,1 mil. Kč. Ponechal si ho a následně prodal. A na udání ho zatkli a odsoudili.

A nyní zákeřná otázka. Proč nemůže člověk, který nalezl poklad jen nález ohlásit a vše si ponechat? Samozřejmě za stanovených podmínek pokud se jedná o historicky cenné věci atd. Proč vlastně to musí odevzdat a pak léta čekat na nějakou odměnu ve výši cca 10% hodnoty toho co našel. Kdyby ho nebylo, tak by nález nebyl.

A další otázka. Proč není spoluvlastníkem nálezu i majitel pozemku? Koneckonců je to nalezeno na jeho majetku.

Dalším aspektem hlavy XXII je i způsob nálezu. Jakmile přizná nálezce, že měl detektor, ergo nějaký poklad i hledalm, tak mu úředníci nic nedají. Proč? Protože se na tom tak nějak po česku dohodli, že mu nic nepatří.

Shrnu-li - žijeme v demokratickém státě (??µ??????? demokratía - vláda lidu), který nám s minimální náhradou odejme nalezený poklad a dokonce nás zákonem (Trestním!!) k tomu donutí. 

Já tomu prostě nerozumím. A přiznám se, že ani nevím jak by se tomu dalo porozumět. Zakope-li kdosi poklad ve středověku a nyní ho někdo najde, tak je prostě jeho. A částečně se musí vyrovnat s vlastníkem pozemku. Protože stát, Česká republika, není ani nálezcem ani vlastníkem pozemku. A rozhodně není vlastníkem pokladu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Dastych | úterý 28.4.2020 14:20 | karma článku: 27,79 | přečteno: 979x