Proč čeští fotbalisté nejsou oporami evropských velkoklubů?

Nebo proč alespoň nejsou součástí takových týmů, jako byli hráči generace kolem Pavla Nedvěda? Proč například Chorvatsko, na rozdíl od nás, účinkuje na Mistrovství světa a má v kádru opory Realu Madrid a Barcelony?  

Generace kolem Pavla Nedvěda, která ve své době, podle mnoha odborníků, předváděla nejlepší fotbal v Evropě a dost možná i na světě, je ta tam. Hráči této generace se na Mistrovství Evropy 2004 probojovali až do semifinále a dva roky na to postoupili poprvé v historii samostatné České republiky na Mistrovství světa. Bohužel to bylo poprvé a zatím i naposled. Nebudu zde jmenovat jednotlivé hráče, jistě si je mnozí moc dobře pamatují. Místo jmen hráčů vypíšu kluby, ve kterých nastupovali.

Chelsea, Ajax Amsterdam (později Juventus Turín), AC Milán, Paris SG, Fiorentina (později Atletico Madrid), Ajax Amsterdam (Tomáš Galásek - kapitán A týmu Ajaxu), Juventus Turín, AS Monako, Dortmund (po MS přestup do Arsenalu Londýn), Liverpool, Galatasaray Istanbul, Dortmund. To byla hlavní kostra naší reprezentace. Střídající hráči pak nastupovali v týmech jako: Spartak Moskva, Zenit Petrohrad, Austria Vídeň, Hamburg SV, Norimberk, Hannover. Z české ligy se do týmu dostali pouze dva hráči: brankář Jaromír Blažek (Sparta) a Karel Poborský, který byl na MS nominován, ačkoliv tou dobu již nastupoval pouze v druholigových Českých Budějovicích.

Teď vypíšu působiště našich současných reprezentantů: Basilej, Fulham (2. anglická liga), Basilej, Slavia, Kodaň, Hoffenheim, Werder Brémy, Slavia, Slavia, Slavia, Hertha Berlín, Plzeň, Udinese, Sparta, Plzeň, Udinese, AS Řím, Plzeň.

Někde se asi stala chyba...

Když se například podíváme na reprezentační tým Chorvatska, který nedávno na MS v Rusku "sestřelil" Messiho Argentinu 3:0, najdeme, krom jiných, tyto týmy: Monako, Besiktas, Sampdoria Janov, Liverpool, Atletico Madrid, Leverkusen, Real Madrid, Real Madrid, Barcelona, Fiorentina, Inter Milán, Juventus Turín, Inter Milán, AC Milán.

Proč je o chorvatské fotbalisty v Evropě takový zájem? Myslím si, že je to dané tím, že mladí Chorvaté pravidelně nastupují v tamní chorvatské lize, zatímco u nás se fotbalista v jednadvaceti letech plácá v juniorské lize (která bude brzy zrušena), ve třiadvaceti letech se o něm mluví jako o talentu a v šestadvaceti letech začne teprve pravidelněji hrát. To už je však dost pozdní věk na to, aby zaujal skauty ze slavných velkoklubů.

Prošel jsem si soupisky třech předních českých klubů (Sparta, Plzeň, Slavie) a třech chorvatských týmů, které se v nedávno skončené sezoně umístily na prvních třech místech tabulky (Dinamo Záhřeb, NK Rijeka, Hajduk Split). Hledal jsem fotbalisty narozené v roce 1997 a později.

Sparta, Plzeň a Slavie mají dohromady na soupisce deset hráčů do 21 let. Jen samotné Dinamo Záhřeb má na soupisce více hráčů do 21 let, než české trio - 11. Rijeka pak pouze 2 hráče a Split 5 hráčů. Tedy dohromady osmnáct fotbalistů do 21 let.

Ještě zajímavější je ale pohled na jejich herní vytížení. Z českého tria má jen jediný z mladých hráčů odehráno alespoň pět zápasů za minulou sezonu. Tím je Pavel Bucha ze Slavie, který odehrál přesně pět zápasů. Ostatní si připsali minimum startů a většinou spíš žádný.

Z jedenácti záhřebských mladíků jich rovných šest odehrálo v minulé sezoně za A-tým více jak DVACET! zápasů. Chorvatský záložník Nikola Moro má již ve svých dvaceti letech odehráno 47 zápasů za A-tým Dinama Záhřeb a první start si připsal ve svých sedmnácti letech. V devatenácti letech si Moro připsal i jeden start v Lize mistrů (odehrál 85 minut). O rok starší Ante Čorič má na kontě 134 zápasů (z toho 8 v Lize mistrů) a debutoval v šestnácti letech! Od 1. 7. 2018 bude Čorič spoluhráčem našeho Patrika Schicka v AS Řím, které za něj zaplatilo 6 milionů eur. Dvacetiletý Filip Benkovič má odehráno 74 zápasů (7 v Lize mistrů).

U nás se v minulé sezoně hodně mluvilo o mladém týmu Sigmy Olomouc. Na jejich soupisce jsem našel pouze dva hráče narozené v roce 1997. Jeden neodehrál za A-tým nic, ten druhý odehrál 7 minut...

Takže jsem nakonec dospěl k závěru, že naši hráči budou jen ztěží oporami či vyhledávaným "zbožím" slavných mančaftů, když nedostanou pořádně "čuchnout" ani v naší lize. Ale ono taky proč dávat šanci odchovancům, když můžem v klidu napříč Evropou posbírat pohasínající hvězdy...

 

Autor: Daniel Tomáš | neděle 24.6.2018 12:39 | karma článku: 31,05 | přečteno: 2343x
  • Další články autora

Daniel Tomáš

Proč píšu knihu

11.9.2023 v 15:09 | Karma: 9,39

Daniel Tomáš

Braničtí rytíři

19.5.2022 v 10:59 | Karma: 9,40

Daniel Tomáš

Zahrajeme si na trenéra

11.8.2021 v 15:05 | Karma: 17,73