Jak prosté, milý Watsone!

Čtenářům se tají dech při sledování Sherlocka Holmese, který díky své genialitě rozmotává nitku po nitce zašmodrchané klubko detektivního případu, či jsou fascinováni prací šedých buňek mozkových detektiva Hercula Poirota.

Oba dva zmínění detektivové mají společnou, krom génia v nich dřímající, ještě jednu věc. Nejsou skuteční. Jsou to jenom literární postavy, kterým vdechli život sir Arthur Conan Doyle a Agatha Christie.

Ve skutečném světě se policie mnohdy obejde bez šedých buňek mozkových, jelikož tupost některých pachatelů nezná mezí.

Důkazem může být případ vyloupené chicagské banky z prosince roku 2008. Do této banky vstoupí jistý Thomas Infante, který ihned zamíří k přepážce a překvapenému zaměstnanci přisune papír s napsaným vzkazem: Rychle a tiše! Dejte mi hotovost, nebo budu střílet! Zaměstnanec dá lupiči čtyřista dolarů a ten následně bere nohy na ramena. Na místo činu přivolaná policie je při hledání stop šokována. Ukázalo se, že lupič pokyny zaměstnanci načmáral na svůj vlastní platební šek. Druhá polovina šeku, se jménem i adresou, leží zmuchlaná u vchodu do banky. Policie si následně předvolá bratra pachatele a ten jej identifikuje na záznamech z bezpečnostní kamery. Kriminalisté si dojdou pro Thomase Infanteho k němu domů a ten se velice rychle přiznává.

Dalším lupičem, který nedá policii příliš zabrat, je z vězení čerstvě propuštěný a tou dobou nezaměstnaný, John Mogan. Nedlouho po svém pobytu ve vězení, kde si Mogan kroutil trest za přepadení banky, se odhodlá ke stejnému činu. Krátce před devátou hodinou ranní vstoupí Mogan do banky v americkém městě Ashville, kde si počíná zkušeně a již během pár minut má po akci. Policie dlouho nenachází stopy a zdá se, že Moganovi se loupež vydařila. To by však tento mladík, od hlavy k patě potetovaný, nesměl být úplný idiot. V klidu domova si Mogan se svým lupem pořídí několik "selfíček", které následně umístí na svůj facebookový profil. Policii tento nezaměstnaný pracháč s kriminální minulostí zaujme a vyšetřování se následně rozjede správným směrem. Fotografie z Moganova facebooku jsou pod článkem ve zdrojích.

Poměrně známý a dosti nepochopitelný je i případ polského spisovatele, Krystiana Bala. Tady už bohužel nejde jen o peníze, ale rovnou o život. Krystian Bala totiž doslova umučí a utopí za živa Dariusze Janiszewského, kterého Bala podezřívá, že je milencem jeho ženy. Kriminalisté tento případ pro nedostatek stop odloží. Tři roky na to vydá Bala kriminání román s názvem Amok, který až nápadně připomíná odložený případ Janiszewského. Bala je v září roku 2005 zatčen a odsouzen na 25 let.

Mnohem veselejší je případ íránského zloděje. Ten v roce 2002 zaplatí jednomu místnímu čarodějovi 450 dolarů, aby jej učinil neviditelným. Zloděj, v domnění , že je neviditelný, se vydá do banky, kde krade lidem peníze rovnou z ruky. Akce nemá dlouhého trvání a pachatel je rychle zpacifikován.

Detroitský potížista R. C. Gaitland přijde v roce 1988 ke dvěma policistům, kterých se začne vyptávat, jak vlastně funguje systém na vyhledávání zločinců. Policisté jsou ochotni a vše zvídavému Gaitlandovi vysvětlí. Pro názornou ukázku pak Gaitlanda požádají o řidičský průkaz a ten jim jej půjčí. Je však na místě zatčen, jelikož byl po celou dobu hledaný pro ozbrojenou loupež.

Daniel Glen je zlodějem, který nenechá nic náhodě. Před vyloupením obchodu v kanadském Windsoru se telefonicky informuje, kolik mají v kase zrovna peněz. Odpověď ho zřejmě uspokojí a tak se vydá obchod vyloupit. Na místě činu už jej samozřejmě očekává policie.

A nakonec jeden velice bizarní příběh. Rád bych napsal ono známé Za vším hledej ženu, ale tak snadné to nebude. John Wojtowicz se sice v roce 1971 ožení, jeho vyvolenou je však Ernest Aron a ten, ačkoliv se k oltáři dostaví v krásných bílých šatech se závojem, je muž a sňatek je tak neplatný. V životě novomanželů se zdá být vše v naprostém pořádku do chvíle, kdy se Ernest Johnovi svěří, že by rád podstoupil změnu pohlaví. To je dosti nákladná operace. John se rozhodne opatřit peníze loupeží. Se dvěma kumpány, Salvatorem Naturaleem a Robertem Westenbergem, vytipují vhodný objekt k vyloupení. Stává se jím Chase Manhattan Bank.

Před samotnou loupeží se trio gaunerů rozhodne načerpat inspiraci v kině, kde sledují film Kmotr. Následně se zbraněmi napochodují do banky, kde však záhy zjistí, že trezor je poloprázdný. Mezitím se zaměstnancům podařilo spustit alarm a banka je ve chvíli obklíčená policisty. Lupiči si berou sedm zaměstnanců jako rukojmí a začíná čtrnáctihodinové drama, během kterého jsou v pohotovosti vyjednávači, FBI, odstřelovači, složky záchranářů a televizní štáby. Wojtowicz si nechá do banky dovézt pizzu a diktuje si podmínky: "Chci, abyste sem z nemocnice přivezli mojí manželku. Jmenuje se Ernest Aron. Je to chlap. Já jsem totiž gay."

Policie skutečně na místo činu dopraví Wojtowiczovu manželku Ernesta, jenže ten, vytažený z postele uprostřed noci, rozcuchaný a jen v županu, se s ním odmítá bavit. Drama končí ve chvíli, kdy je lupičům slíbeno letadlo, které je dostane do zahraničí. Při příjezdu na letiště je Naturale zastřelen a Wojtowicz zatčen.

Svůj příběh prodá Wojtowicz filmařům, kteří natočí film Psí odpoledne, kde hlavní roli ztvární Al Pacino. Wojtowicz dostane 7500 dolarů. A co s nimi udělá? Zaplatí Ernestovi onu operaci a z něj se tak stává Elizabeth Edenová.

Jak prosté...

 

 

Zdroje:

https://metro.co.uk/2015/09/30/man-robs-bank-puts-selfies-with-loot-on-facebook-gets-arrested-5414699/

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/polsky-literat-popsal-jak-vrazdil-ted-byl-odsouzen_21355.html

https://xman.idnes.cz/nejzpackanejsi-bankovni-loupeze-sveta-dy7-/xman-styl.aspx?c=A101221_165922_xman-styl_fro

Časopis EPOCHA, 13/2017, Nejhloupější bankovní loupeže historie

 

 

Autor: Daniel Tomáš | středa 5.9.2018 16:16 | karma článku: 14,20 | přečteno: 474x
  • Další články autora

Daniel Tomáš

Proč píšu knihu

11.9.2023 v 15:09 | Karma: 9,39

Daniel Tomáš

Braničtí rytíři

19.5.2022 v 10:59 | Karma: 9,40

Daniel Tomáš

Zahrajeme si na trenéra

11.8.2021 v 15:05 | Karma: 17,73