Architekt Kaplický, další oběť českého zdravotnictví.

Předně bych se rád připojil ke kondolencím rodině pana architekta Kaplického. Když jsem ráno otevřel počítač a uviděl tu zprávu, polilo mě horko a zabolelo u srdce. Líbí se mi jeho tvorba a to včetně nepopulární chobotnice (co se dá dělat). Myslím, že odešel jeden z největších českých architektů dneška s jiným a neotřelým pohledem na svět. Jako většina osobností vyvolal mnoho protichůdných názorů, byl terčem osobních útoků i nelíčeného obdivu. Já patřím k obdivovatelům jeho tvorby a jsem přesvědčen, že Česko ztratilo velikého člověka.

Když jsem posléze četl v novinách, jak fungovala záchrana života tohoto člověka, a já vím, že to jen špička ledovce udělalo se mi zle. Reakce ředitele záchranné služby mi připadá prostě ubohá a nedůstojná. 

Podívejme se na to, jak by systém měl fungovat a podělím se s vámi o skutečný příběh, který se stal.
Rodina: Otec, věk 52 let, podnikatel, rok před příběhem prodělal myokardiální infarkt, v rámci akutní léčby dostal stent do proximální části levé, přední věnčité tepny. Po infarktu, zůstal se srdeční funkcí 35%, léky bral svědomitě. Matka ve věku 35 let, 9 letý syn. 

Ve večerních hodinách vyšel muž se ženou vyzvednout syna z kroužku a před vchodem do domu, muž řekl, že se necítí dobře a ztratil vědomí. Žena stlačila na mobilním telefonu dlouze jedničku, což je bezplatné číslo na záchrannou službu Červeného Davidova Štítu (Magen David Adom ). Tam jí službu mající záchranářka vysvětlila, co musí dělat a zároveň vyslala dva sanitní vozy (v angličtině ambulance). První vyjíždí vůz, který je v terénu a je jedno jaký (obyčejná ambulance má dva záchranáře a automatický defibrilátor bez přístroje EKG a těch je nejvíce, ambulance jednotky intenzivní péče má tři záchranáře, a plně vybavenou jednotku intenzivní péče a jednotka intenzivní péče čítá dva záchranáře a lékaře). Vyjely tedy vozy normální ambulance, která byla podle GPS ve vzdálenosti asi tři minuty a současně vůz JIP ze stanice ZS. 

Paní prozatím podle pokynů z telefonu prováděla nepřímou srdeční masáž. Vozy dojely téměř současně, záchranář převzal provádění masáže a v zápětí byla z důvodu fibrilace (chvění) komor provedena úspěšná elektrická defibrilace (převod srdečního rytmu). Nemocný byl zaintubován (převeden na umělé dýchání) a odvezen do šokového pokoje v Emergency room (ER), (znáte Chicago hope?). To byla dle mého názoru jediná chyba záchranářů, protože je možnost převézt pacienta přímo na koronární jednotku. Okamžitě s příjezdem mě volali do šokového pokoje, ověřili jsme se záchranáři časy léčby, protože zde hraje roli každá vteřina, a zajistili převoz na koronární jednotku. Nemocný měl v ER známky decerebrace (známky možného poškození mozku). 

To bylo v šest večer. Nemocný byl uměle ventilován, dostal standardní léčbu a ve dvě v noci jsem mu vytáhl tubus. Nemocný dýchal spontánně jen s kyslíkovou maskou a ráno ho už sestřičky posadili do křesla. 

Asi za tři dny jsem byl na intermediální jednotce a nejednou na mě volá jeho žena. Pane doktore, vidíte ho, je úplně v přádku. Stáli proti mně všichni tři. Nemohl jsem ho poznat. V posteli přece vypadá člověk úplně jinak, že. Řekl jsem mu, že má skvělou ženu, že ho miluje a že ho zachránila a ať se jí drží. Za týden odešel domů s implantovaným defibrilátorem (Defibrilátor je přístroj vkládaný do podkoží pod levou klíční tepnu a provádějící pomocí elektrického úderu, převedeného do srdce převod srdečního rytmu. Je to izraelský vynález, shodou okolností jednoho z bývalých bossů našeho oddělní, prof. Mirkovského).  

Tak si říkám Bonuš, Hlinka, Kaplický a mnoho a mnoho dalších lidí, kteří zemřeli zbytečně. Kolik jich Ještě bude muset být, než se české zdravotnictví změní od základu.

Základy zdravotní občanské sebeobrany (ZOS). Díl první.
1. Pokud vidíte, že někdo zkolaboval, ztratil vědomí anebo leží na ulici bez vědomí. Na prvním, druhém a třetím místě je to náhlá smrt. To proto, že život nikdo nevrátí. 
2. Je třeba okamžitě začít nepřímou srdeční masáž bez umělého dýchání. (To už se nedělá). Vysvětlím později. 
3. Zavolat záchranku a žádat pojízdnou jednotku intenzivní péče. Dojezd by měl být do pěti minut.

Panu Schwatzovi bych doporučil, aby se znovu zamyslel, zdali lékař nemusí jezdit v jednom voze se záchranáři. Vím, že to jsou dvě školy, já jsem se přesvědčil, že ta druhá je lepší.

Z příběhu si i nezkušený může domyslet, že koncepce záchranné služby pana Cikrta je dokonalý nesmysl. Je vidět, že tito pánové nemají ani ponětí o moderní zdravotní péči.

Pane Kaplický, budiž je Vám země lehká a bůh žehnej Vaší památce.


Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimir Danicek | čtvrtek 15.1.2009 17:20 | karma článku: 34,42 | přečteno: 4182x