Tváře Afriky (fotoblog)
Zulská šamanka ve Svaté Lucii v JAR se s námi podělila o své schopnosti, zulští bubeníci a tanečníci, kousek od Svaté Lucie, nám předvedli tradiční zulský tanec, charakteristický neuvěřitelným vykopáváním nohou. Hudebníci v pestrobarevných šatech v Hout Bay u Kapského města v JAR nám hráli na přivítanou, když jsme se vraceli z ostrova tuleňů. Náš průvodce po Cederberg mountain v JAR patřící k Sanům, napůl vizáží připomínající Jamajčana, měl neskutečné znalosti přírody, věděl vše o každé rostlině, či zvířeti. Zničeho nic se ztratil v bushi na 20 minut, aby se vítězoslavně vrátil se škorpiónem na ruce, za chvilku měl v ruce želvu...
Návštěva kmene Himbů v Kamanjab na severu Namibie byla zážitkem. Víte, že se Himbové údajně myjí 3x za život - když se narodí, když se žení (vdávají) a když zemřou, překvapivě nijak nesmrdí a mají krásné zuby. Svoje typické "dredy" si himbské ženy vytváří za pomoci pasty z hlíny. Touto pastou je potřené celé jejich tělo. Himbské ženy na sobě mají cca 12-15kg ozdob. Vzhledem k tomu, že jejich povinností je taktéž nosit vodu, bývají často silnější než muži...
Křováci, neboli Sanové z Gwety v Botswaně jsou možná tou nejzvláštnější skupinou lidí, se kterou jsem se setkal. Dokáží žít téměř bez vody, tu si obstarávají z rostlin, jejich kořenů, či jiným způsobem, takto jsou schopni žít v savaně dlouhé dny. Jejich jazyk zní jako mlaskání, pro Evropana téměř nevyslovitelné, respektive nevymlasknutelné. Pozor mlaskavý jazyk má jeden velmi praktický důvod. Křováci se musí v bushi dorozumívat na delší vzdálenosti a v otevřené krajině, na vzdálenost několika desítek či stovek metrů, jim to mlaskání umožňuje lépe, než "obyčejná" slova v evropském pojetí. Projížďky na mokoru v deltě Okavanga se zkušeným polerem za zády budou vždy patřit k tomu nejpříjemnějšímu, na co si vzpomenu. Řídit mokoro není nic jednoduchého. Rychlost i směr se určuje pouze odpíchnutím bidla a postojem polera na loďce.
Jednou z nejznámnějších čtvrtí Johannesburgu je Soweto - místo, kde jsem se mimo jiné setkal s matkou 4 dětí, která nás pozvala k sobě domů. Tradičně jsme se stali zájmem dětí. Soweto je ale především místem, kde bylo v roce 1976 zahájeno studentské povstání proti apartheidu (tehdy proti zavedení Afrikánštiny jako jazyka, ve kterém se má studovat a skládat zkoušky). V Sowetu bylo zavražděno mnoho studentů, mimo jiné i Hector Peterson - 13-letý školák, který byl první objetí a po němž je dnes pojmenováno muzeum odkazující na tyto události.
Krátké, cca 5-ti minutové, video s hudebním podkresem od Ladysmith Black Mambazo je prezentací výše uvedených fotografií s doplněným popiskem ke každému obrázku. Věřím, že při poslechu tónů Ladysmith Black Mambazo si vychutnáte pohled do tváří Afriky s pravou africkou atmosférou. Video lze pustit v nižším i HD rozlišení.
Hezký den..
Petr Čunderlík
Chci mír za jakoukoliv cenu!
Jak můžete kritizovat někoho, kdo nechce válku, ale chce mír? Copak může být požadavek na řešení konfliktu mírovou cestou v něčem špatný? Mohli jsme žít v míru a prosperitě, stačilo jenom obětovat Ukrajinu...
Petr Čunderlík
Diagnóza české vlajky na profilu
Rozmohl se nám tu takový nešvar, kdy se česká vlajka až nepříjemně často vyskytuje v profilech všelijakých dezolátů a jiných nedouků, kteří si pletou vlastenectví s nacionalismem a mnohdy i tu naši vlajku s vlajkou jiného státu..
Petr Čunderlík
Kolocovy: Zneužívání "metoo" na český způsob
Někteří lidé si prostě myslí, že když si načmárají na ruce heslo "metoo", tak se tím automaticky legalizují jako oběť sexuálního zneužívání a násilí, ať se jim přihodilo cokoliv.
Petr Čunderlík
Ve stínu krále... (fotoblog)
Keňa! Můj druhý domov, srdce Afriky a místo, kam se vždy rád vracím. Žluté pláně Masai Mary, červená zem v Tsavu a majestátní Kilimandžáro v parku Amboseli spolehlivě rozbuší mé srdce. Afriko, má velká lásko, zase jsem doma!
Petr Čunderlík
Jarní fotolovy... (fotoblog)
Jaro se pomalu chýlí ke konci a vládu bude přebírat léto, proto je myslím si vhodný okamžik se podívat, jaké to jaro letos bylo. Krom jiného jsem si konečně našel čas na českou přírodu, kterou jsem tak dlouho zanedbával...
Další články autora |
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...
Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa
Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...
ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala
Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...
Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů
Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...
- Počet článků 201
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4184x
více na webu: www.petrcunderlik.cz
najdete mě také na facebooku:
Petr Čunderlík Photographer