Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nezodpovědný národ má nezodpovědné politiky

Hledáš-li pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene! Pokud se nechají lidé obelhávat rok co rok a nemají odvahu na to si problémy vyřešit sami, tak se nemohou divit, že to tu vypadá, tak jak to tu vypadá. Občanská společnost je stále v plenkách a mnozí lidé dodnes považují její projevy za něco špatného a zesměšnění hodného. Politická kultura v této zemi tak přesně odráží kulturu firemní a především rodinnou. Bohužel!

Tak jak se lidé chovají k sobě, tak se politici budou chovat k nám. Jistě, najdou se mnozí, kteří dělají věci správně, ale podle mého názoru je to spíš menšina. Za pravdu mi dává statistika, která říká, že se každé druhé manželství rozpadá a v těch co se nerozpadnou je nemálo těch, které drží zuby nehty. Problémem tak je především komunikace, schopnost tolerance a vzájemné chtějí dosáhnout dohody. Na vině je v této souvislosti nejspíše fakt, že si lidé chtějí až příliš užívat a už vůbec je nezajímá, jaké to bude mít důsledky pro budoucnost. Osobní zodpovědnost za svá rozhodnutí je tak mnohdy pouze nepříjemným termínem, kterým se mnozí nechtějí vůbec zabývat a něco jako správná a dobrá politika jim nic neříká. Ostatně pro příklad netřeba chodit příliš daleko. Řečtí občané by mohli vyprávět, jaké je to užívat si státních výhod a nemyslet přitom na budoucnost, nyní je jejich nezodpovědnost dohnala v plné nahotě a důsledky budou o to bolestnější.

Jsme národ hospodských remcalů, kteří dokáží hodiny mluvit o svých problémech, ale pokud přijde na činy, tak mnohdy platí ono otřepané: "Skutek utek" a vymýšlejí se důvody proč něco nejde, místo toho, aby se hledaly způsoby jak to zařídit. To je také jedním z důvodů, proč máme přesně takové politiky, jaké si zasloužíme a žijeme životy, které žijeme. Do té doby, dokud se nezačneme skutečně aktivně starat a zajímat o sebe a především své okolí, tak do té doby se nic nezmění. Změna totiž málokdy přijde seshora, ale mnohem častěji jí lze očekávat zezdola - to by měli mít na paměti všichni ti, kterým se něco nelíbí.

Připadá mi, že se elektorát z větší části skládá z lidí lehce zmanipulovatelných a pouze menšina je natolik inteligentní, že dokáže o věcech přemýšlet s nějakým přesahem a důsledky - to je nejspíš důvod, proč musí politici před každými volbami oblbovat občany různými nesmysly, které jim, světe div se, podstatné procento voličů žere. Pokud by přeci hlouposti a lži nefungovaly, tak nebudou předvádět politické strany takové absurdní kampaně, jaké předvádějí zdejší politici. Pokud by byla většina elektorátu inteligentní, tak nikdy nemohou kampaně vypadat tak, jak vypadají v naší zemi, neboť by na takové kampaně nebylo voličstvem reflektováno. Opak je pravdou a kampaně stávajících politických stran v podobě, jaké je známe, jsou bohužel víceméně úspěšné, což svědčí pouze o slabé inteligenci masového elektorátu. Chybí zde souboj vizí a věcná diskuse nad problémy, které je potřeba řešit. Do všeho vstupují nejvíce osobní zájmy politiků, vzájemné animnozity a urážky - ostatně stačí se podívat na jednání sněmovny, aby si člověk udělal dokonalou představu o stavu naší politické kultury.

Vidím zde proto jedinou šanci na změnu a tou je zapojení se běžných lidí do politiky, se snahou ovlivňovat rozhodnutí a běh věcí, které se jich a jejich okolí týkají. Družstevní úrovní počínaje, komunální politikou pokračujíc a národní politikou konče. Jedině tak lze vyvolat tlak na stávající politiky a přinutit je dělat věci, které jsou ve skutečném zájmu jejich občanů a nikoliv jich samotných. Stávající politici se totiž v drtivé většině nejvíc děsí právě představy, že zde bude sebevědomé obyvatelstvo, která hodlá aktivně řešit své problémy a které je může kdykoliv nahradit v jejich funkcích. Je proto potřeba využít tohoto faktu a politiky tak přinutit dělat věci, které mají. Jenom tak se mohou věci zlepšit, nikdo jiný než vy totiž vaše problémy nevyřeší.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Čunderlík | čtvrtek 16.2.2012 16:50 | karma článku: 41,00 | přečteno: 6429x
  • Další články autora

Petr Čunderlík

Chci mír za jakoukoliv cenu!

Jak můžete kritizovat někoho, kdo nechce válku, ale chce mír? Copak může být požadavek na řešení konfliktu mírovou cestou v něčem špatný? Mohli jsme žít v míru a prosperitě, stačilo jenom obětovat Ukrajinu...

2.4.2023 v 14:44 | Karma: 31,78 | Přečteno: 1050x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Diagnóza české vlajky na profilu

Rozmohl se nám tu takový nešvar, kdy se česká vlajka až nepříjemně často vyskytuje v profilech všelijakých dezolátů a jiných nedouků, kteří si pletou vlastenectví s nacionalismem a mnohdy i tu naši vlajku s vlajkou jiného státu..

28.7.2022 v 11:03 | Karma: 25,78 | Přečteno: 1120x | Diskuse| Společnost

Petr Čunderlík

Kolocovy: Zneužívání "metoo" na český způsob

Někteří lidé si prostě myslí, že když si načmárají na ruce heslo "metoo", tak se tím automaticky legalizují jako oběť sexuálního zneužívání a násilí, ať se jim přihodilo cokoliv.

19.1.2021 v 10:39 | Karma: 40,64 | Přečteno: 2100x | Diskuse| Společnost

Petr Čunderlík

Ve stínu krále... (fotoblog)

Keňa! Můj druhý domov, srdce Afriky a místo, kam se vždy rád vracím. Žluté pláně Masai Mary, červená zem v Tsavu a majestátní Kilimandžáro v parku Amboseli spolehlivě rozbuší mé srdce. Afriko, má velká lásko, zase jsem doma!

18.3.2016 v 9:24 | Karma: 24,91 | Přečteno: 1253x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Jarní fotolovy... (fotoblog)

Jaro se pomalu chýlí ke konci a vládu bude přebírat léto, proto je myslím si vhodný okamžik se podívat, jaké to jaro letos bylo. Krom jiného jsem si konečně našel čas na českou přírodu, kterou jsem tak dlouho zanedbával...

15.6.2015 v 12:30 | Karma: 32,80 | Přečteno: 1830x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za jeden krok vpřed dva vzad. Západní rozhodnutí jsou pomalá, říká Zelenskyj

20. května 2024  20:46,  aktualizováno  20:53

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v interview s agenturou Reuters postěžoval na pomalá...

Absurdní! Nehorázné! Izrael a USA odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32

Izraelský premiér Netanjahu prohlásil, že žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Zaměstnanci soudů míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

  • Počet článků 201
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4183x
syn, bratr, strýc, bratranec, bohužel již nejsem vnuk, za to jsem šťastný "táta" dvou psích slečen, milovník přírody a sýrů, cestovatel, Afričan, fotograf, posluchač "dobré" hudby, squashista, čtenář, rejpal, filmový divák, vděčný strávník, barman, lenoch...

více na webu: www.petrcunderlik.cz


najdete mě také na facebooku:

Petr Čunderlík Photographer