Poučení z Polska a měnových válek aneb jak (ne)přijít o střechu nad hlavou

V New York Times mne zaujal článek "Homeowners in Poland Borrowed in Swiss Francs, and Now Pay Dearly" o investorech z kruhů střední třídy, do rezidenčních nemovitostí v Polsku, kteří podlehli reklamní masáži finančních

tvrdě platit za své "moudré rozhodnutí" a jsou často na pokraji rodinné tragédie a finančního bankrotu. Vděčí za to válkám měn, cílenému oslabování Eura a dalších měn a tím i zvýšené negativní volatilitě kurzu svých domácích měn vůči švýcarskému franku.

Co se v Polsku vlastně děje? 

Poláci, pokud mají příjmy v PLN a musí převádět zloté na švýcarské franky, těžce na úvěrech prodělávají a hodnota jejich aktiv, v tomto případě nemovitostí se snížila až o 40%, jinak řečeno chudnou. Jejich příjmy nerostou, a protože je jejich měna cíleně oslabována, kupní síla vydělaných peněz klesá. Protože splácejí ve švýcarských francích, jejich závazky, dluh a splátky úvěrů naopak rostou až o 100%. 

Vysvětleme si pojem dluhového zadlužení a úspor v rámci finančního výkazu, což nám poskytne další vysvětlující pohled na situaci v Polsku a dalších zemích.

Základní finanční výkaz a finanční zdraví firmy, jednotlivce nebo domácnosti je tvořen rozdílem mezi příjmy a výdaji, které vytvářejí kladné nebo záporné cash flow, a jejich aktivy(renta, hotovost, nemovitosti, dluhopisy, akcie a pod.)  a pasivy (závazky, dluhy, hypotéky a pod.) na druhé straně, které ukazují hodnotu čistého majetku a výši kapitálu. Výsledkem je, že jste v plusu, na nule nebo v mínusu. 
Opakem příjmu jsou výdaje, opakem aktiv jsou pasiva, a opakem cash flow je čistý majetek. Aktiva jsou obecně něco, co si koupíte a vlastníte, přičemž vám zvyšují příjmy. Pasiva jsou věci, které Vám snižují příjmy, a pokud si na ně ještě nevýhodně půjčíte ( k této situaci došlo v Polsku). Rozdíl aktiv a pasiv nám zrcadlí hodnotu výsledného majetku a bohatství.se rovnají výslednému majetku.

Pokud se hodnota aktiv snižuje, hodnota majetku se také snižuje. Na druhé straně, pokud dojde k zvýšení hodnoty aktiv, hodnota majetku se rovněž zvýší. 

Pokud se hodnota dluhu zvýší, hodnota majetku se sníží. Pokud je hodnota dluhu sníží, hodnota majetku se zvýší. Lidé často podlehnou reklamě bank, klamou sami sebe a rádi vidí budoucnost v růžových barvách, tak jak chtějí, nebo naopak spekulují na negativní vlně (chamtivost a strach) bez toho, aby analyzovali nebo uvažovali selským rozumem. Tak uvažovali amatérští investoři v Polsku v letech 2000 až 2008. A proto se rozhodli pro úvěry, půjčky a hypotéky ve švýcarských frankcích (bez pojištění na pád zlotého) místo své polské měny, zlotých. 

Jsou dokonce v takové situaci, že nemohou nemovitost, na kterou mají hypotéky a úvěry prodat, protože hodnota dlužné částky převyšuje hodnotu tržní dané nemovitosti.

Polští majitelé domů musí platit za úvěry, které si nabrali až dvojnásobné splátky a hodnoty jejich výše úvěrů narostly o polovinu, protože švýcarská centrální banka přestala uměle udržovat kurz a kapitulovala před tržními silami - vzdala se svých intervencí. To je důležitá lekce pro všechny, kteří investovali do amerických dolarů, japonského jenu, eura nebo jakékoliv jiné měny. Všechny měny mohou prudce posílit i prudce oslabit. Dynamika měny nám dává jak příležitost k získání profitu nebo ztráty v rámci spekulací, které se často nevyplácejí. Používejte selský rozum.

Vzpomeňme si na účetní výkaz: aktiva - pasiva = čisté jmění. Z toho vyplývá, že budete bohatší, pokud si půjčíte na věci, které získávají na ceně. Budete chudší člověk, pokud si půjčíte na věci, které ztrácejí hodnotu, protože je dražší je splatit. Potíže Poláků (a nejen jich) se tak stávají politickou další rozbuškou na již tak silně rozbouřených vodách současného finančně-politického světa.

Psáno pro Klub Gruberteam & Projekt Dovolte Si Být Úspěšný

Autor: Tomáš tomascincala | pátek 13.3.2015 10:08 | karma článku: 19,28 | přečteno: 597x