Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tohle jsme už třeba mohli mít za sebou

Před cca měsícem a půl jsem si porovnával nás a Rakousko a tvrdil jsem, že se na jejich čísla (mimochodem v počtu úmrtí nijak nevybočující od jiných roků) taky dostaneme, ale později, protože se to u nás utlumilo až zbytečně moc.

V té první fázi byla u nás ta opatření sice přehnaná, ale vzhledem k nedostatku informací, které si navíc mnohdy i protiřečily, celkem pochopitelná. Ovšem ve chvíli, kdy už byla známá čísla a vědělo se, že se o žádnou epidemii nejedná, tak již nebyl důvod na tom dál tolik lpět a mělo se podle mého (i tehdy) názoru uvolňovat mnohem rychleji.

Nejpozději kolem Velikonoc u nás již bylo jasné, že je to nafouklá bublina. Vzpomeňte si jaká hrozivá čísla na těch tiskovkách predikovali a jaká byla skutečnost. A například prakticky nikde v Evropě nebyly povinné roušky plošně zcela všude, zaváděli je tam, kde mají smysl. Tady se z roušek stal jakýsi symbol (možná i díky tomu, že jsme si je museli šít sami) a plno lidí na to skočilo.

Problém ovšem bude, že na základě této jarní zkušenosti s přehnanými opatřeními již při případné další vlně nebudou lidé těm hrozivým predikcím věřit a budou kašlat i na opatření, která smysl mají.

Rakousko je nám z historických důvodů asi nejblíž, mají (já vím hodně zhruba) podobný počet obyvatel a nezaváděli tam až taková opatření jako u nás přičemž i ta zavedená pak uvolňovali mnohem rychleji. Tohle byla čísla k 24.5. - Rakousko už v tu dobu mělo cca dvojnásobek nakažených než my, zhruba dvojnásobek mrtvých než my, ale pouze 800 aktuálně nemocných, přičemž my 2554. V kritickém stavu jsme měli stejně lidí - 29. Uzdravených měli patnáct tisíc, my šest. Nemocnice nekolabovaly ani tam, ani u nás, jen se tady zbytečně blokovala volná lůžka, která šla využít pro ostatní nemocné. Trošku mi z toho už tehdy plynulo, že nás možná ještě čeká to, co už má Rakousko za sebou. A evidentně to Rakousko opravdu doháníme.
Aktuálně nakažených mají rakušáci k dnešnímu dni 854 z celkového počtu 18165, my 4118 z 12319. Uzdravených mají pořád dvakrát víc. V kritickém stavu máme 12 lidí, oni 8. Počet úmrtí s koronavirem mají pořád na zhruba dvojnásobku našich čísel a pevně doufám, že se zrovna tahle čísla již měnit nebudou.
Ale už tehdy v Rakousku platilo: "Zajímavostí je, že podle nejnovějších statistických údajů z Vídně nemá pandemie žádný negativní vliv na výši úmrtnost v populaci. Čísla se pohybují v dlouhodobém průměru." Zdroj: https://www.businessinfo.cz/clanky/rakousko-koronavirus/

Nyní mnoho lidí vládě vyčítá, že nijak neřeší Karvinsko, dokonce zaznívají i názory, že by to tam měli oplotit a hlídat vojskem jako svého času Litovel či Uničov. Anebo prý dokonce zase znovu umrtvit ekonomiku v celém státě a všude obnovit povinné roušky a zákaz vycházení, přestože ve zbytku republiky počet nakažených nijak extra nestoupá. Ale chápu, že to jsou nejspíš pouze dozvuky té vyvolané hysterie a paniky.

Já naopak tvrdím, že to vláda (kterou jinak nemám ani trošku v lásce) nyní konečně dělá dobře a měla to takhle dělat minimálně od Velikonoc. Prostě cíleně řešit lokální centra případné epidemie (i když ani na tom Karvinsku to zatím nejspíš epidemie není, jinak by to tam řešili víc a pokud je mi známo, epidemii oficiálně nevyhlásili), maximálně chránit rizikové skupiny (což bohužel velice podcenili ve Švédsku) stejně jako se to děje při jiných, například chřipkových epidemiích a zbytek republiky nechat normálně fungovat. Jak je vidět, tak to naštěstí není mor ani ebola, která by kosila populaci ve velkém.

Kdyby to takhle dělali od začátku, tak jsme si tím kromě sekyry (zatím) 500 miliard, mnoha nezaměstnaných a celkového snížení životní úrovně možná mohli odpustit i to, že před námi nyní zase začínají některé státy zavírat hranice (a ne, letos jsem se do zahraničí opravdu nechystal, takže mne to zavírání hranic osobně nijak netrápí).

Na závěr si dovolím ocitovat vedoucí jihomoravských epidemiologů Renatu Ciupek
(doporučuji přečíst celý rozhovor)
:

  • "Opět se potvrdilo, že s infikovaným člověkem musíte být delší dobu a v těsném kontaktu – v rodině či v zaměstnání. Z náhodného setkání se podle našich zkušeností nenakazíte. To by musely být nemocné prodavačky v supermarketech. A ty se prakticky nenakazily."
  • "Je však otázka, jestli informace, které k nám prosakovaly ze zahraničí, byly úplně relevantní. Zda nás spíš neděsily. Na sítích se třeba objevovaly dokola stejné záběry z určitých míst Itálie, přitom v ostatních částech byl klid."
  • "Osobně se ale nejvíc bojím návratu paniky. Protože to, co nás oslabuje, je strach a úzkost z infekce, která si to nezaslouží."
Autor: Ivo Cilich | sobota 4.7.2020 12:36 | karma článku: 39,87 | přečteno: 7266x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Zbláznil se Babiš definitivně?

Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale bohužel v tomto směru evidentně blbne již dlouhodobě a blbnul takto dokonce i když zde vládl.

17.5.2024 v 13:40 | Karma: 30,16 | Přečteno: 1047x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

Začaly se rojit názory i články, které nasazují Policii psí hlavu a zpětně hledají nějaká pochybení.

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36 | Přečteno: 1158x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

Zdravotnictví je nyní docela kontroverzní téma, třešničkou byl asi hlavně požadavek na výsluhy. Zkusím zde popsat mou vlastní zkušenost z relativně nedávné doby.

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 34,01 | Přečteno: 3380x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

23.8.2023 v 7:00 | Karma: 40,99 | Přečteno: 2403x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

Čím dál častěji se setkávám s názorem, že ukrajinští uprchlíci jsou nepřizpůsobivější než naše romská minorita. Je tomu skutečně tak?

30.7.2023 v 18:40 | Karma: 34,48 | Přečteno: 1085x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Zlatý středník odhalil letošní finalisty, postoupilo 171 prací

19. června 2024

Soutěž komunikačních projektů a firemních médií Zlatý středník zná finalisty 22. ročníku. Profesní...

Už dítě na pískovišti vnímá, že rodič nonstop kouká do mobilu, říká adiktolog

19. června 2024

Premium Experti stále hlasitěji hovoří o rostoucí zranitelnosti mládeže, která se potýká s úzkostmi,...

Na Olomoucko míří supercela. Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  15:54

Meteorologové varují před intenzivní supercelou na Olomoucku. Podle nich hrozí kroupy o velikosti...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  15:44

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 195
  • Celková karma 30,16
  • Průměrná čtenost 2231x
Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.