Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ode zdi ke zdi

Před dvěma týdny jsem zde pochválil vládu, že konečně nechává řešit tu čínskou chřipku lokálně místní hygienu, podobně jako jakékoli jiné nemoci a už jsem to téma dál nechtěl otvírat.

Bohužel poslední události na severní Moravě mne nutí se k tomuto tématu opět vrátit.

Když na Karvinsku zcela náhodně zjistili nákazu v dole Darkov, tak se tam měsíc dál spokojeně těžilo a teprve po měsíci ten důl uzavřeli. Věřil jsem, že místní hygienici dobře vědí co dělají, protože většina nakažených byla téměř nebo zcela bez příznaků a šířilo se to pouze mezi pracovníky a jejich rodinnými příslušníky, takže žádné drámo, žádné přetížené nemocnice. Navíc se podle posledních výzkumů zdá, že na Covid-19 funguje buněčná imunita dlouhodobě. Ale chápal jsem i ta opatření přímo v okrese Karviná, protože ta čísla tam opravdu šla docela nahoru. Například nošení roušek v MHD v lokalitách s vyšším výskytem nakažených podporuji, v obchodech již méně, protože dle slov vedoucí jihomoravských epidemiologů Renaty Ciupek "... se potvrdilo, že s infikovaným člověkem musíte být delší dobu a v těsném kontaktu – v rodině či v zaměstnání. Z náhodného setkání se podle našich zkušeností nenakazíte. To by musely být nemocné prodavačky v supermarketech. A ty se prakticky nenakazily" a "... to, co nás oslabuje, je strach a úzkost z infekce, která si to nezaslouží."

Jenže pak se to začalo trošku šířit i mimo hornickou komunitu a místní hygiena zpanikařila, údajně na příkaz ministra zdravotnictví, který o tom věděl minimálně dva dny předtím a začala ta opatření dělat v celém Moravskoslezském kraji bez ohledu na konkrétní místní situaci. Nakonec ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová raději uznala chybu, aby nemusel odstupovat ministr Vojtěch, ale ten problém je podle mne koncepční. Ryba smrdí od hlavy.

Navíc to rozhodnutí udělali natolik "chytře", že ta opatření vyhlásili bez jakéhokoli varování s okamžitou platností, takže například zcela zařízli již rozjetý festival Colours of Ostrava nebo Letní Shakespearovské slavnosti, čímž organizátorům způsobili nemalé škody. Také tím okamžitým rozhodnutím zkomplikovali provoz místních lázní. Ale ke všemu to údajně udělali pouze z preventivních důvodů, přestože například v Ostravě přibyly pouhé tři případy nakažených a v Bruntálu mají pouze jednoho nakaženého.

Plně chápu, že se to obyvatelům Moravskoslezského kraje nelíbí až tolik, že "musí" po 23. hodině zasahovat u ostravské pivnice těžkooděnci, je proti tomu nejedna petice i dnešní dvoutisícová demonstrace v Ostravě anebo demonstrace v pondělí 27. 7. od 18:45 na Staroměstském náměstí v Praze.

Faktu, že vláda zcela na začátku koronakrize ta plošná celorepubliková opatření v rámci předběžné opatrnosti přehnala, jsem rozuměl, protože tehdy nebylo dost informací. Jenže pak to uvolňovala až příliš pomalu a příliš dlouho nechávala i takové absurdity jako roušky v lese, na ulici či v autě. Problém ovšem nastane, až na základě těchto zkušenosti s přehnanými opatřeními již při případné další vlně nebudou lidé těm hrozivým predikcím věřit a budou kašlat i na ta opatření, která smysl mají.

Doufám, že se vláda chytí za nos a začne se k tomu chovat jako k jakékoli jiné nemoci a bude aktivně chránit, například FFP3 respirátory, rizikové skupiny a nás ostatní nechá normálně žít, fungovat a vydělávat na daně a důchody.

A nebyl bych to já, abych sem na závěr nedal názor dalšího lékaře na nošení roušek:

 

 

Autor: Ivo Cilich | pondělí 20.7.2020 19:07 | karma článku: 22,80 | přečteno: 793x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Zbláznil se Babiš definitivně?

Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale bohužel v tomto směru evidentně blbne již dlouhodobě a blbnul takto dokonce i když zde vládl.

17.5.2024 v 13:40 | Karma: 30,16 | Přečteno: 1047x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

Začaly se rojit názory i články, které nasazují Policii psí hlavu a zpětně hledají nějaká pochybení.

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36 | Přečteno: 1157x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

Zdravotnictví je nyní docela kontroverzní téma, třešničkou byl asi hlavně požadavek na výsluhy. Zkusím zde popsat mou vlastní zkušenost z relativně nedávné doby.

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 34,01 | Přečteno: 3380x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

23.8.2023 v 7:00 | Karma: 40,99 | Přečteno: 2403x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

Čím dál častěji se setkávám s názorem, že ukrajinští uprchlíci jsou nepřizpůsobivější než naše romská minorita. Je tomu skutečně tak?

30.7.2023 v 18:40 | Karma: 34,48 | Přečteno: 1085x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

15. června 2024  6:58

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 195
  • Celková karma 30,16
  • Průměrná čtenost 2231x
Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.