Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nenáviděné náhubky

Také vám velice vadí, že všude kolem vidíte bílé zobáky, že lidem nevidíte do tváří, nevidíte jejich emoce a hůř jim i rozumíte? Mně tedy opravdu hodně! A asi nejsem sám.

Mám mnohokrát opakovanou zkušenost, že si lidé (a nejen prodavači, i zákazníci) ten nenáviděný náhubek s úlevou sundávají ve chvíli, kdy mne vidí, že ho taky nemám anebo maximálně ve chvíli, kdy jim řeknu, že kvůli mně to fakt mít nemusí. Občas ovšem odpoví, že by sice moc rádi, ale jsou hlídaní kamerami, takže by z toho mohli mít u vedení problém. Ale ještě se mi nestalo, že by někdo v krámě chtěl, abych si to nasadil.

V MHD se mi to stalo zatím jen jednou jedinkrát (zde se kupují lístky u řidiče a nastupuje se pouze předními dveřmi), ovšem byl to kolega řidiče, který ho asi zaučoval, takže stál v prostoru cestujících u řidiče a všichni kolem něho museli procházet. To, že neměl náhubek řidič je podle mne jen dobře, alespoň cestou nezkolabuje a byl navíc za plexisklem. To, že ho neměl ani ten jeho kolega by mi také vůbec nijak nevadilo, kdyby mne ovšem nezačal buzerovat s tím, že ho nezajímá dokonce ani potvrzení odborného lékaře (které jsem byl i ochotný ukázat přestože nemá právo ho kontrolovat), protože je to prý na dveřích napsáno. Jenže on sám teprve v tu chvíli vytáhl z kapsy respirátor a nasadil si ho pod nos. Což mne samozřejmě trošku nadzvedlo - jak může něco takového požadovat po ostatních, když to sám nedodržuje?

Nejsem vyloženě konfliktní člověk a byl jsem hlavně s partnerkou, která tyhle situace vyloženě nemá ráda, takže jsem pouze prohlásil, že si ten hadr teda vezmu i když v tomto nemají pravdu a vlastně jednají proti aktuálnímu platnému opatření.

Ale začal jsem se po tom pídit. Zjistil jsem, že v přepravních podmínkách této konkrétní MHD žádnou povinnost nošení ochrany úst nemají uvedenou, pouze na webu je jakási zdvořilá žádost odpovídající tomu, co mají i na těch dveřích (loga společnosti jsem ořezal, abych zde nedělal reklamu, byť třeba negativní):

A začal jsem telefonovat. Zástupce města přes dopravu mne odkázal na platné opatření Ministerstva zdravotnictví, kde je ovšem po zásahu NSS výslovně uvedena výjimka pro lidi, kteří z nošení náhubků mají zdravotní problémy. Já to potvrzení mám od odborného lékaře již dokonce cca rok, takže to není nic účelového jako reakce na tu poslední aktualizaci nařízení. Ale snažil jsem se po celou dobu maximálně vyhnout dlouhodobějšímu pobytu i v nanoroušce (respirátor jsem zkusil jednou na pět minut a nešlo to, takže od té doby jsem ho už nikdy neměl), přestože to potvrzení akceptovali i před tím, než to bylo uznáno oficiálně. Taky kdo by chtěl ukazovat kdekomu svůj zdravotní záznam? Já tedy ne.

Ovšem nyní to již skoro tři týdny nemusím nosit již zcela oficiálně, takže proč bych se v tom měl trápit, dusit a přehřívat?

Takže jsem na toho kolegu řidiče podal stížnost jeho vedení. Na jeho chování mám dokonce dva svědky, nejen partnerku se kterou jsem jel, ale hned za tím pánem již při našem nástupu do vozidla seděla shodou okolností moje kolegyně z práce. Už je to týden a zatím žádná reakce, takže to píšu sem a budu dál čekat. Ostatní řidiči to naštěstí nijak neřeší, jde mi spíše jen o princip.

Pravdou je, že ta nechuť k náhubkům je u lidí vidět čím dál víc a to i u lidí, kteří to potvrzení od lékaře nejspíš ani nemají. Dokonce už o tom vyšel článek i zde na iDnes a to je co říct.

Jak i z tohoto článku vyplývá, tak ani prodavači a ani řidiči MHD nemají žádnou pravomoc toto aktivně vymáhat a kontrolovat.

„V případě kontroly dodržování povinnosti ochrany dýchacích cest postupujeme zcela v souladu s platnými zákony, ze kterých vyplývá, že vymáhání dodržování daného opatření není v naší kompetenci,“ potvrdil za supermarkety Lidl mluvčí Tomáš Myler.

Mohou pouze zavolat strážníky nebo policisty, což je ovšem nejen časová komplikace, kterou celkem logicky příliš využívat nechtějí. Navíc by tím ztratili zákazníka a primárním cílem obchodů je prodávat a ne kontrolovat aktuální výmysly aktuálního ministra zdravotnictví, které každou chvíli shazují soudy.

A pokud navíc lidé vidí, že to nedodržují ani na zahájení MFF v Karlových Varech přímo pod dozorem ministra zdravotnictví Vojtěcha, který tam jako jeden z mála v náhubku, pouze pasivně přihlíží, jak tam prakticky nikdo ta jeho slavná "opatření" nedodržuje, tak co si o tom máme myslet?

Autor: Ivo Cilich | neděle 22.8.2021 18:30 | karma článku: 42,19 | přečteno: 5637x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Zálohování PET lahví?

Plánovaný zákon o zálohování PET lahví vyvolává smíšené reakce. Zatímco někteří ho vnímají jako krok správným směrem k větší recyklaci a ochraně životního prostředí, jiní kritizují jeho potenciální negativní dopady.

16.7.2024 v 18:45 | Karma: 31,26 | Přečteno: 744x | Diskuse | Společnost

Ivo Cilich

Zbláznil se Babiš definitivně?

Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale bohužel v tomto směru evidentně blbne již dlouhodobě a blbnul takto dokonce i když zde vládl.

17.5.2024 v 13:40 | Karma: 30,26 | Přečteno: 1064x | Diskuse | Společnost

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

Začaly se rojit názory i články, které nasazují Policii psí hlavu a zpětně hledají nějaká pochybení.

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36 | Přečteno: 1162x | Diskuse | Společnost

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

Zdravotnictví je nyní docela kontroverzní téma, třešničkou byl asi hlavně požadavek na výsluhy. Zkusím zde popsat mou vlastní zkušenost z relativně nedávné doby.

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 34,01 | Přečteno: 3393x | Diskuse | Společnost

Ivo Cilich

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

23.8.2023 v 7:00 | Karma: 40,99 | Přečteno: 2412x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Po bouřkách přijde mírné ochlazení. O víkendu budou znovu tropy

22. července 2024  6:56

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

Krajské volby se odehrají ve stínu korupce, ta rezonuje i v kampaních

22. července 2024  6:45

Trend spojování politiků se do zářijových krajských voleb podle odborníků ještě posílil. Z větších...

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 196
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2223x
Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.