Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nenáviděné náhubky

Také vám velice vadí, že všude kolem vidíte bílé zobáky, že lidem nevidíte do tváří, nevidíte jejich emoce a hůř jim i rozumíte? Mně tedy opravdu hodně! A asi nejsem sám.

Mám mnohokrát opakovanou zkušenost, že si lidé (a nejen prodavači, i zákazníci) ten nenáviděný náhubek s úlevou sundávají ve chvíli, kdy mne vidí, že ho taky nemám anebo maximálně ve chvíli, kdy jim řeknu, že kvůli mně to fakt mít nemusí. Občas ovšem odpoví, že by sice moc rádi, ale jsou hlídaní kamerami, takže by z toho mohli mít u vedení problém. Ale ještě se mi nestalo, že by někdo v krámě chtěl, abych si to nasadil.

V MHD se mi to stalo zatím jen jednou jedinkrát (zde se kupují lístky u řidiče a nastupuje se pouze předními dveřmi), ovšem byl to kolega řidiče, který ho asi zaučoval, takže stál v prostoru cestujících u řidiče a všichni kolem něho museli procházet. To, že neměl náhubek řidič je podle mne jen dobře, alespoň cestou nezkolabuje a byl navíc za plexisklem. To, že ho neměl ani ten jeho kolega by mi také vůbec nijak nevadilo, kdyby mne ovšem nezačal buzerovat s tím, že ho nezajímá dokonce ani potvrzení odborného lékaře (které jsem byl i ochotný ukázat přestože nemá právo ho kontrolovat), protože je to prý na dveřích napsáno. Jenže on sám teprve v tu chvíli vytáhl z kapsy respirátor a nasadil si ho pod nos. Což mne samozřejmě trošku nadzvedlo - jak může něco takového požadovat po ostatních, když to sám nedodržuje?

Nejsem vyloženě konfliktní člověk a byl jsem hlavně s partnerkou, která tyhle situace vyloženě nemá ráda, takže jsem pouze prohlásil, že si ten hadr teda vezmu i když v tomto nemají pravdu a vlastně jednají proti aktuálnímu platnému opatření.

Ale začal jsem se po tom pídit. Zjistil jsem, že v přepravních podmínkách této konkrétní MHD žádnou povinnost nošení ochrany úst nemají uvedenou, pouze na webu je jakási zdvořilá žádost odpovídající tomu, co mají i na těch dveřích (loga společnosti jsem ořezal, abych zde nedělal reklamu, byť třeba negativní):

A začal jsem telefonovat. Zástupce města přes dopravu mne odkázal na platné opatření Ministerstva zdravotnictví, kde je ovšem po zásahu NSS výslovně uvedena výjimka pro lidi, kteří z nošení náhubků mají zdravotní problémy. Já to potvrzení mám od odborného lékaře již dokonce cca rok, takže to není nic účelového jako reakce na tu poslední aktualizaci nařízení. Ale snažil jsem se po celou dobu maximálně vyhnout dlouhodobějšímu pobytu i v nanoroušce (respirátor jsem zkusil jednou na pět minut a nešlo to, takže od té doby jsem ho už nikdy neměl), přestože to potvrzení akceptovali i před tím, než to bylo uznáno oficiálně. Taky kdo by chtěl ukazovat kdekomu svůj zdravotní záznam? Já tedy ne.

Ovšem nyní to již skoro tři týdny nemusím nosit již zcela oficiálně, takže proč bych se v tom měl trápit, dusit a přehřívat?

Takže jsem na toho kolegu řidiče podal stížnost jeho vedení. Na jeho chování mám dokonce dva svědky, nejen partnerku se kterou jsem jel, ale hned za tím pánem již při našem nástupu do vozidla seděla shodou okolností moje kolegyně z práce. Už je to týden a zatím žádná reakce, takže to píšu sem a budu dál čekat. Ostatní řidiči to naštěstí nijak neřeší, jde mi spíše jen o princip.

Pravdou je, že ta nechuť k náhubkům je u lidí vidět čím dál víc a to i u lidí, kteří to potvrzení od lékaře nejspíš ani nemají. Dokonce už o tom vyšel článek i zde na iDnes a to je co říct.

Jak i z tohoto článku vyplývá, tak ani prodavači a ani řidiči MHD nemají žádnou pravomoc toto aktivně vymáhat a kontrolovat.

„V případě kontroly dodržování povinnosti ochrany dýchacích cest postupujeme zcela v souladu s platnými zákony, ze kterých vyplývá, že vymáhání dodržování daného opatření není v naší kompetenci,“ potvrdil za supermarkety Lidl mluvčí Tomáš Myler.

Mohou pouze zavolat strážníky nebo policisty, což je ovšem nejen časová komplikace, kterou celkem logicky příliš využívat nechtějí. Navíc by tím ztratili zákazníka a primárním cílem obchodů je prodávat a ne kontrolovat aktuální výmysly aktuálního ministra zdravotnictví, které každou chvíli shazují soudy.

A pokud navíc lidé vidí, že to nedodržují ani na zahájení MFF v Karlových Varech přímo pod dozorem ministra zdravotnictví Vojtěcha, který tam jako jeden z mála v náhubku, pouze pasivně přihlíží, jak tam prakticky nikdo ta jeho slavná "opatření" nedodržuje, tak co si o tom máme myslet?

Autor: Ivo Cilich | neděle 22.8.2021 18:30 | karma článku: 42,19 | přečteno: 5637x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Zbláznil se Babiš definitivně?

Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale bohužel v tomto směru evidentně blbne již dlouhodobě a blbnul takto dokonce i když zde vládl.

17.5.2024 v 13:40 | Karma: 30,16 | Přečteno: 1047x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

Začaly se rojit názory i články, které nasazují Policii psí hlavu a zpětně hledají nějaká pochybení.

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36 | Přečteno: 1158x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

Zdravotnictví je nyní docela kontroverzní téma, třešničkou byl asi hlavně požadavek na výsluhy. Zkusím zde popsat mou vlastní zkušenost z relativně nedávné doby.

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 34,01 | Přečteno: 3380x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

23.8.2023 v 7:00 | Karma: 40,99 | Přečteno: 2403x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

Čím dál častěji se setkávám s názorem, že ukrajinští uprchlíci jsou nepřizpůsobivější než naše romská minorita. Je tomu skutečně tak?

30.7.2023 v 18:40 | Karma: 34,48 | Přečteno: 1085x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 195
  • Celková karma 30,16
  • Průměrná čtenost 2231x
Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.