Jak to je vlastně s těmi "parazitujícími" živnostníky?

U nás máme údajně o 2/3 víc živnostníků, než má sousední Německo a prý to je znak toho, že ty dvě třetiny jsou "převlečení zaměstnanci" parazitující na státu díky Švarcsystému.

Osobně nevidím nic špatného ani na Švarcsystému, protože i on má své nevýhody, ale o tom psát nechci. Využil jsem pro tento článek jednu diskuzi (která rychle zmizí v propadlišti dějin, navíc ten článek byl o trochu něčem jiném a tak sem ani nedávám odkaz), takže to bude napsáno ve formě reakcí a protireakcí. A dovolil jsem si opravit alespoň některé hrubky (a možná nasekal zase jiné).

Ty "2/3" živnostníků (vč. mne) to mají jako vedlejšák k hlavnímu zaměstnaneckému poměru jako přivýdělek. Ale to socani zcela účelově ignorují, protože by pak museli přiznat i to, že ty "2/3" živnostníků platí státu hlavně jako zaměstnanci a už by ta jejich čísla vypadala zcela jinak.

Reakce socana:

Nebylo by nakonec lepší, kdyby měli všichni stejný podmínky, tak jako je to jinde a pak ať si každej dělá jak chce, nemuseli by zaměstnanci a zaměstnavatelé vymýšlet švarcsystém a bát se, že se na to příjde, ubylo by podvodů, nevím, teda, ale neznám zaměstnavatele, který by zaměstnanci dovolil pracovat na živnosťák, platil mu kvalifikaci a on to pak dělal bokem, tak si představte jen obyčejného opraváře kotlů, vy mu zaplatíte školení, vyhlášku 50 a on jak bude chodit po domech, tak bude nabízet lidem lepší cenu na živnosťák a vy utřete nos, tohle vám nikdo nedovolí, jak to zjistí letíte a tak je to všude.

Já nemám nic proti tomu, aby snížili (nebo nejlépe zcela zrušili) i odvody, které za zaměstnance musí platit zaměstnavatel, čímž by se to celkem vyrovnalo i s ohledem na nevýhody podnikání.

On ten Švarc má také své dost velké nevýhody - například možnost okamžitého ukončení spolupráce, žádná placená dovolená či svátky atd. vč. třeba i pozdního placení faktur anebo nutnost placení si účetní.

Mně ten vedlejšák doposud všude tolerovali, samozřejmě v rámci gentlemanské dohody, že si vzájemně nebudeme přebírat kšefty. Můj současný zaměstnavatel sice na začátku říkal, že na to nechá právníka vypracovat i písemnou smlouvu (proti tomu samozřejmě vůbec nic nemám), ale doposud nic nepřinesl, asi vidí, že to funguje i bez toho.

A zjistěte si, kolik těch živnostníků to má jen jako vedlejšák. Je to opravdu zcela běžný jev. Tím netvrdím, že to jsou opravdu celé 2/3, asi tam pár Švarců taky bude, ale ve svém okolí neznám ani jednoho Švarce, zato znám několik živnostníků na plný úvazek a opravdu hodně živnostníků na vedlejšák k zaměstnání.

Reakce socana:

Takže si to ujasněme, vy někde pracujete, tak jako 2/3 živnostníků, je divný, že nikoho takovýho neznám, ale budiž a zaměstnavatel vám platí kvalifikaci, dává vám nástroje, vybavení, zaplatí za vás sociální, zdravotní a vy protože je tahle práce hodně zdaněna, jinej důvod nevidím, tak si tou stejnou prací jinde s použitím toho, co vám dal zaměstnavatel  přivyděláváte, protože nemusíte nic odvádět státu a tudíž je to výhodnější a ten kdo to nechápe je socan.

Já znám takových většinu. Já ke svému zaměstnavateli přišel s mými znalostmi a další zkušenosti získávám jak u něj, tak i jako živnostník - je to výhodné oboustranně. U zaměstnavatele používám jeho vybavení (i když občas si raději přinesu vlastní, které mi vyhovuje víc), po večerech a víkendech (což je v mém volném čase) samozřejmě používám jen to vlastní vybavení. Nevím, co na tom nechápete?

Reakce socana:

Pokud nekonkurujete zaměstnavateli a přesvědčíte ho o tom, že jako automechanik budete po večerech roznášet pivo, jako zedník si otevřete právní poradnu či jako elektrikář budete jezdit s taxíkem, tak to samozřejmě možné je, nevím tedy, proč by vám to měl zaměstnavatel povolovat, taky pochybuju, že takhle pracuje 2/3 živnostníků, ale budiž, já mám ve smlouvě, že nebudu jinde vykonávat obdobnou činnost a jinak končím a nevím o nikom, kdo by mohl brát zaměstnavateli kšefty, samozřejmě neohlídáte zedníka, aby neudělal melouch, to je ale načerno, pokud ho budete zaměstnávat a zjistíte, že dělá na živnosťák tak jde, za to vám ručím.

Já dělám na vedlejšák prakticky stejnou práci jakou dělám i pro zaměstnavatele, ale já mám své zákazníky a zaměstnavatel zase své. Problém by vznikl, kdybych se pokusil zákazníka zaměstnavatele přetáhnout k sobě jako živnostníkovi.

Znám i několik automechaniků (když už jste je zmínil), ale například opravdu hodně účetních, kteří si takto po večerech a víkendech s plným vědomím zaměstnavatele přivydělávají.

Reakce socana:

Nechápu na tom to, že když budu kadeřník, budu zaměstnancem salonu, budu mít plat a přijdou ke mně zákaznice a já s nimi budu mluvit a budu říkat, my jsme tu drazí, já vás můžu ostříhat jako živnostník úplně stejně, tady jsou zloději, hlavně ten majitel, tady je vizitka, bude to za půlku, jistě se dohodnem a zaměstnavatel bude jen přihlížet, jak se mu občas ztratí nůžky a všichni budeme spokojení.

Ale to je přesně to, co nemohu (i ve vlastním zájmu) nikdy udělat, aby to fungovalo. Ovšem je vidět, že opravdu uvažujete jako socan.

Další pokračování debaty oponent bohužel odpískal.

Autor: Ivo Cilich | neděle 1.3.2015 19:45 | karma článku: 21,94 | přečteno: 1045x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 33,84

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

30.7.2023 v 18:40 | Karma: 34,42

Ivo Cilich

Jednodenní volby?

17.2.2023 v 9:30 | Karma: 12,48