Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Za tajemstvím Těšínska-Díl druhý – Osud „Kombajnu“ z Českého Těšína

Možná vás nadpis jemně řečeno zaskočil, ale to i mne, jelikož jsem sám nic netušil o názvu, jak se mezi letci přezdívalo bitevníku Avii – B33 vyrobeného v licenci Iljušinu IL-10 a jenž měl dlouhá léta své památné místo v Č.Těšíně

Vypravil jsem se proto po stopách zmíněného letadla, abych zjistil něco o jeho osudu a podělil se tak s vámi o své poznatky. Dopředu avizuji, že má zjištění jsou čistě amatérská a názor odborných kruhů může být odlišný.

Píše se rok 1945 a ve středu 2. května je nad Těšínem nepříliš ideální počasí pro letecké operace. A právě toho dne obdržel velitel 3. československého bitevního pluku přímý rozkaz zaútočit na živou sílu a německou vojenskou techniku, která se nacházela ve východní části okraje Českého Těšína. Do cíle bylo zahrnuto i vlakové nádraží v Českém Těšíně, ve kterém se soustředili němečtí vojáci wehrmachtu, jenž se snažili odjet z města po železnici. Do připravených vagónů nakládali vše, co by se nemělo dostat do rukou nepřítele včetně zbraní, munice a bojovou techniku.

1960 -Komenského sady Český Těšín

Z letiště v tu dobu vystartovalo osm československých bitevníků. V polovině cesty letu nad určený cíl jeden z letounů signalizuje, že má jeho stroj poruchu a vrací se na základnu. Je velmi špatné větrné počasí doprovázené hustým deštěm a k cíli pokračuje už jen sedm bitevníků. Přes vydatně deštěm skrápěné kokpity rozeznávají Těšín.

Letecká formace se rozdělí a bitevníky útočí. Jako sršní se vrhají na plně naložené vlaky a v krátkém okamžiku 35 vagónů plně naložených municí exploduje. Zasaženy a zničeny jsou další objekty, výtopna, muniční sklad a opevnění kolem nádraží. Mise je splněna.

Bitevník u těšínského divadla v roce 1970 Jarmila Brabcová

Bitva, kterou českoslovenští letci svedli s trochou nadsázky nazvu bitvou o Český Těšín měla u nejvyššího velení takový ohlas, že po ukončení II. světové války iniciovalo název 28. bitevního leteckého pluku na Těšínský. Jeho příslušníci pak na paměť této bitvy věnovali občanům Českého Těšína jedno ze svých letadel, které bylo slavnostně dne 9. listopadu 1958 předáno městu.

darovací album od Těšínského leteckého pluku občanům Českého Těšína- 1953

Jednalo se o licenční Iljušin IL-10, který se leteckých bojů nikdy nezúčastnil, protože českoslovenští letci během války používali převážně stroje IL-2 Šturmovik. Dokonce jsem získal informaci, že náš těšínský bitevník nikdy nevzlétl a do Českého Těšína byl převezen na nákladních automobilech z ostravského letiště. Přesto všechno se mu dostalo té pocty, aby připomínal památku padlých vojenských pilotů během 2. světové války. Bitevník byl původně umístěn před budovou polikliniky v parčíku na kamenném podstavci. Na vyhlazené stěně žulového balvanu stojícího těsně vedle letounu byla vryta tato slova: Bitevní letadlo Iljušin 10 dar leteckého těšínského svazku občanům města Českého Těšína (tak to bylo popsáno v tehdejších okresních novinách z roku 1958). Součástí památníku byla i druhá pamětní deska k poctě kapitána Ivana Vasiljeviče Tichanova, který padl za dodnes nejasných okolnosti na konci války 18.6.1945 během osvobozování okolí Těšína. Z informací získaných od redakce Deníku.cz se dovídám, že podle dokladů, které poskytlo české ministerstvo obrany, mělo jít o pětatřicetiletého kapitána dělostřelectva z Aleksandrovky v Leningradské oblasti. Nejasný je den jeho skonu, v dokladech je uvedeno stejné datum 18. června 1945 pro smrt i exhumaci ostatků. Navíc v ruské databázi je u tohoto data napsáno „ubit". Městský úřad v Českém Těšíně má ve svých záznamech zapsáno, že Tichonov zemřel na sklonku války během osvobozování okolí Těšína, jeho tělesné ostatky byly exhumovány a uloženy do společného hrobu s dalšími, bezejmennými vojáky. Domnívám se, že po roce 1968, kdy byl 28. bitevní letecký pluk Těšínský VÚ 8186 významně postižen personálními čistkami, došlo i k rozhodnutí pomník přemístit a změnit tak i jeho význam. 31. prosince 1994 byl letecký pluk Těšínský zrušen.

1992

Přesné datum, kdy došlo k přestěhování památníku z parku v Komenského sadech za budovu divadla Těšínského divadla se mi nepodařilo zjistit, podle datování dobových fotografií, které jsem obdržel tipuji na rok 1970, kde se stalo součástí památníku obětem v boji proti fašismu. Pan Tadeáš Klimsza mi sdělil něco ze svých vzpomínek: Pamatuji si, že jsme někdy v sedmdesátých létech toto letadlo opravovali v OZ 065. Jednalo se o povrchové úpravy-lakování. Po odmontování křídel se letadlo převezlo na traileru do závodu, a po provedené opravě se zpátky umístilo na podstavec. Paní Jarmila Brabcová si zase vybavuje, kdy se jako malá účastnila lampionových průvodů, které končily právě u letadla.

Technický stav bitevníku AVIA-B33, chcete-li IL-10 jenž nesl trupové číslo 1087, byl natolik havarijní (koroze, chyběl motor a kryty kabiny), že tehdejší vedení města Českého Těšína rozhodlo v roce 1992 o jeho odprodeji. O letoun projevilo zájem Vojenské historické muzeum v Praze. A tak v roce 1993 bylo torzo letadla převezeno směr Praha-Kbely a tam uloženo do depozitáře Leteckého muzea VHÚ. Pět let trvalo (1998) než o těšínský bitevník projevilo zájem soukromé francouzské letecké muzeum v Melun-Viliaroche, které výměnou za něho nabídlo historický hornoplošník Morane-Saulnier MS-230 na kterých se zacvičovali českoslovenští piloti během 2. světové války ve Francii. V jednom z mnoha hangárů na letišti v Melun (40 km od Paříže), které se nacházejí na rozloze 700 hektarů má právě svůj nový domov naše těšínské letadlo, kde podle informací, které jsem získal na internetových diskuzích čeká na svůj nový kabát. Neodpustím si jednu neověřenou zajímavost (prosím berte ji s určitou rezervou), že bitevník se již údajně nachází na vojenském hřbitově poblíž Paříže, jako památník padlým československým letcům během 2. světové války v leteckých bojích nad Francií.

Rok 1969 a poblíž pomníku se staví garáže pro těšínské divadlo

Přesto faktem zůstává to, že bitevník Avia B-33 licenční IL-10, ač jeho samotná minulost nemá právě příliš hrdinský charakter byl a pro mnohé ještě dlouho zůstane nezapomenutelnou ikonou Českého Těšína.

Poděkování za studijní materiály a informace: Digitální zemský archiv Opava, Martin Horný, Michal Kunz a všem těm, kteří přispěli fotografiemi ze svých domácích alb a dali souhlas k jejich zveřejnění.

Autor: Milan Čierny | sobota 9.4.2022 14:38 | karma článku: 22,04 | přečteno: 1320x
  • Další články autora

Milan Čierny

Z pamětní knihy železniční sanice Český Těšín 5. díl rok 1947

V dnešním pátém pokračovaní navážu na závěr minulého dílu, kde jsem se zmínil o vznikající velmi dobré spolupráci mezi oběma městy v rámci železniční dopravy, která pokračovala společným jednáním v polském Bielsku.

14.11.2020 v 11:15 | Karma: 12,78 | Přečteno: 300x | Diskuse| Ostatní

Milan Čierny

Z pamětní knihy železniční stanice Český Těšín 4. díl 1946

Ve čtvrtém dílu budeme ještě sledovat průběh událostí na českotěšínské železnici, které se udály v roce 1946 a jak je průběžně zaznamenával adjunkt státní dráhy Z. Kotula.

28.10.2020 v 13:48 | Karma: 16,00 | Přečteno: 340x | Diskuse| Ostatní

Milan Čierny

Z pamětní knihy železniční sanice Český Těšín 3. díl -1946

Rok 1946 započal pro železniční stanici v Českém Těšíně v pracovním nasazení, jako v závěru roku 1945.

15.9.2020 v 14:40 | Karma: 12,42 | Přečteno: 294x | Diskuse| Ostatní

Milan Čierny

Pozvánka do nově zrekonstruovaného Muzea Těšínska v Českém Těšíně

Pokud ještě stále váháte a máte to v plánu počítám, že vaše rozhodování se ubírá tím správným směrem.

28.8.2020 v 16:18 | Karma: 10,18 | Přečteno: 238x | Diskuse| Pozvánky, akce

Milan Čierny

Z pamětní knihy železniční stanice Český Těšín 2. díl

Na Těšínsku nebylo mezi polskou a německou armádou žádných větších bojů, neboť Němci silným nasazením motorizovaných a pancéřových jednotek polskou obranu prorazili a přepravili se přes řeku Olzu,

12.7.2020 v 13:28 | Karma: 14,51 | Přečteno: 364x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

V Litvínově někdo násilně vnikl do budovy gymnázia, policie školu evakuovala

3. května 2024  8:31

Několik policejních hlídek včetně policejního psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u...

Nebojíme se, tahák nepotřebujeme. Maturanti vyrazili na písemky z češtiny

3. května 2024  8:24

Studenti posledních ročníků maturitních oborů v pátek ráno znovu usedli k písemné části společné...

Česko se v žebříčku svobody tisku propadlo o tři příčky, Slovensko ještě víc

3. května 2024  8:11

Česko si v žebříčku svobody tisku oproti loňsku pohoršilo o tři pozice, je sedmnácté. Pořadí vydává...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1150x
„Všechno v dějinách se opakuje. Je úplně jedno, kterého dne si tuto větu přečtete - kterýkoli den prokazuje její správnost.“ — Erich von Däniken švýcarský spisovatel a záhadolog 1935
 

 

Seznam rubrik