Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

3. května 1945 byl osvobozen Český Těšín

Co předcházelo osvobození Českého Těšína, se nyní můžeme dozvědět z písemných záznamů českotěšínského kronikáře Jana Havláska, který vedl Městskou kroniku v letech 1945-1962.

Po Mnichovské konferenci v roce 1938 byla česká část Těšínského Slezska připojena k Polsku. Již    1. září 1939, po vypuknutí druhé světové války, bylo zabrané území obsazeno hitlerovským Německem a oficiálně začleněno do Německé říše. Obě města byla spojena v jeden celek. Dne 3. května 1945 byl Těšín osvobozen sovětskou armádou a krátce nato byly státní hranice obnoveny v jejich předválečné podobě.

Dnešní Hlavní tída v Českém Těšíně za protektorátu Čechy a Morava. Foto prezentováno se souhlasem majitele.

Co předcházelo osvobození Českého Těšína, se nyní můžeme dozvědět z písemných záznamů českotěšínského kronikáře Jana Havláska, který vedl Městskou kroniku v letech 1945-1962. Jeho zápisky z období těsně před samotným osvobozením města jsem pro vás převyprávěl.

Němečtí vojáci v roce 1939 na ulici Jeblunkovské v Českém Těšíně. Foto prezentováno se souhlasem majitele.

Lid Českého Těšína, pro nějž válka vlastně začala o rok dříve, se konečně v lednu 1945 dočkal dunění sovětských děl z blížící se fronty. Tyto rány však v lidech nevzbuzovaly úzkost, jako při nesmyslném bombardování obytných čtvrtí měst a vesnic Američany, ale radost, protože přinášely osvobození.

Dunění děl se neustále stupňovalo a Těšínem táhly zdemoralizované hordy německé armády včetně formací jednotek SS složené z odpadu všech národů „nadlidí“ otrávených jedem fašizmu a nacismu. Za nimi v únoru 1945 na příkaz německého velitelství utíkalo německé obyvatelstvo, které tak nechtíc plnilo požadavek Konrada Henleina „Heim ins Reich“ (slogan objevující se od roku 1920 ve spojení s právem na sebeurčení pohraničních německých oblastí bývalého Rakouska-Uherska a používaný zejména v době německého nacionalismu jako politické heslo)

Wehrmacht na náměstí v Českém Těšíně před odchodem na východní frontu v roce 1944. Foto prezentováno se souhlasem majitele.

Pak se zdálo, jako by se fronta začala vzdalovat. Zvuk kanonády, přicházející dříve od východu, se následně ze severu přesunul na západ. Teprve později se občané mohli dozvědět, jak nesprávná byla jejich netrpělivost. Na příkaz Stalina byl totiž Rudou armádou proveden obchvat tak, aby se fronta vyhnula průmyslovým oblastem a především šachtám v ostravsko-karvinském revíru. V důsledku obchvatného manévru Rudou armádou byl Český Těšín osvobozen o něco později než ostatní obce na Těšínsku.

Když 30. dubna 1945 vstoupila sovětská a československá vojska do Ostravy, sídlily ještě v Českém Těšíně německé vojenské formace, které se stáhly až v noci z prvního na druhého května směrem na Frýdek. S nimi prchali i městští a okresní úředníci, kteří téměř 6 let doslova drancovali majetek města. Ve městě zůstal poslední německý oddíl Sprengkommanda SS (ženijní oddíl).

Němečtí vojáci v roce 1940 pózují před bunkrem Řopík na ulici Sokolovské v Českém Těšíně. Foto prezentováno se souhlasem majitele.

Obyvatelstvo města ve své nedočkavosti s blížícím se osvobozením zapomnělo na úkol tohoto oddílu. A tak se německým sapérům podařilo nechvalné rozloučení s Těšínem a v noci z druhého na třetího května, několik málo hodin před příchodem Rudé armády, se jim podařilo vyhodit do povětří všechny tři mosty přes řeku Olzu. Při tom ohromném výbuchu byla úplně zničena jedna z nejstarších budov Českého Těšína, tzv. Osmek, která byla postavena v 16. století.

3. května 1945 v ranních hodinách zelo město prázdnotou, ale brzy se odněkud donesla zpráva: „Naši jsou tu!“ Do Českého Těšína vjela první sovětská rozvědka vítaná všemi občany. Za necelou hodinu nato, v poledne 3. května 1945, zavlála na radnici československá státní vlajka spolu s rudým praporem.

Velitel SA v Českém Těšíně Viktor Lutze v roce 1942 při projevu ke svým jednotkám. Padl 2.5.1945 při obraně Berlína. Foto prezentace se souhlasem majitele.

Po šesti letech a sedmi měsících se vrátil Český Těšín, který byl už od 3. října 1938 obsazen Beckovským polským vojskem a následně od 2. září 1939 německými fašisty, k Československé republice.

Vojenským velitelem města se stal podplukovník Ivan Laško, jehož oddíl město osvobodil. Ten následně předal 5. května 1945 vedení do rukou Revolučního národního výboru.

7. května 1945 se konala v budově radnice města Českého Těšína první slavnostní schůze Revolučního národního výboru, jehož předsedou se stal lékárník Antonín Novotný a členové Vilém Pavlík, Alois Svoboda, Ervín Gurecký, Štěpán Kaluža, Ferdinand Dušek, J. Kudrna, Josef Jandák, Antonín Vavruša, Leopold Lyčka, Emil Čudek , J. Cieslar a dalších 12 členů.

Revoluční národní výbor byl velmi nesourodý, členové se velmi často měnili, mnozí začali pracovat s nadšením, ale jiní pracovali jen pro uchycení moci nebo osobní prospěch. Přesto se život v Českém Těšíně začal vracet k normálu. Byla zajištěna bezpečnost obyvatelstva, požární služba. Byly otevřeny provizorní hraniční přechody a hlavně byly zajištěny dodávky potravin městu. V červnu 1945 přešla pod správu RNV plynárna, která ušla pohromě zásluhou Osvalda Francuze (bližší informace není uvedena). Začala fungovat městská nemocnice, kterou Němci doslova vydrancovali a na školách začalo vyučování.

Kronikář města Jan Havlásek dále v kronice zaznamenává situace, které město muselo po osvobození řešit a celý tento průběh života Českého Těšína a jeho obyvatel ukončuje v roce 1962 (bohužel další jeho osud mi není znám). Ale to už je jiná kapitola.

 

                                                                                                                

Použité informace: Státní okresní archiv Karviná

U článku je třeba vzít v potaz, že se zde mohou objevit historické nepřesnosti, jelikož kronikář psal zápisky zpětně až v listopadu 1952 a vychází ze svého pohledu na prožité období.

Děkuij Lídě Ferugové za spoluprácí a Czeslaw Kraina za jeho historické snímky.

 

Autor: Milan Čierny | sobota 2.5.2020 17:45 | karma článku: 31,17 | přečteno: 2072x
  • Další články autora

Milan Čierny

Havíř Gajda - dřisty z hornické sabatory Díl první – Prezident

Hornická sabatora to je vlastně pracovní kabela, ve které se nachází, co takový horník potřebuje, aby vydržel celou směnu v uhelně včetně dobré nálady.

18.1.2023 v 16:26 | Karma: 33,74 | Přečteno: 1998x | Diskuse| Ostatní

Milan Čierny

Těšínský kat

Vážení čtenáři, kteří jste nakloněni mému vyprávění o těšínské historii. Rád bych Vám za vaši přízeň poděkoval a pro letošní rok se s vámi rozloučil zajímavým povídáním.

5.12.2022 v 11:59 | Karma: 20,34 | Přečteno: 1028x | Diskuse| Ostatní

Milan Čierny

Za tajemstvím Těšínska V. díl

Troufám si tvrdit, že v Českém Těšíně nebude člověka, který by nevěděl, nebo něco nezaslechl o těšínské hvězdárně, i když ta už je dlouhodobě pro veřejnost uzavřena.

29.9.2022 v 15:49 | Karma: 9,41 | Přečteno: 322x | Diskuse| Ostatní

Milan Čierny

Za tajemstvím Těšínska IV. díl

Díl čtvrtý: Po stopách tiskárny Karla Prochasky - Černé umění mělo na Těšínsku bohatou tradici. Vždyť jen na území města Těšína se nacházelo několik, po celém světě vyhlášených, tiskáren.

5.8.2022 v 7:45 | Karma: 12,87 | Přečteno: 393x | Diskuse| Ostatní

Milan Čierny

Za tajemstvím Těšínska-Díl třetí: Pozůstatky vojenských opevnění v lokalitě Českého Těšína

Téma jsem si vybral již daleko dříve, než došlo k válce na Ukrajině, proto bych byl rád, aby můj příspěvek v žádném případě neposloužil k vyvolávání různých dohadů nedej bože k panice.

31.5.2022 v 11:15 | Karma: 17,09 | Přečteno: 596x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

OBRAZEM: Prahou prošel majálesový průvod. Masky kritizovaly Beka a bydlení

1. května 2024  19:05

Součástí oslav 1. máje byl ve středu studentský majálesový průvod, který vyrazil z pražské Kampy a...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1150x
„Všechno v dějinách se opakuje. Je úplně jedno, kterého dne si tuto větu přečtete - kterýkoli den prokazuje její správnost.“ — Erich von Däniken švýcarský spisovatel a záhadolog 1935
 

 

Seznam rubrik