Finanční a makroekonomické perpertuum mobile

Centrální banky "tisknou" peníze o sto šest,nazývají to kvantitativní uvolňování. Státy a podniky se stále více zadlužují.Kvůli COVID-19 klesla výroba a zisky podniků.Přesto akciové indexy,díky kvantitativnímu uvolňování, rostou.    

Heslem doby (mnohých politiků a bankéřů) očividně je: K prosperitě a bohatství se za nově "natištěné" peníze prodlužíme a ne že ne. 

Fyzikální pertertuum mobile

Fyzikální perpertuum mobile (název je z latiny a znamená trvale se pohybující) je stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie, viz perpertuum mobile, Wikipedie. V minulosti se hodně lidí pokoušelo fyzikální perpertuum mobile vymyslet, ale vždy se  ukázalo, že jejich návrh nemůže fungovat. Dnes si již málokdo myslí, že fyzikální perpertuum existuje, tj. že je možno ho sestrojit. 

Finanční a makroekonomické perpertuum mobile

Centrální banky: Bank of Japan (BOJ), americký Federal Reserve (FED) a Evropská centrální banka (ECB) používají kvantitativní uvolňování již mnoho let. Znehodnocují tím měny. Okrádají tak vlastně lidi a instituce, kteří mají naspořeno ve fiat měnách. Ospravedlňují to tím, že chtějí stimulovat ekonomiku a že chtějí cenovou inflaci, která je nyní nízká, dostat na 2 procenta. Centrální banky navíc snižují úrokové sazby půjček komerčním bankám atd., doufaje, že se tím rozpumpuje ekonomika. Výsledkem je, že některé komerční banky již zavedly nulové a dokonce i negativní úrokové míry.  

Kvůli COVID-19 a opatřením proti jejímu šíření letos v březnu klesly výroba a zisky podniků. V důsledku toho se propadly ceny akcií. Klesly i ceny většiny komodit, klesla i cena zlata. Na finančních trzích došlo k panice. Centrální banky na to zareagovaly dalším tentokrát skutečně obrovským kvantitativním uvolňováním. Počet amerických dolarů se od března za tři měsíce zvýšil o 33 procent. 

Ačkoliv obraty a zisky podniků klesají, tak ceny mnoha akcií stoupají. Nejdůležitější akciový index S&P500 včera dosáhl nového historického maxima. 

Nově "natištěné" peníze si přes komerční banky levně půjčují podniky. Půjčují si je i státy, které tak navyšují svůj dluh. Státy pomáhají půjčkami a dotacemi podnikům, které se díky COVID-19 dostaly do problémů. Pomoc dostaly i některé podniky, které již v problémech byly anebo by se do nich i bez COVIDU dostaly. Spojené státy zavedly "helikoptérové peníze", každý občan dostal jistou částku v dolarech. To pochopitelně Donaldu Trumpovi v příštích volbách jen prospěje. 

Kvantitativní uvolňování je umožněno tím, že většina fiat měn již není ničím kryta. Zlatý standard byl již před lety opuštěn. Jediná výhoda fiat měn je nyní to, že obchody jsou povinny v nich přijímat platby. 

Jak to dopadne?

Vidím tu dvě možností.

1. Našli jsme finanční a ekonomické perpertum mobile. Centrální banky budou nadále v počítačích tisknout peníze a levně je půjčovat. Do skonání věků nám bude blaze. 

2. Dříve nebo později tento systém zkrachuje. Dojde k velké cenové inflaci a nakonec možná i k hyperinflaci a hospodářské krizi. Některé státy možná zkrachují. 

Související článek: Seznam zemí podle státního dluhu

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Chudáček | středa 2.9.2020 13:40 | karma článku: 26,08 | přečteno: 724x