Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Houby radost z pohybu, při běhu umírám.

Co to s těmi lidmi je? Každou chvíli narazím na nějakou zpověď probudivšího se běžce. A oni si libují jak je ten běh skvělý, jak s přibývajícími kilometry roste jejich nadšení z toho, že nemohou popadnout dech. 

Já byl z běhu nadšen jen když jsem si o něm četl v knize Zrozeni k běhu. Mnohokrát jsem se ale přesvědčil, že já k běhu zrozen nebyl. Když se donutím navlíct staré roztrhané botky a vyrazit v lehkém poklusu do terénu, po pár desítkách metrů svého rozhodnutí lituji. K běhu mě dokope vždy jen mé svědomí, které říká, že se nemohu celé dny válet a taky skutečnost, že s přibývajícími léty už mi pohyb po střechách tolik nesvědčí a je díky nedostatku pohybu čím dál namáhavější. A tak mě svědomí donutí se hýbat, vyběhnu, nejdřív začnou bolet kotníky, pak stehna, dech se krátí, já cítím jak mě polévá horkost a když se přiblížím zpátky k ,maringotce přijde úleva, že to mám konečně odbytý.

Při jedné z návštěv u sestry se synovec zmínil o své účasti na extrémním překážkovém závodě Spartan Race. Kouk jsem na videa a řek jsem si "co je na tom extrémního"? A začalo se ve mně ozývat mé dávné já, které už dlouhá léta spalo, a našeptávat mi "To dáš. Nejsi přece ještě taková stará bačkora, jak vypadáš." A byl jsem lapen v pasti. V záchvatu euforie jsem se přihlásil jako dobrovolník, abych to nejdřív omrkl a uhradil si tak startovné na další závod. Když jsem viděl jak dělá angličáky i stařenka určitě o nemálo let starší než já, utvrdilo mě to v mém přesvědčení, že to zvládnu levou zadní. A pak na mně vyskočily stránky Army Run. Tři kategorie obtížnosti, tak ty první dvě bych zvládnout měl a s nadšením mladíka domlouvajícího si první rande jsem se zaregistroval a zaplatil nemalý peníz za možnost si zničit tělo a případně potupně umřít na trati. 

Byla zima, času je dost, To natrénuji. Jenže kdeže loňská předsevzetí jsou. Přišel duben s ním první Army Run. Ten nejlehčí. Do té doby jsem se proběhl určitě ne víc než pětkrát a absolvoval jeden kratší závod na rozběhání a zjištění jak na tom vlastně jsem. No, nic moc, ale poslední jsem nedoběhl. V prostoru startu kousek za Hlubokou se mi sevřel žaludek. Kolem jsem viděl namakané borce, jak se rozcvičují, aby podali co nejlepší výkon. Ale pořád jsem se přesvědčoval, že to zvládnu. Hodina pravdy je tu. Start, probíháme kouřem z dýmovnice a zdoláváme první překážky. Pohoda. Abychom se neuhřáli, čeká nás brodění vodou a rovnou z ní šplh na šikmou stěnu. Běh do kopce dá nohám zabrat a několikeré slaňování a šplhání ve strži si vybere svou daň. Při prvním závodě jsem si v duchu říkal větu z Geronima, kterou povzbuzoval své bojovníky k nadlidskému výkonu: "Budeme žít v horách". Tady ji vystřídala věta z jednoho filmu "Pochoduj nebo zemři". Nechápu, jak jsem vysílenej a s rozstřesenýma rukama mohl při střelbě trefit terč. Lahůdkou bylo plížení pod ostnatým drátem ve vrstvě bahna a pak další běh s několika kily bahna na sobě. No, ono se to vlastně už moc běhu ani nepodobalo. Hudba ozývající se z prostoru cíle byla jak fatamorgána dodávající ztracenci v poušti vůli plahočit se dál. Šplh na laně, přelézání všelijakých konstrukcí i střelba z luku byla pohoda. U skákání po špalcích jsem si vysloužil první várku trestných angličáků. Když jsem na ně jen koukal, tak mi nepřišlo, že je to až tak náročné. No, spletl jsem se. Byl jsem na dně. Vyskočit na prkennou stěnu a udržet se na ní a přelézt ji, bylo nad mé síly. Potupně jsem využil ke zdolání vzpěry podpírající stěnu. Cíl byl v dohledu a s ním další osudná překážka s další várkou angličáků. Na Monkey baru se udržet prostě už nedalo. Angličáky dokonaly dílo zkázy a poslední jámy s vodou už mě ani neosvěžily. Alespoň jsem rozveselil publikum, jak jsem se do jedné z nich místo ladného skoku prostě svalil. Z posledních sil jsem se vyškrábal z vody a vychutnal si ten skvělý pocit, kdy jsem se proplazil cílem. No, skvělý pocit. Měl jsem co dělat, abych se nesesunul k zemi. Při svlékání zablácených hadrů jsem nebyl schopen se pořádně udržet na nohách 

V tu chvíli mně pak došlo, že dvojnásobnou zátěž ve Vyškově nemůžu přežít. Jenže tělo vydrží víc než si myslíme. Kategorii NATO jsem absolvoval rovněž na pokraji svých sil, v cíli jsem padnul na záda a hodnou chvíli vnímal jak se mi celé tělo třese. Křeče v lýtkách pomalu odeznívaly a po pár dnech se ztratily i modřiny utrpěné na překážkách. Čeká na mně kategorie ARMY.

Pokud drobet uvažujete o běhání, nevěřte těm co píší, že to je radost. Že čím víc běžíte, tím jste nadšenější a máte více sil a chuti běžet. Není to pravda. Ne, neběhám pro radost. Běhám proto, že je to výzva. Buď doběhnu do cíle a řeknu si s potěšením "Zvládl jsem to" nebo padnu na trati. To "Zvládl jsem to" vynahradí to utrpení, které zažijete. :-)

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Václav Chuchma | úterý 30.8.2016 10:04 | karma článku: 18,23 | přečteno: 586x
  • Další články autora

Václav Chuchma

Hýbe vám žlučí, když čtete o více než jen dvou pohlavích nebo rodech? A proč vlastně?

Intergender, preferující mužský rod ... gender fluid, preferující mužský rod. Netuším, co to znamená, ale zkuste to někde o sobě napsat a sesype se na vás hromada odsuzujících komentářů.

16.8.2020 v 11:35 | Karma: 16,79 | Přečteno: 1306x | Diskuse| Společnost

Václav Chuchma

EET a paušální daň.

EET je na spadnutí a přijde mi, že Babiš začíná panikařit. Nejspíš mu dochází, jaký to bude průšvih a chce se z toho na poslední chvíli pokusit vyvléknout.

28.11.2016 v 21:19 | Karma: 32,44 | Přečteno: 1867x | Diskuse| Politika

Václav Chuchma

A tričko s logem Agrofertu by být mohlo? (povolební doplnění)

Ve volební místnosti v Brně se objevil člen volební komise v triku s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Pod článkem, který o tom informoval se strhla diskuse, kterou jeden z diskutujících označil jako hon na čarodějnice.

8.10.2016 v 8:46 | Karma: 21,59 | Přečteno: 696x | Diskuse| Politika

Václav Chuchma

Koho budu volit a proč.

Často v poslední době čtu věty na téma "koho určitě nebudu volit" a "nemám koho volit". I já jsem nedávno někde napsal, že nemám koho volit do Senátu a tak volit nebudu.

7.10.2016 v 9:52 | Karma: 17,70 | Přečteno: 724x | Diskuse| Politika

Václav Chuchma

Udavači se už jistě těší na EET.

Jste podnikatel? Přijímáte platby v hotovosti? Dobře si rozmyslete než se s někým pohádáte. Mohlo by se vám to dost nepříjemně vymstít.

3.9.2016 v 15:23 | Karma: 38,14 | Přečteno: 2024x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 53
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1301x
Relativně svobodný člověk.