Dotovat a regulovat sport je proti zdravému rozumu

V dnešní době se stát a Evropská unie snaží regulovat všechna odvětví lidského života. Tato vláda nad únosnou míru zasahuje do života lidí a zbytečnými nařízeními ničí svobodný trh a svobodu jako takovou. Bohužel i ve sportu.  

SPORT. Oblast, která mi je velmi blízká. Jsem vášnivým cyklistou, ve volném čase hraji squash a rád běhám. Také jsem členem okresního fotbalového klubu, fotbal je mojí vášní. Je to oblast, o které si doufám tvrdit, že jí rozumím. Vím, jak chodí financování klubů, přestupové podmínky a registruji negativní vliv dotací na soutěž v duchu fair-play.

Sport musí fungovat podle zásad fair-play spojeným s respektem k soupeři a v ideálním případě bez dotací, které vytváří nerovné a konkurenční prostředí, ve kterém vyhrává ten, kdo má silnější lokty nebo kontakty na určitých postech. Problém je v tom, že dotace se dostanou jen vybraným sportovním klubům, které většinu peněz neinvestují do svých mládežnických oddílů, nýbrž pro dospělé oddíly a mnohdy obdržené finanční prostředky vyhazují z oken. Finanční prostředky, které byly vybrány z kapes daňových poplatníků. Když už musíme něco dotovat, tak ať daná dotace je využita účelově. Já osobně shledávám podporu mládežnických oddílů prespektivnější s ohledem na budoucnost. 
Děčínský fotbalový klub FK Junior Děčín si stěžuje na lenost náctiletých, každou sezonu řeší nedostatek mladých fotbalistů v mládežnických oddílech a mnoho kategorií proto zaniklo. Namísto toho, aby FK Junior Děčín využíval efektivně získané dotace a investoval do budoucnosti, dává veškeré peníze na provoz dospělého oddílu. Zásluhou lobbistických skupin a pana Tyla fotbal v Děčíně umřel. A to jsme tady vychovali jména jako Josef Masopust, Petr Voříšek, Vladimír Šmicer...
A vychovali jsme je bez dotací! Dotace rozhodně nenahradí píli, pracovitost a chuť k fotbalu.
Na okresní fotbalové úrovni fungovaly přestupy hráčů mezi kluby bez problémů, oddíly se většinou mezi sebou dohodly stylem "za sud piva a dva balóny ti prodáme Frantu Slepičku". Následně stát začal regulovat přestupový trh pralesních lig a mezi kluby začal vznikat administrativní zmatek, mnohdy neschopnost porozumět přestupovým podmínkám. V případě nedodržení přestupových podmínek přichází na scénu pokuty, které jsou pro malé okresní fotbalové týmy balvanem. 
Dnes pralesní ligy vymírají z mnoha důvodů, ale snaha centralizovat a zasahovat do chodu klubů je jedna z hlavních příčin.

Je zapotřebí vrátit svobodu i do sportu. Centralizované řízení, regulace a zbytečné dotace jsou těžkým břemenem současných pralesních lig.

Vraťme svobodu do sportu! 

Chour Štěpán, sportovec tělem i duší

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Štěpán Chour | sobota 28.5.2016 19:54 | karma článku: 25,81 | přečteno: 891x
  • Další články autora

Štěpán Chour

Zase budou volby

25.2.2019 v 18:18 | Karma: 17,24

Štěpán Chour

Genocida v JAR

3.2.2019 v 22:17 | Karma: 41,64

Štěpán Chour

Nechme lidem jejich svobody

27.3.2017 v 20:19 | Karma: 31,82

Štěpán Chour

Vraťme politice její vážnost

27.1.2017 v 10:44 | Karma: 29,17