Mánie barevných gumiček aneb spotřebitel na vnitřním trhu

Šílenství kolem barevných gumiček Loom Bands minulo asi jen málokterého rodiče malých dětí. Nejsem výjimkou, momentálně zdobí mé zápěstí hned několik náramků z dílny naší pětileté dcery. Jako matka jsem byla spokojená, že si dítě oblíbilo tvůrčí hračku, používá fantazii, rozvíjí motoriku. Rozhodně lepší, než kdyby trávila stejné hodiny ozařovaná světlem televizní obrazovky nebo monitoru počítače, říkala jsem si... Radost trvala přesně do začátku září, kdy se na stránkách novin objevily první články o závadnosti těchto veselých náramků.

Jak raketově rostla obliba gumiček, stoupala jejich atraktivita také pro byznys. Příležitost rychle zavětřili výrobci řekněme s nižším morálním kreditem, pro něž hazard se zdravím spotřebitele  není nepřekročitelným limitem. A tak byl evropský trh – Česko nevyjímaje, brzy zaplaven padělky a levnými napodobeninami originální značky. 

U některých z padělků testy objevily mnohonásobně (až 500krát) překročené limity obsažených toxických ftalátů. Jedná se přitom o náramky, které nosí zejména děti, a to i velmi malé. Právě ty si s takovou parádou rády hrají, strkají ji do pusy, žvýkají. I větší děti nosí náramky mnoho dní, ale i několik měsíců. Všechny tyto faktory zvyšují množství absorbovaných nebezpečných látek. Argument úředních autorit (v tomto případě zejména České obchodní inspekce), že se na našem trhu zatím tyto zdravotně závadné výrobky neobjevily, mě neuklidní. Pokud už se jednou dostaly na evropský trh, pak je pohyb těchto výrobků do dalších států EU jen velmi těžko kontrolovatelný a pokud se k nám skutečně ještě nedostaly, může to být jen otázkou času.

Loom Bands jsou jen jedním z dalších příkladů, které demonstrují, jak ne/funguje ochrana evropského trhu. Dodnes si tak nemůžeme být stoprocentně jisti ani při nákupu výrobků pro úplně nejmenší, že je zboží zdravotně nezávadné. Tohle mne znepokojuje jako matku, ale také jako europoslankyni, která je zodpovědná za spotřebitelskou bezpečnost. Proto jsem se oficiální cestou obrátila na Evropskou komisi s dotazem, jaká opatření v tomto směru hodlají přijmout, co lze udělat pro lepší ochranu trhu a jakým způsobem můžeme v tomto konkrétním případě odstranit závadné gumičky z trhu.

Předpokládám, že odpověď, které se mi dostane, nebude příliš uspokojivá. Pravděpodobně  se ponese v tom duchu, že jak Komise, tak národní úřady zmohou v těchto případech jen velmi málo. Jakmile se jednou výrobky dostanou na trh, je velmi obtížné se jich zbavit.

Profesně i lidsky mě to jen utvrzuje v tom, že je potřeba přijmout směrnici o ochraně trhu co nejdříve. Závadným a padělaným výrobkům je třeba se bránit ještě před tím, než vstoupí na evropský trh. Prostě se k nám vůbec nesmějí dostat. Za frakci ALDE jsem to v Evropském parlamentu já, kdo tuto směrnici má na starosti, což mi umožní osobně usilovat o prosazení směrnice a zvýšit potřebnou míru ochrany evropských hranic před importem takového zboží co nejrychleji.

Na závěr je třeba říci, že výrobce originálních gumiček Loom Bands veškeré standardy zdravotní nezávadnosti dodržuje. Jeho firma je naopak současným skandálem poškozena. To se nakonec děje i řadě evropských výrobků, které jsou mimo EU padělány, aby k nám byly následně dovezeny a prodávány…

 

Autor: Dita Charanzová | pondělí 6.10.2014 7:24 | karma článku: 6,77 | přečteno: 624x